spot_img

Maske takarken cildi korumanın püf noktaları

Hijyen kuralları, sosyal mesafe ve maske kullanımı artık hayatımızın bir parçası haline geldi. Fakat salgından korunmak için taktığımız maskeler bilhassa içinde bulunduğumuz yaz aylarında cildimizi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Alımlılık Koçu Aylin Çetinkaya, maske takarken yaşanılabilecek deri problemlerini önlemenin püf noktalarını anlattı.

“El kremi kullanın”

Yoğun dezenfektan ve kolonya kullanımının cildin doğal yapısını bozacağını söyleyen Çetinkaya ellerin sıkça yıkanması gerektiğine dikkat çekti. Çetinkaya, “Bu süreçte panik ve endişeye yan olarak stres geliştiği için deri sorunları ortaya çıkabilir. Kaşıntı, terleme, yüzde kızarma ve maske kullanımı nedeniyle sivilce gibi problemler gelişebilir. Sivilce oluşumunu durdurmak için hijyene dikkatli olmak gerekiyor. Uzun vakit kullanılan maskeleri sıkça değiştirin. Bol bol su için, elleri her yıkamadan daha sonra nemlendirin. Su ve sabun yahut dezenfektan ile kolonya ile temizlik yapıldıktan sonradan el kremi kullanın” şeklinde konuştu.

Yoğun makyajdan kaçının

Maske kullanırken ellerin pak olması gerektiğini vurgulayan Çetinkaya, bilhassa cilt temizliğine itina gösterilmesi gerektiğini söyledi. Sabah ve akşam yatmadan cildi temizledikten daha sonra su bazlı bir nemlendirici kullanılmasını söyleyen Çetinkaya, deriyi kurutmamak için sıcak değil ılık suyla duş önerdi.

İçinde bulunduğumuz sıcak günlerde yoğun makyaj yapmaktan sakınmak gerektiğini bildiren Çetinkaya, “Yoğun fondöten kullanmak yerine daha ince yapıda fondöten veya güneş koruyucular seçim edebilirsiniz. Fazla acılı, baharatlı ve sıcak içeceklerden uzaktan durun. Uzmana danışarak krem, güneş koruyucu ve eczane ürünleri kullanın” dedi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here