spot_img

HPV virüsü çoğu kanserin habercisi

Bayan kanserleri günümüzde gitgide artarak yaygınlaşırken, en büyük etkenlerden biri HPV virüsü. 200’den pozitif türü yer alan bu virüs cinsel yolla bulaşıyor. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Cem Turan, HPV’nin rahim ağzı kanserinden dil ve bademcik kanserine dek birçok kansere yol açabildiğini belirtirken, kanserin HPV virüsü alındıktan yıllar sonradan ortaya çıkabildiğini, HPV kaynaklı hastalıkların çoğunun HPV aşısıyla engellenebileceğini söylüyor. Prof. Dr. Turan, bu güvenli olmayan virüsü anlattı, manâlı uyarılar ve önerilerde bulundu.

Böylece çoğumuzun adını bile duymadığı lakin lüzum dünyada gerekse ülkemizde milyonlarca kişide bulunan HPV virüsü (insan papilloma virüsü), her yıl daha da yaygınlaşıyor. Prof. Dr. Turan “Cinsel yolla bulaşan HPV öylesine yaygın bir virüs ancak, HPV virüsü içeren biriyle vajinal, anal veya oral cinsel bağlantı yapılırsa bulaşma olabilir. Enfekte olmuş birisiyle cinsel temastan daha sonra belirtiler derhal ortaya çıkabileceği gibi, yıllar sonradan da gelişebilir. bu nedenle virüsün ne vakit bulaştığını iyi anlamak güçtür” dedi. Cinsel yolla bulaşan en yaygın enfeksiyon olan HPV’nin 200’den pozitif türü bulunurken, dünyada milyonlarca kişi, birçok gençliğin sonlarında ve 20’li yaşların başında, halen HPV virüsü taşıyor.

siğiller

Siğillerden kansere

HPV bazı kişilerde bağışıklık sisteminin etkisiyle kendiliğinden kaybolup sıhhat sorununa yol açmazken, milyonlarca kişide ise genital siğiller ve dağıtılmış kanserlere yol açabiliyor. Prof. Dr. Turan “HPV bulaşmış olsa bile, çoğu kişide bağışıklık sisteminin etkisiyle HPV kendiliğinden kaybolur ve herhangi bir sağlık durumu problemine neden olmaz. Oysa bağışıklık sistemi çelimsiz kişiler HPV ile mücadelede şanslı olamıyor. HPV gitmezse ya da kaybolmazsa, genital siğiller ve kanser gibi sağlık sorunlarına niçin olabilir. Bir kadın doğum hekimi genital bölgeye bakarak siğilleri tanı edebilir” biçiminde konuştu. ABD’de yapılan bir araştırmada cinsel yönden faal olan 100 çocuktan birinde herhangi bir zamanda genital siğil olduğunun rapor edildiğini belirten Prof. Dr. Turan, benzer araştırmaya göre her sene dünyada takriben 5 milyon kişiye HPV ve genital siğil teşhisi, 1.5 milyon kadına da serviks kanseri (rahim ağzı kanseri) teşhisi konulduğunu söyledi.

HPVde önlem

Tedbir edinmek, tedaviden daha etkin

HPV virüsü; vulva (dış genital bölge), vajina, penis veya anüs (makat) kanseri dahil edinmek üzere bilhassa ve başta serviks (rahim ağzı) veya rahim boynu, dil ve bademcik kanseri dahil elde etmek üzere boğazın peşinde kansere neden olabiliyor. Virüsün kendisi için emin bir çare şekli olmadığını, HPV’nin niçin olabileceği sağlık sorunları için tedaviler olduğunu bildiren Prof. Dr. Turan “Çare edilmeden bırakılırsa, genital siğiller kaybolabilir, aynı kalır ya da ebat ya da sayı olarak büyür. Rutin Pap smear testleri yaptıran ve gerektiğinde takip edilen kadınlarda, kanser gelişmeden önce sorunlar tespit edilebilir. Durdurmak, tekrar tekrar tedaviden daha etkilidir. HPV kaynaklı hastalıkların çoğu, piyasada iki çeşidi yer alan HPV aşıları kadar engellenebilir” ifadelerini kullandı.

HPV'den aşıyla korumak

Aşı ile korunmak mümkün

HPV virüsü riskinin aşı ile en aza indirilebileceğini, HPV aşısının tehlikesiz ve etkili olduğunu bildiren Prof. Dr. Turan “Ulusal ve milletlerarası sağlık durumu kuruluşları HPV kaynaklı kanserlerden korunmak için 11-12 yaş arasındaki tüm erkek ve kızlara iki veya üç doz HPV aşısı yaptırmalarını önerir. Eğer daha önce aşı yapılmadıysa, erkekler için 21 yaşına kadar, kadınlar için de 26 yaşına kadar HPV aşısı yapılabilir” şeklinde bilgilendirdi. 21-65 yaş arasındaki kadınlarda rutin taramanın (smear ve icabında HPV tarama testi) rahim ağzı kanserini önleyebildiğini vurgulayan Prof. Dr. Turan “Cinsel yönden aktifseniz her cinsel temasta kondom kullanın. Bu, virüs riskini düşürse de, HPV prezervatifin kapsamadığı bölgelere bulaşabilir; bu nedenle prezervatifler HPV’ye aleyhinde en ince ayrıntısına kadar korumayabilir. Müşterek bir şekilde tek eşlilik ilişkisinde olun” dedi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here