spot_img

Kepçe kulak ameliyatı kaç yaşında yapılır

Millet arasında kepçe kulak ameliyatı olarak aşina, otoplasti uygulamaları, bu sorundan muzdarip fazla sayıda kişinin ilgisini çekiyor. Estetik Plastik ve Rekonstrüktif cerrahi Uzmanı Tayfun Türkaslan, işlem nasıl yapılır, riskleri nelerdir, kimlere yapılabilir, ne vakit ve kaç yaşında yapılır gibi sorulara cevaplar veriyor.

Kepçe kulak ameliyatı nedir

Otoplasti kulakların şeklini, konumunu veya boyutunu değiştirmeye yönelik bir prosedürdür. Kulaklarınızın kafanızdan ne kadar dışarı çıktığından rahatsızsanız otoplasti yaptırmayı seçebilirsiniz. Kulağınız veya kulaklarınız bir yaralanma ya da doğum kusuru sebebiyle amorf ise otoplastiyi de düşünebilirsiniz. Otoplasti, kulaklar tam boyutuna ulaştıktan sonradan (çoğunlukla 5 yaşından sonra) yetişkinliğe dek her yaşta yapılabilir. Bazı durumlarda ameliyat 3 yaş gibi erken bir zamanda yapılır. Bir çocuk kepçe kulaklarla ve öteki bazı kulak şekli problemleriyle doğarsa, atelleme doğumdan hemen daha sonra başlanırsa bu sorunları başarıyla düzeltebilir.

Otoplastiyi şu durumlarda düşünebilirsiniz:

– Kepçe kulak görüntünüz varsa

– Kulaklarınız kafaya göre büyük kalıyorsa

– Önceki bir kulak ameliyatından hoşnut değilsiniz

– Otoplasti, simetriyi optimize etmek için tipik olarak her iki kulakta yapılır.

– Otoplasti, kulaklar tam boyutuna ulaştıktan sonradan her yaşta yapılabilir – çoğunlukla 5 yaşından daha sonra. Otoplasti kulaklarınızın yerini değiştirmez ya da duyma yeteneğinizi değiştirmez.

Otoplasti ameliyatı riskleri

Otoplasti, aşağıdakiler dahil dağıtılmış riskler taşır:

– Bere izi. Yara izleri kalıcı olsa da, muhtemelen kulaklarınızın arkasına ya da kulaklarınızın kıvrımlarına gizlenirler.

– Kulak yerleştirmede asimetri. Bu, iyileşme sürecindeki değişikliklerin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Keza, cerrahi evvelden var olan asimetriyi başarılı bir şekilde düzeltmeyebilir.

– Deri hissindeki şansın dönmesi. Otoplasti esnasında kulaklarınızın her tarafta konumlandırılması bölgedeki cilt hissini geçici olarak etkileyebilir. Arada Bir şartların değişmesi kalıcıdır.

– Dikişlerle ilgili sorunlar. Kulağın yeni şeklini sabitlemek için kullanılan dikişler, deri yüzeyine değin gidebilir ve çıkarılması gerekebilir. Bu, etkilenen cildin iltihaplanmasına niçin olabilir. sonuç olarak, ek ameliyata ihtiyacınız olabilir.

– Aşırı düzeltme. Otoplasti, kulakların geriye sabitlenmiş gibi görünmesine neden olan doğal olmayan konturlar oluşturabilir.

– Öteki herhangi bir büyük ameliyat türü gibi, otoplasti de kanama, enfeksiyon ve anesteziye zıt reaksiyon riski taşır. İşlem esnasında veya ardından kullanılan ameliyat bandına ya da öteki malzemelere karşı alerjik reaksiyon olması da mümkündür.

Ameliyat öncesi işlem

Başlangıçta bir plastik cerrahla otoplasti hakkında konuşacaksınız. İlk ziyaretinizde plastik cerrahınız muhtemelen bu süreçlerden bahsedecektir:

– Tıbbi geçmişinizi gözden geçirin. Mevcut ve geçmiş tıbbi durumlarla, özellikle de kulak enfeksiyonlarıyla ilgili soruları yanıtlamaya hazırlanmış olun. Son zamanlarda aldığınız veya aldığınız ilaçlar ve geçirdiğiniz ameliyatlar hakkında konuşun.

– Maddesel bir tetkik yapın. Çare seçeneklerinizi devretmek için, doktor kulaklarınızı yerleştirme, boyut, şekil ve simetri dahil elde etmek üzere inceleyecektir. Doktor ayrıca tıbbi kayıtlarınız için kulaklarınızın fotoğraflarını da çekebilir.

– Beklentilerinizi tartışın. Niçin otoplasti istediğinizi ve işlem sonrası dış görünüş açısından neyi umduğunuzu açıklayın. Muhtemel aşırı ayarlama gibi riskleri anladığınızdan emin olun.

– Otoplasti için iyi bir adaysanız, doktorunuz evvelden hazırlanmanız için bazı adımlar atmanızı öğüt edebilir.

Otoplasti işlemi

Kanamayı artırabilecek aspirin, anti-enflamatuar ilaçlar ve bitkisel takviyelerden muhtemelen kaçınmanız gerekecektir. Sigara içmek ciltteki kan akışını azaltır ve iyileşme sürecini yavaşlatabilir. Sigara içiyorsanız, doktorunuz ameliyattan önce ve iyileşme sırasında sigarayı bırakmanızı tavsiye edecektir. Ayrıca, ameliyattan daha sonra birisinin sizi eve götürmesi ve iyileşmenizin birincil gecesinde sizinle kalması için planlar yaptığınızdan kesin olun.

Otoplasti bir hastanede veya ayakta tedavi görebilen bir cerrahi tesiste yapılabilir. Bazen prosedür, vücudunuzun yalnızca bir kısmını uyuşturan sedasyon ve yerel anestezi ile yapılır. Öteki durumlarda, sizi bilinçsiz ülkü getiren genel duyu yitimi işleminizden önce verilebilir.

Otoplasti teknikleri, ne nesil bir ayarlama gerektiğine kadar değişir. Plastik cerrahınızın seçtiği spesifik teknik, kesilerin yerini ve ortaya çıkan izleri belirleyecektir.

Doktorunuz kulaklarının gerisinde, kulaklarının iç kıvrımlarında kesikler yapabilir. Kesiler yaptıktan sonradan doktorunuz fazla kıkırdak ve cildi çıkarabilir. sonra kıkırdağı yerinde konuma katlayacak ve iç dikişlerle sabitleyecektir. Kesileri kapatmak için ilave dikişler kullanılacaktır. Prosedür tipik olarak takriben iki saat sürer.

Otoplasti sonrası kulaklarınız koruma ve takviye nedeniyle bandajlarla kapatılacaktır. Olasılıkla biraz hastalık ve kaşıntı hissedeceksiniz. analjezik ilaçları doktorunuzun önerdiği şekilde alın. ağrı kesici alırsanız ve rahatsızlığınız artarsa, derhal doktorunuza başvurun.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here