spot_img

Evinizi doğru aksesuarlar ile güzelleştirmenin püf noktaları

Basmakalıp görünen pek fazla mekan doğru seçilmiş aksesuarların sihirli dokunuşlarıyla görkemli bir görünüme bürünüyor. Dekorasyonda ölçülü ve dengede tutmak ilk uyarı edilmesi gereken noktalar aralarında yer alıyor. Peki, iç mekanlarda doğru aksesuar kullanımı nasıl olmalı? İç dekorasyonda aksesuar kullanımının püf noktalarını sizler için sıraladık…

1. Ölçülü ve dengeli olun

Tadıyla ve görüntüsüyle hatasız bir pasta düşünün… Bu pastayı güzelleştiren unsurların başında hiç şüphesiz kreması kazanç yok mi? Fakat krema ölçüsünden biraz şaşacak olursa pasta kusursuzluğunu yitirir. Dekorasyonda aksesuarın önemi de tıpkı pasta ile krema ilişkisi gibidir. Içten aksesuar kullanımı evleri bir sanat eserine dönüştürürken, hatalı seçimler evleri boğucu ve yorucu mekanlara çevirebilir. Bu sebeple aksesuar seçimlerinizde ölçülü ve dengelenmek tartma taşır. Evinizde estetik bir atmosfer yaratmak için seçtiğiniz süsleyici nesnelerin odaya yerinde tasarım, şema ve renkte olduğuna belirli olun. Odanın mevcut ambiyansıyla uyumsuzluk yaratacak, odanın egemen renklerine tezat oluşturacak aksesuarlar seçmemeye itina gösterin. Aksesuarları bir bölge içinde yaymanın objelerin görsel etkilerini azaltacağını, ufak alanları büyük nesnelerle veya aksesuarlarla doldurmanın ise odanızı sıkışık bir ülkü getireceğini unutmayın.

2. Alışverişlerinizde aksesuara harcayacağınız bütçeyi evvelden ayırın

Raflar, saatler, tablolar ve çerçeveler; aynalar, biblolar, halılar ve kırlentler; objeler, avizeler, aplik ve abajurlar… Düşünülmesi gereken ne çok detay var değil mi? Ancak yeni bir eve taşınırken ya da evi yenilerken yapılan gereklilik listelerinde aksesuar başlıca son sıralarda yer alır. Alınması gerekenler alınıp sıra aksesuarlara geldiğinde ise dekorasyon için ayırdığınız bütçeden böylece bir şey kalmamış olabilir. Bu sebeple size önerimiz dekorasyon için harcayacağınız bütçenin bir bölümünü en ilk kez aksesuarlara ayırmanız olacaktır. Bu sayede özgün mobilyalarla dekore ettiğiniz evinizin donuk ve boğucu bir alan haline gelmesini önlemiş olursunuz.

3. Eviniz sizi yansıtsın

Evinizi dekore ederken onun sizin hayat alanınız olduğunu unutmayın. Aksesuarlarınızı evinize gelme ihtimali olan misafirlere göre veya genel kalıplara göre yok, bireysel şımartma ve ilgilerinize tarafından seçin. İçerisinde kendiniz gibi hissedeceğiniz bir ev düşleyin ve bu hayalden yola çıkarak aksesuar seçimlerinizi; hayat tarzınızı, kişisel zevklerinizi ve sevdiğiniz renkleri gözden geçirerek yapın. Ailenize ve anılara düşkün bir insansanız aile yadigarı fotoğraflarınızı dekoratif çerçevelerle duvarlarınıza asmaktan, tercihlerinizle kişiliğinizi yansıtmaktan çekinmeyin. Yaşamınızın koskocoman bir bölümünü geçireceğiniz evinizde sevdiğiniz şeylere sahip almak, evinizde geçirdiğiniz anlardan çok daha fazla keyif almanızı sağlar. Bu bireysel dokunuşlar, ayrıca evinize gelen misafirlerin ilgisini çekip onlara da ilham verebilir. Aksesuar tercihlerinizle yalnızca evinizi güzelleştirmeyi değil, onu tarzınız ve zevkinizle sizi yansıtan özel bir yuvaya dönüştürmeyi hedefleyin.

4. Sevmiyor musunuz, kullanmayın

Eviniz kendi alanınızdır. Evinizi dekore ederken estetik açıdan hoşunuza giden her şeyi koyabilirsiniz. Fakat daha önceden beğenerek aldığınız aksesuarlar bugün gözünüze hoş görünmüyor olabilir. Bu oldukça olağan bir durumdur. Evinizin düzenini başkalaştırmak istiyorsanız tereddütsüz harekete geçin. Hoşunuza gitmeyen ama vazgeçemediğiniz aksesuarların sizi rahatsız eder ışık halkası gelmesine izin vermeyin. Bir nesne için sevgi veya beğeni hissetmiyorsanız onu kullanmama özgürlüğünüz olduğunu unutmayın. Haydi şimdi çevrenize bir göz atın ve hoşunuza gitmeyen fazlalıklardan kurtulmak için harekete geçin.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here