spot_img

Üreme potansiyelinizi artmak için tüketmeniz gereken 10 beslenme

Doğanın bize sunduğu nimetlerde gerçekte ihtiyacımız olan her şey mevcut; biz yeter ki uyumlu ve sağlıklı beslenelim.

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, üreme konusunda yardımsever 10 gıda hakkında şu bilgileri verdi:

Avokado

Mükemmel bir vitamin, lif, esansiyel yağ, mineral, protein ve karbonhidrat kaynağıdır. Özellikle E vitamini açısından fazla zengindir. Yapılan çalışmalarda döllenmiş yumurtanın rahme tutunmasında yardımsever olduğu görülmüştür. bununla birlikte folik asit bakımından çok zengindir.

Alırken olgun olanları seçim edilmelidir. İnce ince dilimlenerek tüm öğünlerde kullanılabilir.

Balkabağı

Yenebilecek en sağlıklı ve besleyici sebzelerden biridir. Vitamin, mineral ve lif kaynağıdır. mükemmel bir antioksidandır. çokça beta karoten içerir fakat bu progesteron hormonunun üretimine destek eder. Sperm sayısını ve kalitesini iyileştirir.

Turp

Çok Iyi bir antioksidan olan resveretrol içerir. Bu madde yaşla ilgili kısırlıkta önemlidir. Kan akımını aranjör nitrat açısından da zengin olduğu için atletler göre da bol miktarda tüketilir.

Bu özelliği tamamen tüp bebek tedavisinde de embriyonun tutunmasını olumlu etkilemek için çokça tüketilmesi önerilir.

Somon

Büyük bir protein kaynağıdır, bununla birlikte antiimflamatuar etkiye sahip omega 3 içerir. Çalışmalar bayan üremesinde omega 3’ün optimal seviyede olmasının çok manâlı olduğunu ortaya koymuştur.

Genel sıhhat açısından da yürek-damar, beyin ve göz sağlığı konusunda çok iyi bir gıdadır.

Yumurta

Fazla besleyici ve varlıklı bir gıdadır. İçerdiği “kolin”in fetal gelişim üstüne olumlu etkileri bildirilmiştir. aynı zamanda vitamin, mineral ve yağ içeriği yoğundur. bir protein kaynağıdır.

Ceviz

Hemen Hemen bir sağlık durumu paketi olan cevizin en manâlı özelliklerinden biri, prostat ve meme kanseri riskini azaltmasıdır. Omega 3 ve E vitamini açısından varlıklı olup, sperm kalitesini olumlu etkiler. Sözde sert kabukluların yaklaşık olarak kralıdır.

Özellikle günde bir avuç cevizin sperm kalitesini, sayısını artırdığı ve şeklini düzelttiği bilinmektedir.

Kinoa

Çok besleyici ufak taneciklerdir. Gluten içermez, vitamin, mineral açısından fazla zengindir. Karbonhidrat içeriği açısından kuskus ve buğdaya bir alternatiftir. Gerçek bir “süper yiyecek”dır.

Su teresi

Turpgillerden bir sebze olup, zengin vitamin C, K, kalsiyum, beta karoten ve iyot içeriğine sahiptir. Batı tipi diyette öyle kullanılmaz.

Harikulade bir antioksidandır. Özgür radikallerin sebep olduğu hasarı yavaşlatır ve önler. Keza DNA hasarı tamiri sayesinde anti-kanser özellikleri vardır.

Nar

Ilk Önce vitamin C ve K elde etmek üzere folik asit ve diğer minareller açısından da zengindir. Anti aging, anti kanser özellikleri vardır. Kalp damar ve kemik sağlığını olumlu etkiler. Anti enflamatuardır.

Eski Pers’te verimin ve üremenin sembolü olarak da kullanılmıştır. Aşırıya kaçmadan içilen nar suyu hamilelik sırasında da çok faydalıdır.

Kuşkonmaz

Zengin bir vitamin C ve folat kaynağıdır. Öğünlere eklenmesi oldukça faydalıdır. Keza kadın hem de erkek üreme kapasitesini olumlu etkiler.

Op. Dr. Görgen’den tavsiyeler

İyi gıda, üreme sağlığı konusunda fazla manâlı bir etken. Ebeveynlerinizin ve onların ebeveynlerinin beslenmesi bile gelecek nesilleri etkileyebilir.

Avokado rahim içi hattı düzeltirken, balkabağı sperm kalitesi ve sayısını artırıyor. Hepimiz her gün, hormonlarımızı bozan kimyasallarla, yumurta ve sperme hasar veren özgürlük radikallerle ve vücudumuzu negatif etkileyen stresle karşı karşıyayız.

Çocuk sahibi elde etmek da bir çiftin alabileceği en büyük sorumluluklardan biridir. Bu yüzden ne yiyip ne yemeyeceğimiz fazla önemlidir. böylece son zamanlardaki çalışmalar iyi kalitede sperm ve iyi kalitede yumurta oluşması, dinç gebelik elde edilmesini hedeflemektedir.

Yapılan araştırmalar büyükanne ve büyükbabalarımızın beslenmesinin, iki nesil sonrasının taşıdığı vefat riskiyle benzer olduğunu gösteriyor. Yani hamilelik öncesi sağlıklı gıda programı ile çocuklarımızın gelecekteki sağlığını programlayabiliyoruz.

Tüketeceğimiz gıdalar eğlenceli, leziz, renkli ve fantastik olmalı. Yemek için yaşamalıyız, yaşamak için yememeliyiz.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here