spot_img

Her yıl 20 milyon birey bu hastalıklara yakalanıyor

Dünya Sıhhat Örgütü verilerine kadar dünyada şu ana değin 340 milyon cinsel yolla bulaşan hastalık vakası saptama edilmiş ve dünyada her sene 20 milyon yeni hasta bu sayıya eklenmektedir. Bu artışın nedenleri ilgili olarak Türk Cildiye Derneği üyesi Prof. Dr. Bilal Doğan, “Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ülkemizde de büyük bir toplum sağlığı sorunudur” diyerek hastalıkla ilgili merak edilen soruları cevapladı.

Bu hastalıklar için nereye başvurmalıyız

Deri ve Zührevi Hastalıklar uzmanları, uzmanlık eğitimi esnasında venerolojik (cinsel yolla bulaşan) hastalıkların tanı ve tedavileri konularında da eğitim almaktadır. Bu hastalıklarla ilgili en tatmin edici branş cilt ve zührevi hastalıklar uzmanlarıdır.

Bu hastalıklardan korunmak niçin önemlidir

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ülkemizde de büyük bir toplum sağlığı sorunudur. Bu problem çok büyük oranda toplum kadar bilinmemektedir ve ülkemizde bu hastalıklardaki artışın en büyük nedeni rahatsızlık nedeniyle damgalanma korkusu ve cinsel konuların tartışılabilmesindeki genel rahatsızlık gibi görünmektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nasıl önlenebilir

Bu nesil hastalıkların oluşmasını önlemek, üreme sağlığının korunması yönüyle birincil amaçtır. Büyük oranda önlenebilir olmalarına rağmen, zorunlu önlemler alınmadığında, yok edici, yıpratıcı, maliyetli olabilmekte ve önemli komplikasyonlara yol açabilmektedir. Bu cins hastalıklar, diğer hastalıklardan bambaşka olarak bulaşıcı olmaları yönüyle eşler veya partnerler aralarında cinsel uyumu azaltmalarının yanına güvensizlik yaratması yönüyle de çok önemlidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar niçin artmaktadır

Son 20 sene içinde dünyadaki değişimlere bağlı artan nüfus hareketliliği ve zaman içerisinde değişen cinsel davranışlar nedeniyle artma bildiren cinsel yolla bulaşan hastalıklar konusunda toplumun bilinçlendirilmesi fazla önemli bir konudur. Bu hastalıklar önemli bir toplum sağlığı problemi haline gelmektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir

Cinsel aktiviteyle bulaşan 25’den fazla hastalık vardır ve en sık görülenler arasında genital herpes, genital siğil, gonore, sifiliz (frengi), Kara Sarılık B, trikomanyazis, bakteriyel vaginosis ve HIV enfeksiyonu/AIDS sayılabilir.

Genital herpes nasıl bir hastalıktır

Genital herpes; daha çok Herpes tip 2 virus ile genital bölgede önce içi sıvı batmış ufak kabarcıklarla ortaya çıkar. Sonradan bu kabarcıklar kabuklanır ve iz bırakmadan iyileşir. Derhal daima cinsel temasla bulaşır. Tanı konması için yaklaşık bir hafta süren bu dönemde hastanın cildiyeci kadar muayene edilmesi gerekmektedir.

Genital herpes niçin önemlidir

Bu hastalık cinsel temasla geçer ve ama hastalık belirtileri olmasa da bulaşma riski vardır. Bu rahatsızlık bütün dünyada eşler arasındaki cinsel uyumsuzluğunun en önemli nedeni olan hastalıktır.

Genital siğil nedir

Genital bölgede ortaya çıkan ve cinsel temasla geçen bir virus (HPV-İnsan papilloma virusu) ile oluşan görülme sıklığı giderek çoğalan bir hastalıktır. Hastalık minik, deri renginde ya da kahverenkli bir kabarıklık olarak başlar ve daha sonra karnabahar görünümünü alır.

Genital siğil neden önemlidir

Genital siğile neden olan virüslerin bazıları kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olabilmektedirler. Bu rahatsızlık, her cinsel temasta % 50 oranında aleyhinde cinse bulaşabilmektedir böylece korunma çok önemlidir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ne tür beğenilmeyen ast etkilere yol açabilir

Her yaş, her cinsel eğilim ve her sosyoekonomik seviye bu hastalıklardan etkilenir. Bu hastalıklardan dolayı oluşan komplikasyonlardan en fazla kadınlar etkilenir. Genital siğile alt oluşan rahim ağzı kanseri kadınlarda sık görülen kanserlerdendir. Genital siğil ya da Genital herpes gibi birçok olguya çoğunlukla hastaların çekinerek doktora başvurmamasından veya yerinde hekime başvurulmadığından nedeniyle teşhis konulamamakta ve bu da hastalıkların kontrolsüz yayılmasına niçin olmaktadır. Hastalar; cinsel yolla bulaşan hastalıklarla ilgili bir şüphede mümkünse en kısa sürede bir cilt ve zührevi hastalıklar uzmanına başvurmalıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklarda ne yapabiliriz ve nasıl korunabiliriz

Bu hastalıklardan korunmak ilk önce hastalığın farketmek, eşe veya partnere, etkin tedavileri kullanmak ve etkili bir korunma yöntemini seçmekten geçer. Tüm cinsel yolla bulaşan hastalıklarda en etkili korunma yöntemi kondom kullanmaktır. Fakat bu bile bulaşmaya engel olamayabilir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here