spot_img

Kimi öptüğünüze dikkat edin

Içki, kafein ve fena beslenmenin üreme kapasitesini azalttığı bilinmekteydi lakin kimsenin aklına sıradan bir öpücüğü itham etmek gelmemişti. Açıklanamayan kısırlık ile öpüşme aracılığıyla bulaşan bir virüs arasında temas saptandı.

Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, gebe kalmada güçlük çeken lakin neden hamile kalamadığı meçhul kadınlar için bir ümit olan buluş hakkında şu bilgileri verdi:

“İtalya’da Ferrera Üniversitesi’ndeki bir grup tahlilci açıklanamayan kısırlığı olan kadınları muayene ettiler ve bu kadınların yüzde 43’ünün Herpes virüsünün bir tipi olan HHV-6A ile enfekte olduğunu saptadılar. Bu virüs üreme potansiyeli olağan olan kadınlarda saptanmadı. Açıklanamayan kısırlık olgularının ¼’ü, panikle bambaşka çözümler aramakta, pahalı ve travmatik çare yollarına yönelmektedir. HHV-6A virüsüyle enfekte olan kadınlarda sitokin seviyeleri anormal olarak bulunmuştur. Sitokinler yumurtanın döllenmesinde ve fetal gelişmede önemli rol oynayan, hücreler arasındaki etkileşimi karşılayan sinyal veren proteinlerdir. Bilim insanları aynı zamanda adet döngüsü boyunca sıradan dalgalanmalar bildiren östradiol hormonunu da bu virüsle enfekte olmuş kadınlarda yüksek olarak saptamışlardır. Virüs kanda ve tükürükte keskin olarak saptanamayabilir böylece de reel sıklığını anlamak olası olamamaktadır lakin tükürük bezlerinde çoğaldığı ve araştırmaların gösterdiği gibi öpüşmeyle aktarıldığı bilinmektedir. Eğer bulgular doğrulanırsa, kısır kadınların büyük bir alt grubu tedaviden faydalanarak normal üreme potansiyeline ulaşacak”

HHV-6 nedir

İki yakın akraba olan HHV-6A ve HHV-6B, insan herpes virüslerinden olup iki yaşından önce çoğu birey bunlarla enfekte olmuştur. Bebeklik döneminde geçirilen HHV-6 enfeksiyonunda; alev, ishal ve roseola diye aşina döküntülerle karakterize semptomlar izlenir. Ara Sıra de olsa febril nöbet, ensefalit gibi ciddi komplikasyonlar da oluşturabilir.

Diğer herpes türlerinde olduğu gibi bu virüs de hayat boyu vücutta kalır ve yaşamın sonraki dönemlerinde her yerde aktive olabilir. Baştan aktivasyon tüm vücutta başlayabilir. (beyin, kalp, böbrekler ve mide-barsak sistemi) Bazı olgularda beyni etkileyerek bilişsel fonksiyonları bozabilir ve kalıcı özre hatta ölüme yol açabilir.

Son dönemlerde yayınlanan çoğu alıştırma bu virüsün kronik nörolojik bozukluklara sebep olabildiği, epilepsi nöbetleri oluşturduğu ve önemli nörolojik sekeller bıraktığını göstermiştir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here