spot_img

Akşama dek oturanların cinsel hayatı tehlikede

Teknolojideki gelişmeler, faydalarının yanısıra zararlarıyla da karşımıza çıkabilir. Bilgisayar başında geçirilen saatlerin artması hareketsizliği beraberinde getirmesi sebebiyle çocuk, genç, erişkin ve yaşlı herkesi tehdit eder. Çocuklar teneffüste bile okulun bahçesinde koşup oynamak yerine cep telefonları ve tabletleriyle oyalanmayı tercih ederken, bütün gün ofiste masa başı çalışanlar da akşam olduğunda bilgisayarın başına geçip zaman geçirebilir. Bilgisayar başında geçirilen saatlerin artması çağın salgın hastalığı obezite ilk olarak almak üzere çoğu ciddi tehlikeye zemin hazırlar. Keza tembel yaşam tarzı erkek üreme ve cinsel sağlığı için risk oluşturabilir.

Akşama dek oturanlar dikkat!

Sedanter yaşam biçimi, yaşam için zorunlu birkaç aktivitenin açık havada bir maddi aktivitede bulunmama olarak tanımlanır. Sedanter yaşam biçimi her geçen gün daha fazla kişiyi etkisine alır. Oturma, okuma, televizyon seyretme, bilgisayar başında zaman geçirme haricen bir maddi aktivitede bulunmayan kişilerde, çalışma yokluğu ile de kaslar zayıflamaya başlar. Amerika Birleşik Devletleri Milli Sağlık Enstitüsü’nün 2008 yılında yaptığı bir araştırmaya göre yetişkinlerin yüzde 36’sı sedanter yaşam tarzını benimsemiş durumda. Araştırmada elde edilen bir diğer sonuç da yetişkinlerin yüzde 59’unun haftada 10 dakikayı aşan önemli bir fiziki aktivitede bulunmadıkları. Sanayileşmiş ülkelerde sanıldığının tersine ahenkli egzersiz yapan insanların oranı ise son derece düşük. Hareketsiz hayat tarzının erkeklerde sertleşme bozukluğuna yol açabiir, bu nedenle önemli bir tehlike faktörüdür. Üreme, ereksiyon ve ejakülasyon (boşalma) kalitesini denetim aşağı yakalamak isteyen erkekler tembel yaşam tarzı yerine aktif, hareketli, dinç yaşam tarzını benimsemelidir.

Uyuşuk yaşam cinselliği etkiliyor

Araştırmalar yaşla birlikte sertleşme bozukluğunun artış gösterdiğini de ortaya koyuyor. Erkeklerin yüzde 60’ı 50’li yaşlarda alışılagelmiş bir erektil işleve sahip olabilirken 70’li yaşlarda bu oran yüzde 33’e düşüyor. Yaşlı ırk aralarında bedensel açıdan faal olanların, aktivitede bulunmayanlarla karşılaştırıldıklarında cinsel açıdan daha dinç oldukları görülür. Obez erkeklerin zayıfladıktan daha sonra hareket de ederek cinsel fonksiyonlarının düzeldiğini destekleyen fazla sayıda araştırma da bulunuyor. Tembel hayat süren orta yaşlı bir erkek asgari günlük 200 kalori yakıt bir bedensel aktivitede bulunmayı alışkanlık haline getirecek olursa sertleşme bozukluğu riskini azaltma şansına sahip olabilir. 200 kalori tutuşmak içinse yaklaşık 3 kilometre tempolu yürüyüş gerekir. Ayrıca bedensel aktivitede bulunan yaşlı erkeklerde bunalım görülme oranı, hareketsiz hayat tarzını benimseyenlere tarafından çok daha düşüktür.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here