spot_img

Cinsel yaşamı etkileyen 5 rahatsızlık

Cinsel yaşamında sorunlar yaşayanlar için manâlı olan bir takım noktalar var. Problemlerin temelinde bazı hastalıklar yatıyor olabilir. İşte cinsel yaşamı etkileyen 5 rahatsızlık.

Kalp damar hastalıkları

Erkekte de kadında da cinsel organdaki temel fonksiyon, vücuttaki herhangi bir damar yapısından ayrı değildir. Yalnızca onun gelişmiş bir modelidir. Penise gelen, penisten çıkan ve orada hapsolup sertleşmeyi karşılayan kan ama kalp damar sistemi sıradan olan kişilerde sürükleyici çalışır. Bu sistem iyi çalışmadığında ereksiyonla ilgili sorunlar da ortaya çıkar. Kalp damar hastalıklarının toplumda sık görülmesi nedeniyle ürolojinin de üzerinde fazla durduğu bir konudur. Ereksiyon problemiyle gelen bir kişi akıllıca yönlendirilirse, yürek damar hastalığı erken evrede yakalanabilir. Penise giden başlıca damarın çapı yürek esas damarlarından daha bakımlı olduğu için bu bölgedeki tıkanmalar kendini yıllar önceden gösterebilir. Kalp hastalıklarında stent, by-pass gibi yöntemlerle yapılan tedaviler tek başına ereksiyon problemlerinin çözümünü sağlamaz. Oysa yaşam tarzı değişiklikleri ve ilaçla takip edilen damar hastalıklarının denetim altına alınması sorunu azaltabilir.

Diyabet

Diyabetli kişilerin normal erkek nüfusuna tarafından ereksiyon problemi yaşama riski üç kat daha fazladır. Günümüzde yaygın görülen hastalıklardan olan diyabet şu lahza tedavi edilemiyor. Ancak tanısı konuluyor ve kan şekeri ilaçla teftiş aşağı tutuluyor. Hastalığın gidişatında ortaya çıkabilecek sorunlarla da uğraşılması gerekir. Erektil disfonksiyonun da bunlardan birisidir. Diyabetin öncü bulgularından birinin bir takım hastalarda erektil disfonksiyondur. Bazı kişilere sadece kan şekeri ölçümü yaparak diyabetten şüphelenilir ve endokrinoloji branşına yönlendirilir. Diyabetli şahısların yüzde 15’i diyabet tanısını bu şekilde alır. Diyabetin vücuttaki etkisi damar ve asap sistemi üzerinde olur. Görme problemleri veya böbreklerin damar yapılarında biçimsizleşme gibi sonuçlar ortaya çıkar. Kişiler diyabetin bu etkileri sebebiyle ilgili branşlara yönlendirilir. Oysa bevliye dikkatsizlik edilebilir. Ancak diyabet geliştikten daha sonra erektil disfonksiyon gelişme ihtimali en yüksek olan süreçtir. İlk 10 yıl olur. Kan şekeri yoklama altına alındığı sürece risk azalabilir. yine de topluma göre yüksek oranda seyretmeye devam eder.

Tedavilerin ast etkileri

Bugün öyle çok birey psikiyatrik ilaçlar kullanır. Ama psikolojik hastalığın yanı sıra bunun tedavisinde kullanılan ilaçlar da cinsel fonksiyonu olumsuz etkileyebilir. Ayrıca bazı hipertansiyon ilaçlarının da ereksiyon üstünde istenmeyen etkileri bulunur. Kolesterol ilaçlarının bu konudaki bağlı etkileri ise halen çelişkili kabul edilir. İlaçların yan tesir bilgilerinde erektil disfonksiyonun da yer alır. Bu konuyla ilgili branş hekimlerinin kişiyi bilgilendirmesi gerekir. Doktor bu ilacı göstermek zorundaysa laf konusu tabi etkiyi geçirmek için ürolojiden yardım alabilir ya da ayrı bir ilacı kullandırmayı tercih edebilir.

Cerrahi travmalar

Cerrahi çare esnasında pelvik damardaki mekanizmaların bozulması ereksiyon problemine neden olabilir. Özellikle erkeklerde en sık görülen kanser türlerinden birisi prostat kanseridir. Bunun için yapılan radikal prostatektomi denilen cerrahi çare ve radyoterapi, idrar tutamama ve ereksiyon problemlerine neden olabilir. Araştırmalara kadar bu tedaviyi bölge hastaların yüzde 40-50’sinde ereksiyon eskisi gibi oluşmayabilir.
Günümüzde cerrahi teknikleri çok gelişti. Bunlardan bir tanesi de robotik cerrahidir. Oysa prostatın sinirlere çok yakın olması sebebiyle etkilenebilir.
Bağırsak ameliyatları ile organ çıkartılmasını gerektirecek ayrıntılı ameliyatlar da cinsel fonksiyon üstünde olumsuz tesir yaratabilir.

Psikolojik, psikiyatrik ve nörolojik hastalıklar

Psikozlar, yoğun stres, bunalım gibi sorunlar erektil disfonksiyonun yanı sıra libido kaybı ve ejakülasyon bozukluklarına da niçin olabilir. Başarısızlık kaygısı da erkeklerde aşırı heyecana niçin olan ve ereksiyon sorunlarına yol açan önemli bir psikojenik sorundur. Parkinson, Multipl Skleroz (MS), sara gibi nörolojik hastalıklar ayrıca beyinde ayrıca de periferik sinirlerde geliştirdiği zararla ereksiyonu da etkiler. Özellikle trafik kazalarında büyüyen kafa ve omurga travmaları da birçok sorunun yanı sıra cinsel fonksiyon bozukluklarına niçin olabilir. Bu hastalara da cinsel açıdan asistan olunması gerekir. İlaç kullanımı, çocuk sahibi olunması için yapılacak tedaviler gibi çoğu konuda başarılı araştırmalar yapılabilir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here