spot_img

Erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri

Insanlar aralarında ”cinsel soğukluk” olarak da adlandırılan cinsel isteksizlik yeterli cinsel uyarı olmasına rağmen kadın ve erkekte cinsel herhangi bir isteğin duyulmaması anlamına gelir. O Kadar fazla kişinin ayrı dönemlerde karşılaştığı bu sorunun belirtileri, nedenleri ve tedavisine dair merak edilenleri Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Murat Başar açıkladı.

Belirtleri

Temel bulgu cinsel isteğin olmamasıdır. Bunun sonucu olarak cinsel ilişki sıklığında azalma yaşanmaktadır. üstelik depresif duyguların gelişmesi, takâtsizlik, halsizlik gibi belirtiler de izlenebilir.

Nedenleri

Cinsel isteksizlik genelde psikolojik faktörlere ast olmanın yanı sıra erkeklik hormonu olan testosteron eksikliği neticesinde de karşımıza çıkabilmektedir. Testosteron erkeklerde cinsel dürtü yani libidonun düzenlenmesinde etkin esas faktördür.

Antidepresan ilaçlar

Antidepresan ilaçlar uzun süreli kullanıldığında bilhassa 6 aydan sonradan santral etkili mekanizmalarda etki göstererek cinsel fonksiyonu ve isteği baskılamaktadır. Uzun süreli antidepresan kullanan hastalara bu etkilerinden nedeniyle sertleştirici ilaçların kullanımı önerilmektedir.

B12 ekskliği

B 12 vitamini eksikliğinin cinsel istek ve cinsel fonksiyon üstüne etkili olabileceğine dair dağıtılmış yayınlar bulunmaktadır. Ama, bu konu da demin yeteri bilgi yoktur. diğer taraftan, B 12 vitamini bilhassa erkeğin gençleştirilmesi amacıyla yardım tedavisi olarak kullanılmaktadır.

Kan Basıncı ilaçları

Antidepresan ilaçları gibi bir kısım kan basıncı ilaçları da benzer tesir ile cinsel gönülsüzlük yapabilmektedir. bir de, tansiyonun varlığı zaten cinsel fonksiyon için tehlike faktörleri arasında yer almaktadır. Dolayısı ile cinsel fonksiyon bozukluğuna yan ikincil gelir olarak cinsel gönülsüzlük gelişebilir hipertansif kişilerde.

Varikosel

Testisin iki esas fonksiyonu sperm üretimi ve testosteron hormonu sentezidir. Özellikle, ileri derece varikosel testis boyutlarında küçülme ve sonuçta testiküler fonksiyon bozukluğuna neden olabilir. Bu Nedenle, testosteron sentezini azaltarak cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir.

Prostat ve diyabet

Her iki rahatsızlık da yaşam kalitesini bozmaktadır. Özellikle, gece uyku düzenini etkileyecek şiddete varan prostat yakınması olan kişilerde yaşam kalitesinin bozulması sonucu cinsel gönülsüzlük gelişebilir. üstelik, prostat yakınması olan kişilerde cinsel fonksiyon bozukluğu da sık izlenen bir sorundur. Şeker hastalığının sırık olarak cinsel isteksizlikle bir ilgisi bulunmamaktadır. Fakat yaşam kalitesini bozması ve kronik bir hastalık olması bu hastalarda da psikojenik faktörleri devreye sokarak dolambaçlı olarak cinsel isteksizliğe niçin olabilmektedir. üstelik, diyabet organik olarak cinsel fonksiyon bozukluğuna niçin olan en önemli sıhhat sorunlarından biridir.

Gıda

Besin ve cinsel gönülsüzlük konusunda herhangi bir ilişki düzenlemek zordur. Afrodizyak etkili çilek, çikolata, ginseng, kakao yağı taşıyan gıdalar gibi bir takım besinler cinsel dürtüyü uyarıcı etkisi bulunmaktadır.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here