spot_img

Aşk hormonu ‘oksitosinin’ faydaları

İnsanlar oksitosin hormonunu “aşk hormonu” olarak adlandırıyor çünkü vücudumuz bu hormonu sevildiğimizde, kucaklaştığımızda, hayvanlarla iletişim kurduğumuzda, çocuklarımızla senet kurduğumuzda ve yakın maddesel temasta daha fazla üretiyor. Yalnızca kadınlarda bulunun bu hormonun artması bir takım bedensel ve psikolojik faydalar sağlıyor.

Daha iyi bir görüş

Bilimsel bir çalışmada, deneklerin bir doz oksitosin verildikten daha sonra etrafındaki insanlara karşı daha iyimser oldukları gözlendi.

Soylu Davranış

Oksitosin hormonu yüksek olan insanların para ile ilgili konularda da seçimleri bambaşka oluyor. Yapılan bir araştırmada bir oksitosin dozu bölge kişilerin yüzde 80’inin, almayan kişilere kadar daha eli açık olduğu saptandı.

Güven

Oksitosin hormonunun artması güven duygusunu da değiştiriyor. Yapılan bir çalışmada oksitosin bölge kişilerde azami güven düzeyinin oranı yüzde 45 olarak belirlendi.

Daha iyi sindirim

Oksitosin sindirim sisteminde de büyük bir rol oynamaktadır. Araştırmalar, bitkin oksitosin seviyelerinin sindirimi yavaşlattığını gösteriyor.

Yaraları iyileştiriyor

Bilimsel araştırmalar, bir yaranın karoser gerginlik altındayken ya da hissi çatışma ortamındayken daha uzun sürede iyileştiğini gösterdi. Bu durumun vücuttaki oksitosin seviyeleriyle bağlantılı olduğu belirtiliyor.

Yürek sağlığını destekliyor

Oksitosin, kan damarlarını açık tutarak ve kan basıncını düşürerek kardiyovasküler sistemi destekler. bununla beraber bir antioksidan ve anti-inflamatuar (ağrı kesici) olarak da etkindir.

özel içeriğidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here