spot_img

Yazın saç bakımı nasıl yapılmalı

İstanbul Okumuş Üniversitesi (İAÜ) Saç Bakımı ve Çekicilik Hizmetleri Program Başkanı Leyla Cesaret Ergül, salgın sürecine eşit gelen yaz aylarında saç bakımı yaptıranların dikkat edilmesi gereken noktaları anlattı.

Riskli durumlar

– Mümkünse evden çıkmadan saçlarınızı kendiniz yıkayın,

– Randevu saatinizi kaçırmayın,

– Saçlarınızı kestirecekseniz maskenizi kulaklarınızdan çıkarıp ağzınızda kendiniz tutun,

– Size hizmet veren kişinin maskeli olmasına dikkat edin.

– Mesafeli de olsa fön çektirmek risklidir. Havada bulunan partikülleri üfleme ile birlikte uzaklara ulaştırabilir ve siz de risk altıda kalabilirsiniz.

– Deri bakımı, makyaj kaş bıyık aldırmak da yakın mesafede yapıldığından risklidir.

Yaz geldiğinde yıpratan ve kurutan etmeler artmaktadır. Sıcak hava, deniz suyu, havuzun klorlu suları saçları yıpratmaktadır. Bu yüzden iyi bir şampuan kullanılmalı ancak bu cins etmenler saç ve saçlı deriden adamakıllı arındırılsın. Uyarı edilecek bir nokta, sülfat taşıyan ürünlerden saçı kuruttuğu için uzak durulmalıdır. Kullandığınız şampuana katacağınız çam terebentin yağı, dökülen saçlarınızı besleyip onaracaktır. UVA ışınları cilde zarar verdiği gibi saçlara da zarar vermektedir. bu nedenle koruyucu spreyler kullanılabilir, şapka takmak ya da şemsiye de doğrudan doğruya güneşe maruz kalmaktan saçlarınızı koruyacaktır.

Doğal ürünler seçim edin

Deniz veya havuza girdikten daha sonra saçlar mutlaka pak bol su ile durulanmalı ve argan yağı ile yağlanmalıdır. Bu kullanım denizin tuzunun, havuzun klorunun zararlı etkilerinden saçlarınızı koruyacaktır. Saçlarınıza uyguladığınız ürünler epeyce önemlidir kullanacağınız kimyasal ürünlerden ise doğal ürünler kullanmanızı öneririm; Argan yağı, Hindistan cevizi yağı, badem yağı gibi…

sık sık saç dökülmelerinde gıda oldukça kayda değer. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, C vitamini taşıyan meyveler, tavuk hindi gibi protein kaynakları tüketilmeli ve bol su içilmelidir. Haftada bir ya da iki kez Hindistan cevizi sütü veya aloe vera ile doğal maskeler yapılıp en az yarım saat bekletilmesi yardımsever olacaktır. Kepeklenme probleminde ise sirkeden faydalanılabilir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here