spot_img

Kadınlarda rahim ağzı kanserinin çözümü: Tarama ve HPV aşıları

Yüksek tehlikeli Human papillomavirus (HPV) virüslerinin uzun süreli enfeksiyonu sonucu ortaya çıkan rahim ağzı kanserinden korunmanın en etkili yolu, bu virüse karşısında geliştirilen koruyucu aşıların uygulanması. İdeal olarak birincil cinsel ilişki öncesi HPV aşısının uygulanması gerektiğini söyleyen Liv Hospital Kamu Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Eralp Başer, “HPV virüsü ile genel olarak birincil cinsel ilişkiyi peşine düşüp takip eden birkaç sene içerisinde karşılaşılır. HPV virüsü servikse yerleşse deha, genelde peşine düşüp takip eden 12 – 24 ayda vücuttan ayrıntılarıyla atılır. Ancak bir takım kişilerde virüs vücuttan atılamaz ve rahim ağzı kanseri riski oluşturabilir” dedi.

tarama

Tarama niçin ve nasıl yapılıyor

Rahim ağzı (serviks) kanseri, en sık karşılaşılan jinekolojik kanserler aralarında yer alır. Günümüzde serviks kanserinin en önemli nedeninin, HPV (Human papillomavirus) virüsü olduğu biliniyor. Düzenli yapılan tarama testleri bir uçtan bir uca, kanser öncüsü durumlar erken yakalanıyor ve kanser oluşmadan çare sağlanabiliyor. Tarama, jinekolojik muayene ile yapılır. Rahim ağzına sürülen yumuşak bir fırça yardımıyla o bölgedeki hücreler toplanır. Bu hücrelerin bir mikroskopi camı üstüne yayıldığı ve incelendiği yönteme pap-smear testi, hücreler içerisinde – eğer mevcutsa – HPV virüsünün DNA’sının saptama edildiği yönteme HPV-DNA testi adı verilir. Serviks kanseri taramasına, cinsel olarak etkin kadınlarda 21 yaşından itibaren başlanılmalıdır. 21 ile 29 yaş aralarında 3 yılda bir pap-smear testi uygulanır. 30 yaşından sonra ise her 5 yılda bir HPV-DNA ve pap-smear testleri birlikte uygulanmalıdır. Buna alternatif olarak, 3 yılda bir kimsesiz pap-smear testi uygulanabilir.

kolposkopi

Kararsızlık varsa kolposkopi yapılmalı

Tarama testi sonuçlarına tarafından, eğer kanser öncüsü bir durumdan tereddüd edilirse kolposkopi işlemi uygulanır. Kolposkopiyi uygulayan hekim mutlaka bu alanda özel olarak eğitimli ve tecrübeli olmalıdır. Kolposkopi sırasında rahim ağzı detaylı bir şekilde gözlemlenir. Güvenilmez bölgelerden ufak biyopsiler alınarak patolojik inceleme yapılır. Bu operasyon genelde 5-10 dakika arasında sürer ve duyumsuzlaşma gerektirmez. Patolojik tahlil sonucunda ileride kanser riski taşıyan bir koşul saptanması halinde, riskli bölgenin temizlendiği servikal LEEP ya da konizasyon işlemleri uygulanır. Serviks kanseri taramaları uyumlu olarak yaptırıldığında ve kanser öncüsü durumlara erken müdahale edildiğinde, kanser yaradılış riski yok denecek değin azdır.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here