spot_img

2021 Dekorasyon Trendleri: Dekorasyonda farkındalık çağı

Modadan dekorasyona bütün sektörlerin karşılıklı açılış noktası olarak kabul ettiği bu renklerin küresel ve estetik olarak ortak bir dil oluşturduğunu belirten Eda Tahmaz, malzemeden mobilyaya, ev tekstilinden aksesuarlara değin dekorasyonun her kaleminde bu sene “pozitif düşünmeye ve iyi hissetmeye” yönelik bir eğilimin olduğunu vurguluyor. Yılın renklerinin yanı sıra ön plana çıkan malzemeleri ve dekorasyon akımlarını analiz eden iç mimar Eda Tahmaz, pandeminin dekorasyona etkisine de değindi.

“Daha iyi hissettiren seçimlere yöneleceğiz”

Küresel boyutta yaşadığımız pandeminin de etkisiyle uzmanlara kadar; 2021 yılı ile birlikte bir tür farkındalık çağına giriliyor. Tasarımcılara düşen en manâlı görevlerden birisinin de, karbon salınımı düşük üretim teknikleriyle yapılmış ürünleri gözden geçirerek göstermek olduğunu aktaran iç mimara kadar bioplastik, geri dönüşüm ya da üst dönüşüm malzemeler, 2021 senesinde projelerde daha pozitif yer bulacak. Örneğin, malzemesi sürdürülebilir kaynaklardan elde edilen hindistan cevizi lifi, deniz yosunu, keten, kenevir ve jüt gibi malzemelerden el dokuması halılar günümüzde daha fazla yaygınlaşıyor.

Mobilyalarda yuvarlatılmış hatlar, kalem bacaklar, canlı tonların başını çektiği bir renk paleti, psychodelic desenler ve retro çizgiler ile evlerde disko çağına geri dönüldüğünün haberini veren Tahmaz, ekliyor: “Daha iyi hissettiren ve artı enerji veren seçimlere yöneliyoruz. Renk ve desenlerin hür frekanslarıyla evlerde 70’lerin funk ruhunu her yerde canlandırıyoruz. Geçtiğimiz yıl tasarım fuarlarının yıldız oyuncularının karşılıklı noktaları; kıvrımlı, boğum boğum, şirin formları ve insanda iyi duygular uyandıran renkleriydi. 2021’de de popüleritesini koruyan bu organik formlar kanepelerden, top gibi koltuklara, yuvarlatılmış hatlarıyla aydınlatmalara dek dekorasyonun her alanında karşımıza çıkıyor.”

Önceden hasır ve rattan mobilyalar bahçe dekorasyonunun vazgeçilmez elemanlarıyken iç ve dış mekan arasındaki sınırların belirsizleşmesiyle salon, mutfak ve hatta yatak odalarına da dahil olmaya başlıyorlar. Hafifliği ve doğallığı ile tercih sebebi olan hasır koltuklar, rattan yatak başları, hasır kapaklı dolaplar, rattan komodinler iç mekanlarda farklı stillerle düzenli bir tüm yaratıyorlar. Bunların yanı sıra merinos yününden kaşmire uzanan bir yelpazede duyulara hitap eden yumuşak dokulu tekstiller, kürk, keten, yün, peluş, şönil ve keçe gibi mekana sıcaklık katan dokular da bütünleyici unsurlar olarak karşımıza çıkıyor olacak.

Aksesuar seçimlerinde ise 2021 yılında aktüel ve çağdaş ürünlerin yanı sıra eski ve manevi açıdan değerli aksesuarların kullanıldığını göreceğiz. Vintage, eski lakin manalı diyebildiğimiz ürünler daha fazla hayat alanlarımıza giren aksesuarlar oldu. Doğal malzemenin kullanıldığı el işi ürünler de bu yılki trendler aralarında.

“Sürdürülebilirlik mutfak ve banyolarımızda da yer bulacak”

Mekanlarımızda sürdürülebilirlik ve doğallık arayışının akla gelen her alanda olduğunu vurgulayan Eda Tahmaz, doğal ahşap kaplama malzemelerin, ahşap görünümlü fayansların, bilye, porselen ve seramiğin yanı sıra özellikle de banyo ve mutfaklarda kullanılan öbür renk ve dokudaki mozaiklerin ön plana çıktığını aktarıyor. Bu sene derme çatma, pürüzlü yüzeyli doğal malzemelerin kullanımı ile banyo aksesuarlarında da vintage ürünler, doğal ve eski konseptli olarak tasarlanmış banyolar öne çıkıyor.

Koronovirüsün de etkisiyle evde her zamankinden daha fazla yemek yemek gerçekleştirmek, mutfağı ilgi odağı haline getirdi. Bu durumla beraber mutfakların, yalnızca ihtiyaçların görüleceği mekanlar yerine bütün aile bireylerinin birlikte süre geçirebileceği mekanlar olmasına yoğunlaşıldı. Mutfak dekorasyonlarında eskiyi atıp yeniyi getirmek yerine, eskiyi yenilemek bu yılki trendler aralarında. Doğal, kolay temizlenebilen malzemelerin ve nötr renklerin mutfaklarımıza gireceğini düşünen iç mimara kadar, patine ahşap yüzeyler ve metal dokular da mutfaklara eski ama çağdaş bir görünüş katacak.

