spot_img

Sonbaharda sağlıklı bir deri için 10 anahtar sözcük

Sıcaklıklar düşer düşmez, deri esnekliği, kuruluk ve mevsimsel lekeler yaygın olarak görülebilir. Sıcak bir yaz, fazla bronzlaşma, gezi kaynaklı dehidrasyon ve iltihaplanma çeşitli lekelere niçin olabilir. Sıcaklıktaki ani düşüş, cildimizin sağlığını, görünümünü ve hissini etkileyebilir.

Sonbahar aylarında cilt bariyerinin bozulması ve kırılganlığı, kuruluk, hassasiyet ve parlaklık eksikliği belirtileri olarak kendini bildiren en yaygın şeydir. Sıcaklıklar aniden değiştiğinde, rüzgarlı ve soğuk havada, deri bariyerlerimiz hasar görür. Kirlilik ve diğer dış tetikleyiciler cildin derinliklerine nüfuz ederek iltihaplanma, hassasiyet ve kızarıklığa neden olabilir.

Sonbaharda dinç bir cilt için izlenebilecek 10 anahtar sözcük

1. Sıcaklık düştükçe nem seviyeleri de düşer ve cildimiz nemini çevremizdeki kuru havaya kaptırır. böylece sonbahar boyunca, kuru cildi nemlendirmeye muavin olabilecek ve soğuk havanın zararlı etkilerinden sizi koruyacak olan cilt bariyerini destekleyebilecek daha nemlendirici bir temizleyiciye geçin.

2. Cildi pak tutmanın ve biriken kirlerden arındırmanın temel anahtarı, sabah ve akşam temizlemektir. Cildin doğal hücre yenilenme süreci, cilde nüfuz eden gelecekteki esas bileşenlerin etkinliğini etkileyebileceğinden, öteki herhangi bir ürünü uygulamadan önce çıkarılması gereken üst katmanlarda harabeler oluşturur. Temizleme hem kan akışını artırır ve toksinlerin atılmasına asistan olur.

3. Sonbahar baştan başa soğuğa ve sert rüzgarlara maruz kalmak cildinizin kurumasına neden olabilir. böylece cildinizi defalarca nemlendirin. Nemlendirme için bir hyaluronik asit kullanın.

4. Retinol, cildi dolgunlaştırmak ve yumuşatmak için harikadır. Cildinizde retinol kullanın, retinol tekrar tekrar iyi bir güneş koruyucu ile takip edilmelidir. Hücreli döngüsünü artırır, yağ akışını düzenler ve pigmentasyon görünümünü iyileştirir.

5. Yapabileceğiniz en büyük kusur, sonbaharda güneş koruyucu kullanmamaktır. Cildimiz sene her tarafında UV ışınlarından zarar görebilir. Hafifliği, nefes alabilirliği, çevre dostu olması ve başvuru formu kolaylığı için mineral bazlı bir SPF kullanın.

6. Sonbaharda hava, nem seviyeleri ve sıcaklıktaki değişiklikler bazen birçok cilt sorununa neden olabilir. Bu yüzden tekrar tekrar doğal içerikli bir maske kullanın. Maskeler, kirlilikleri gidermeye, lekeleri yatıştırmaya ve cildinizi yenilemeye asistan olabilir.

7. Daha dinç bir deri için diyetinize C Vitamini ekleyin. C vitamini, soğuk aylarda etkin bir şekilde çalışır ve güneş koruyucunuz tarafından iyice engellenmeyen UV ışınlarıyla mücadeleye yardımcı olur. bununla beraber kolajen üretimini artırmaya asistan olan deri pigmentasyonu için de iyidir ve daha parlak bir deri elde edilmesini sağlar.

8. Dudak nemlendirici ve göz kremleri kullanın.

9. Sonbahar mevsiminde cildinizin koruyucu bariyerini ıslak tutmak için, karite ve kakao yağları gibi kış aylarında mutlaka bulunması gereken deri bileşenleri içeren kremsi bir vücut yağının tadını çıkarın.

10. Sonbahar deri rutinini, cilt bakımı diyeti ile besleyici ve mevsimsel gıdalarla bitirmek her zaman önemlidir. Bu mevsimde, hücre yenilenmesine, olağan deri fonksiyonuna ve kollajen üretimine yardımcı olan beta-karoten açısından varlıklı balkabağı, havuç gibi besinleri bolca tüketin.

özel içeriğidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here