spot_img

Sigara, ciltte kırışıklıklara niçin oluyor

Sigaranın sağlığımız üzerindeki negatif etkileri cümbür cemaat tarafından biliniyor. Fakat sigara, yalnızca akciğer ve yürek damar sağlığını yok bütün vücudu etkiler. Sigaranın deri sağlığı açısından da birçok probleme niçin olabileceğini vurgulayan Medikal Estetik Hekimi Dr. Meltem Ayran, uyarılarda bulundu.

Kırışıklıklara niçin oluyor

Birçok insan ufak yaşlarda sigaraya başlar. Ve alışılmışlık haline gelen bu davranışın yaşamımızı ve sağlığımızı nasıl etkilediğini sorgulamayı da bir süre sonra bırakabiliyoruz. Çünkü tanıdığımız bildiğimiz yaklaşık olarak cümbür cemaat sigara içiyor. Ve biz bu nikotin maruziyetinden bir şekilde kurtulamıyoruz.

“Sigara nasıl kırışıklığa neden olur?” sorusunun cevabı ise şöyle; sigaradaki toksinler, cildimizdeki kollajen ve elastin lifleri doğrudan yıkar, bu yapılar normalde cildi sıkı ve formda tutan yapılardır. Böylece yaşlanma hızlanır ve kırışıklıklar artar. Nikotin, damarları daraltır, cilde beceriksiz besin ve oksijen gider. Sigarada 4000′ den fazla tanıdık kimyasal var. Sigara içmeye yeni başladıysanız cildinizdeki değişimleri göremeyebilirsiniz şayet, 10 sene baştan başa sigara içen şahısların ciltlerindeki değişim kendi yaşıtlarıyla kıyaslandığında manâlı derecede fark edilir. Hem kesintisiz sigara dumanına maruz kalmak ve sigara içerken yapılan mimik hareketleri de, dudakların büzülmesi, gözlerin kısılması gibi kırışıklıkları artırır.

Sigaranın etkilerinden kurtulmak için geç yok, her an karar verip sağlığınız ve güzelliğiniz için olumlu bir adım atarak sigarayı bırakabilirsiniz.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here