spot_img

Bronzlaşmak cildi yaşlandırıyor

Akdeniz Üniversitesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ertan Yılmaz, bronz tene sahip elde etmek ya da D vitamini ihtiyacı giderme düşüncesiyle uzun süre güneş ışıklarına maruz kalmanın kırışıklıklara neden olduğunu söyledi. Prof. Dr. Yılmaz, bu durumun da cildi erken yaşlandırdığını ve deri kanserine yatkınlığı artırdığını kaydetti. Özellikle yaz aylarında hoş görünme uğruna bronz tene sahip edinmek için sahillerde uzun güneşlenmenin epeyce zararlı olduğunu aktaran Prof. Dr. Yılmaz, “Yaz sıcaklarında güneşlenmenin ölçüsünde yapılmasını öneriyoruz. Güneşin yoğun, hasar riskinin fazla olduğu 10.00 ile 15.00 arasındaki saatlerde güneşten kaçınılması gerekiyor. O saatlerde alınan güneş derinin erken yaşlanmasını ve cilt kanseri yatkınlığını artırır. Ne kadar uzun zaman güneşe maruz kalınırsa tehlike o kadar artar” dedi.

Güneşlenme süresi 15 dakikayı geçmesin

Güneşlenmenin derinin direncini artırarak yapılması gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Ertan Yılmaz, şunları söyledi: “Güneşlenme 1 dakikadan başlayıp, günde bir dakika artırarak 15 dakikayı geçmeyecek şekilde yapılmalı. Zorunlu olmadıkça güneşlenmenin mantığı yok, zararı var. Bebekler, D vitamini üretimi olsun düşüncesiyle güneşe çıkarılıyor. Bunun da sınırı var. Cilt kanseri ve erken yaşlanmanın en manâlı sebebi bebek yaşlarda alınan güneş ışınlarıyla başlıyor. Biz hastada cilt kanseri görmüş isek bunun zararının 10 sene, 30 sene önce alınan güneş ışınlarının birikici etkisinden kaynaklandığını söylüyoruz. Çok evvelden alınan güneşin hasarından nedeniyle önlem bebeklik döneminden alınmaya başlamalı. Güneşin yoğun olduğu saatlerden kaçınılmalı.”

Koruyucu kremler yanıltıyor

Güneşten korunmak için kullanılan kremleri, kişileri yanıltması nedeniyle ‘yalancı güvenlik’ olarak adlandıran Prof. Dr. Ertan Yılmaz, “Güneşten korunmak için güneş koruyucusu öneriyoruz lakin bizi çok yanıltıyor. Palavracı güvenliğe itiyor. Koruyuculuğu bir yere değin. Ne değin çok sürersek, sürelim yeniden zarar olacaktır. Somut korunmayı öne çıkarmalıyız. Şapka kullanmalı, uzun kollu giyinmeliyiz. Deniz kıyısındaysak şemsiye altında, havlu örterek ya da uzun kollu giysilerle durabiliriz. Koruyucu krem denizden çıktıktan sonradan tekrar sürülüp, gölgede kalınmalı” diye konuştu.

Sarışınlarda tehlike daha fazla

Bilhassa kadınların kırışıklıkları giderme kaygısıyla binlerce lira para harcadığını gösteren Prof. Dr. Yılmaz, ciltteki kırışıklıkların esas nedeninin güneş olduğunun unutulmaması gerektiğini vurguladı. Prof. Dr. Ertan Yılmaz, “Bronzlaşmak, bir ten koyu belirmek namına derinin erken yaşlanması ve deri kanseri riskinin göze alınmaması gerekir. Açık tenli ve açık renk gözlü özellikle sarışınlar daha artı riske sahip. Esmer ve koyu tenlilerin ise daha eksik riske sahip olduğunu söyleyebilirim” dedi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here