spot_img

Cinsellik hakkında dürüst bilinen yanlışlar

ABD’deki Indiana Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden pediatrist Dr. Aaron E Carroll ve araştırma asistanı Rachel C Vreeman cinsellik ile ilgili herkesin inandığı yalanları ve bu konularda yapılmış reel bilimsel çalışmalar sonucu elde edilmiş sonuçları derleyen Don’t Put That In There isimli bir kitap yayınladı. Kitapta adamakıllı asılsız olduğu kanıtlanan bir takım “cinsellik yalanları” bulunuyor.

Cinsellik yaşı

Kadın ve erkeğin cinselliklerinin doruğuna hayatlarının ayrı evrelerinde ulaştığını iddia eden bu iddia vücuttaki hormon oranları üstünde yapılan incelemelere dayandırılıyor. Erkeklerde vücuttaki testesteron seviyesinin 18 yaş civarında doruk noktaya ulaştığı görülürken, kadınlarda da östrojen seviyesinin 28 yaşında en yüksek noktaya ulaştığı varsayım ediliyor.

Fakat araştırmalar bekar erkeklerin en çok 30’lu yaşlarında, evli erkeklerin ise en fazla 40’lı yaşlarında seks yaptığını gösteriyor. Kadınların ise cinsel olarak en aktif oldukları yılların 20’li yaşlarının sonları olduğu biliniyor. Elde edilen bütün “gerçek” veriler gerçekten ayrıca kadınların keza de erkeklerin cinsel olarak ne denli faal olduğunu belirleyen hormonlardan fazla daha etkin birçok etken bulunduğunu gösteriyor.

Kilo bağlantısı

Kadın dergileri sık sık seks yaparak kilo verilebileceğini bahis etse de gerçekte sıradan bir cinsel birleşme yalnızca 5 dakika sürüyor ve ayrıca bayan hem de erkek bu süreçte sadece 25 ila 125 kalori yakıyor.

Cinselliği dikkate almak

Her ne değin birçok araştırma erkeklerin seks hakkında kadınlardan çok daha pozitif düşündüğünü gösteriyor olsa da erkeklerin her yedi saniyede bir yani günde bütün 6 bin kere cinsellik ile ilgili düşüncelere daldığı bir şehir efsanesinden ibaret.

İstiridyelerin cinsel gücü arttırması

Antik Yunan’dan günümüze değin insanoğlu istiridyelerin cinsel gücü ve arzuyu artırıcı bir etkisi olduğunu düşündü. Oysa bilim insanları büyük bir kısmı sudan oluşan ve içinde azıcık protein ve bir kaç mineralden başka hiç bir “esrarengiz” madde bulunmayan istiridyenin böyle bir etkisine şimdiye kadar hiç rastlamadı.

Yürek krizi riski

Cümbür Cemaat seks esnasında yürek krizi geçirip ölen birileri ile ilgili bir korku hikâyesi dinlemiştir. Fakat dinç bir kişinin seks yaparken yürek krizi geçirme olasılığı bir milyonda birin altında. Keza kalp hastaları için bile seks sırasında kriz geçirme riski oldukça düşük. Çünkü sanılanın aksine insanların büyük bir kısmı cinsel birleşme sırasında fazla fazla efor sarf etmiyor, kalbini de pozitif yormuyor.

Doğum kontrol hapları

Doğum yoklama haplarının kadınların kilo almasına neden olduğu sık tekrarlanan bir efsane. Geçmişte üretilen ve çok yüksek oranlarda östrojen ve progestin hormonları taşıyan doğum yoklama haplarının kullananların kilo almasına neden olduğu doğruydu. Ancak günümüzde satılan haplarda hormon oranları fazla daha düşük ve böyle bir ast etki bulunmuyor. Şimdiye değin çağdaş doğum yoklama hapları üzerinde yapılan hiç bir araştırmada bu ilaçların kilo alımına niçin olduğuna dair bir kanıta rastlanmadı.

Yaşlanma etkileri

Yaşlandıkça erkeklerin üreme sistemlerinin önemli değişimler geçirdiği bir gerçek. Erkekler yaşları ilerledikçe daha eksik, daha yavaş ve daha kalitesiz sperm üretmeye başlıyor. Ancak bir fazla erkeğin inandığı gibi dinç kaslar ile vücuda emrindeki olan testisler sarkmıyor. Yalnızca yaşandıkça testisler küçüldüğü için çoğu birey testislerinin geçmişte olduğundan daha “sarkık” olduğu yanılgısına kapılıyor.

Sporcuların müsabaka performansları

Sporcuların manâlı müsabakalardan önce seks yapmamaları önerilir çünkü seks ardından konsantrasyonlarının ve performanslarının zayıflayacağına inanılır. Fakat bilimsel incelemeler spor yapmadan önce seks yapmanın bir atletin performansını artırabileceğini gösteriyor.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here