“Yenilenirken geçmişimizden esinleniyoruz”

Doğadan, nostaljiden ve tropikal bir kaçış arzusundan etkilenen hayat alanları yaratılırken karşımıza, hygge, endüstriyel stil, wabi sabi, vintage, cottagecore, mid century, eco-chic gibi stillerin çıktığını ifade eden Tahmaz, bu stillerin müşterek noktasının bize geçmişten ulaşıp yaşadığımız döneme bacak uydurmaları olduğunu söylüyor.

Bir nevi sıcak minimalizm olan Eco-chic, zanaatın sıcak tonlarla buluştuğu bir eğilim. Altın bej, alg yeşili, zeytin yeşili ve yanık turuncu renkleri öne çıkarken; mat kadife, buklet ve keten gibi dokunma duyusuna hitap eden kumaşlar rahatlık ve koza duygusuna hizmet ediyor.

Taşradaki kulübe yaşamı hissini alıp, nerede yaşarsak yaşayalım evlerimize bu havayı getiren Cottagecore stilinin temeli stresten, hastalıktan kurtulma, iyileşme arayışına dayanıyor. Renk skalası, nötr ve pastel renklerin her tonu iken keten, yün, keçe, dantel, masif ahşap mobilyalar, tartan desenleri, goblen kumaşlar, bakır, kalay, emaye ile birlikte topraktan üretilmiş kap ve aksesuarlar bu stilin belirleyici kodları.

Evde kolaylık, konfor ve sıcaklık gibi olgulara odaklanan tüm İskandinav ülkelerinin yaşam felsefesi haline gelmiş ve yalnız ya da arkadaşlarla birlikte en basit anların bile neşe saçan bir ritüele dönüştürülmesini ifade eden Hygge stilinde dekorasyon, yumuşacık battaniyeler, minderler, mumlar ve kilimler gibi objelerle sıcaklık hissini artırmaya odaklanıyor.

Wabi Sabi stilinin öne çıkan özellikleri aralarında ise asimetri, basitlik ve doğal nesneler yer alıyor. genelde, abartısız, hatıraları olan, eski, nostaljik ve antika nesnelerin bir araya getirilmesiyle oluşur. Bu anlayışta renklerden mobilyalara, yüzeylerden aksesuarlara dek bütün detaylarda yalınlığın ve yaşanmışlığın izleri görülür. Sentetik ve suni duran hiçbir ögeye yer verilmez. Eşyaların birbirleriyle ahenkli görünmeleri gerekmez. Kayda Değer olan yaşanmışlığı, ruhu ve estetiği olan nesnelerin uygun şekilde bir araya getirilmesidir. Doğası gereği birbiriyle aynı olamayacak el işi seramikler, doğal ahşap mobilyalar, kendinden kırışık keten yatak örtüleri gibi mobilya ve aksesuarlar Wabi Sabi’yi evinize taşımanın açılış noktaları olabilir.

Pandemi süreci ile beraber ihtiyaçlarımız değişti

Zorunlu olarak evlerimizde daha çok zaman geçirdiğimiz, sosyal hayatımızın ve dışarı ile olan bağlantımızın adeta bittiği bu pandemi sürecinde, kendimize ve yaşadığımız mekana daha da odaklandığımızı bildiren İç Mimar Eda Tahmaz, bu durumun bize, evlerimizde tembel duran yerleri değerleme imkanı sunduğunu söylüyor ve pandeminin dekorasyon üzerindeki etkisi ve uyarı etmemiz kriterler üzerine görüşlerini şu sözlerle aktarıyor: “Birçoğumuz için evimiz meslek yerimiz oldu. İşin eve taşınmasıyla beraber konut içinde mekandan izole ve konforlu bir alıştırma alanı ihtiyacı doğdu. Hatta online toplantılarda arka fonun gözükmesi gibi etkenler alıştırma mekanlarının estetik endişe ile oluşturulmasında etkili oldu. Ayrıca egzersiz alanlarında kullanılacak mobilyaların da ergonomik, fonksiyonel ve estetik olması önem kazandı.

Pandemi süreci ile beraber evde ailemizle daha fazla süre geçirir olduk fakat kendimiz ile baş başa kalacağımız hobilerimize de öbür bir yük verir olduk. böylece evde hobilerimiz için ayrılan köşeler, belki de ‘evimde mutlaka olmalı’ dediğimiz mekanlar arasına girdi.

Pandemi sürecinde konut iç mekan tasarımlarında dikkat edilmesi gereken kriterlerin başında öncelikle renk seçimi geliyor. Mekanlarda bej ve toprak tonları, beyaz, gri, krem, toprak tonları, suyosunu yeşili gibi sıcak tonlar seçilmelidir. Pantone’un 2021 trend renkleri olarak seçmiş olduğu Ultimate Gray (Dumanlı Gri) ve Illuminating (Parlak Sarı) renklerini ve bu renklerin tonlarını da mekanlarımızda bakmak muhtemel olacak. Doğal, sürdürülebilir araç gereç kullanımı da yaşadığımız mekana yaşanmışlık duygusal katması yönünden epeyce etkin.

Bir diğer kayda değer ölçüt de yaşadığımız mekanın doğal ışık alması. Aydınlatma tercihimiz daima gün ışığından en fazla düzeyde muamele etmek üstüne olmalı. daha sonra aplikler, mumlar ve lambaderlerle işıklandırma desteklenmeli.”

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here