spot_img

Cinsel hayatın olumsuzlukları hangi sorunların habercisi

Sağlıklı cinsel yaşantının sevinç, iyi uyku, ceset ve ruh sağlığı getireceğini gösteren uzmanlar, “Cinsel yaşantıdaki negatif deneyimler cinsel travmalar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, gözden düşmüş gebelikler ve daha sonrasında cinsel işlev bozukluklarını ara sıra de başka psikiyatrik bozuklukları ortaya çıkarabilir” uyarısında bulundu.

Dünya Cinsel Sağlık Durumu Birliği (WAS) öncülüğünde 2010 yılından bu yandan her sene 4 Eylül, “Dünya Cinsel Afiyet Günü” olarak anılıyor ve cinsel sağlık konusunda bilgilendirme yapılması amaçlanıyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Sinem Zeynep Metin, cinsel sağlığın önemine uyarı çekti. Uzm. Metin, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dünya Sağlık Örgütü’nün tanımına göre cinsel sıhhat; cinsellik ve cinsel ilişkilere olumlu ve saygıdeğer bir girişim getirmenin yanı sıra baskı, ayrımcılık ve şiddetten uzak olarak keyifli ve güvenli cinsel deneyime sahip olmanızı gerektirir. Cinsel sağlığın sağlanması ve sürdürülmesi için, bütün kişilerin cinsel hakları korunmalı ve yerine getirilmelidir”

Kişinin cinselliği erken çocukluk döneminden itibaren tanımaya, deneyimlemeye başladığını bildiren Uzm. Metin, “Cinsel kimliğimizin birincil çizgileri 3-6 yaş aralarında oluşur; erginlik döneminde ayrıntılarıyla belirginleşir. Bu dönemlerde kişinin duyduğu, öğrendiği, yaşadığı cinsellikle ilgili her detaylar ilerideki cinsel yaşantısının kalitesi için temel belirleyicilerdir” diye konuştu.

Önyargıları aşın

Cinsel sağlığın önemli bir kısmının sağlıklı cinsel işlevsellik olduğunu bildiren Uzm.Metin, şunları söyledi:

“Cinsel yaşantı, cinsel hoşgörü, doyum ve yakın olma hayatın doğal bir parçası olarak, kişi arzu ettiğinde deneyimlenebilmelidir. Cinsel yaşantı için “içten” olarak tanımlanacak bir yol olmamakla birlikte; cinsellikle ilgili en önemli önyargılardan biri yalnızca güdülerle yaşandığıdır. Yaygın bilinenin tersine cinsellikle ilgili genel geçer bilgiler mevcuttur ve bu bilgileri öğrenmek ve kullanmak cinsel yaşantının kalitesini arttırır. aynı zamanda herkesin kendi cinselliği ile ilgili keşfedeceği kişisel nitelikler vardır. Bunlar diğer kişilerin ve hatta canlıların cinsel-maddesel ve ruhsal sınırlarına hürmet gösterildiği ölçüde deneyimlenebilir; bu noktada cinsel sıhhat açısından kabul görmüş ve tanımlanmış bir “alışılagelmiş” yoktur.

Dinç cinsellikle ilgili bir öteki yanlış data de mutlaka partnerle yaşanması gerekliliğidir. Bir Takım kişiler cinselliği tek başlarına (da) tecrübe etmek isteyebilirler. tek başına da olsa uyumlu cinsel yaşantı kişinin bedensel ve ruhsal sağlığı ve kendi bedenini tanıması namına faydalıdır. Bilinmelidir ama cinsel yaşantı, cinsel tutku ve cinsel memnuniyet başta kişinin kendi kendine sorumluluğudur; partnerin cinsel yaşantısından memnuniyet ve şımartma alması ikinci adımdır”

Şahısların cinsel sıhhat hakkında veri, eğitim ve tıbbi bakıma erişebilmesi gerektiğini kaydeden Uzm. Metin, “Konuyla ilişkili sıhhat çalışanları bayan hastalıkları ve doğum, bevliye, psikiyatri uzmanları, aile hekimleri, ebeler olarak sıralanabilir. İstenmeyen gebeliklerin ve cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlemleri alınmalı; gerektiğinde bakım ve tedavi istenebilmelidir” dedi.

Cinsellik sağlıklı yaşamın mutlak işlevidir

“Dinç cinsel yaşantı, mutluluk, iyi uyku, vücut ve ruh sağlığı getirecektir” diyen Uzm. Metin, “Cinsel yaşantıdaki olumsuz deneyimler ise cinsel travmalar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, beğenilmeyen gebelikler ve daha sonrasında cinsel işlev bozukluklarını –ara sıra de diğer psikiyatrik bozuklukları- ortaya çıkarabilir. sonuç olarak cinsellik müsamaha alarak, kendi cisim sınırlarımızı iyi tanıyarak ve koruyarak, partnerimizin sınırlarına hürmet göstererek, mesuliyet duygusuyla ve istendiğinde yaşanması gereken, sağlıklı yaşamın mutlak bir işlevidir” ifadelerini kullandı.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here