spot_img

Sperm sayısını azaltan nedenler

Bebek gerçek dışı kuran çiftlerin hayallerinin gerçeğe dönüşmesinin birincil adımı hamilelikle atılır. Fakat bu her çift için o kadar de basit olmayabiliyor. Kimi süre kadından kimi vakit erkekten kaynaklanan sorunlar çiftlerin bebek sahibi olmasını engelleyebiliyor. Erkeklerin baba olmasını engelleyen sorunların arasında sperm azlığı da bulunuyor. Zira araştırmalara kadar son 50 yılda sperm sayısı yüzde 50 azaldı. Acıbadem Kozyatağı Hastanesi Bevliye Uzmanı Doç. Dr. Hakan Özveri erkeklerin sperm sayısının azalmasına neden olan 8 kayda değer sorunu anlattı.

Y kromozomu kaybolursa

Sperm üretiminden sorumluluk sahibi olan Y kromozomu. Ama bazı erkeklerde, Y kromozomu üzerinde eksiklikler (gen kayıpları) olabiliyor. Hal böyle olunca, üremeyi karşılayan genler de siliniyor. Silinen genler, sperm imal düzeneğinin bozulması anlamına geliyor. Kromozomal delesyon yani silinme denilen bu durum sonucunda baba olamamayı kader olmaktan çıkaran zorlama ise artan tıbbi yöntemler. Kromozomal delesyonun bazı tiplerinde, özel bir takım biyopsi yöntemleriyle testisten hücre aranarak, kenarda köşede kalmış 3-5 sperm bulunabiliyor. Bulunan spermin tüp bebekyöntemleriyle yumurtayı döllemesi ve embriyo oluşması sağlanıyor.

Testisler inmemişse

Testisler, vücudun dışındaki bir torbanın içindeler. Nedeni ise, vücut sıcaklığının sperm yapımını negatif etkilemesi. Ancak bazı durumlarda, testisler torbaya inmiyor; kasıkta, karın ve batın içinde kalabiliyor. Testislerin uzun zaman ceset içinde kalması, maruz kaldığı sıcaklık sebebiyle sperm üretememesine yol açabiliyor. İnmemiş testis olarak adlandırılan bu durumun bebeğin ilk yılında ayrım edilip çözülmesi fazla önemli. Çünkü somurtkan durumda, sperm üretimi bozulabiliyor.

Hormonlarda yeteneksizlik varsa

Hormonlar üreme üzerinde fazla etkin. Içten zamanda ve yeteri kadar üretilmesi gerekiyor. Hipofizden salgılanan üreme hormonlarında ortaya çıkan yeteneksizlik; sperm üretimini bozduğu için üremede zorluk, canlı hücre azalması, sperm hareketlerinde azalma görülebiliyor.

Varikosel oluşmuşsa

Mirasçı, damarlarda ortaya çıkan bir sorun. Testisteki toplardamarların varisleşerek varikosel olarak adlandırılan hastalığa dönüşmesi de üremeyi negatif etkileyen nedenlerden biri. Erkek yumurtasında ısı artışı, testise hasar verebilecek atık maddelerin uzaklaştırılamaması nedeniyle testiste ısı ve basınç hareketine yol açıyor. Bu durumun sonuçlarından biri de; sperm hareketliliğinin azalması. Hareketliliği azalan spermlerin dölleme oranı da düşürüyor. İyi haber; her varikosel, her durumda sperm üretimini bozmuyor. Bundan Başka bu sorun günümüzde kolayca tedavi edilebiliyor. Günübirlik ve mikro-cerrahi yöntemlerle, büyük oranda tedavisi olası ışık halkası geliyor.

Kanal tıkanıklığı sorunu varsa

Testisler alışılagelmiş sperm üretebilse de bir takım erkeklerde, bu spermleri taşıyan kanallarda tıkanıklıklar görülüyor. Bu tıkanıklıklar, günümüzde cerrahi yöntemlerle açılabiliyor.

Sigara tiryakisiyseniz

Günümüzün en yaygın sorunlarından biri olan sigara bağımlığı, sperm sayısını düşüren önemli etkenlerden biri. Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı da spermi bozan etkenlerden biri. 3 ay bırakılsa bile, sperm sayısında çok belirgin bir çoğaltma olabiliyor.

Uzun süre hap kullanıyorsanız

Mide ülseri, gastrit tedavisinde uzun süre kullanılan ilaçlar ya da bunalım tedavisi ilaçları da spermi azaltan etkenlerin aralarında sayılıyor. Ancak miktarın azaltılması, farklı ilaç seçeneklerinin değerlendirilmesiyle negatif etkiler düzeltilebiliyor. Karoser geliştirme amaçlı kullanılan steroid hormon türevi ilaçlar ya da maddeler de kontrolsüz bir şekilde kullanıldığında sperm gelişimini en ince ayrıntısına kadar durdurabiliyor.

Bilinçsiz doğal ürünler alıyorsanız

Özellikle tüp bebek yaptırma döneminde bazı çiftler, ana fikri “doğal mahsul kullanarak çocuk sahibi olabilirsiniz” şeklinde mesaj veren reklamlardan etkilenerek bu ürünleri göstermek istiyorlar, hatta kullanıyorlar da… Fakat lüzum internetten gerekse benzeşen arkadaş tavsiyesiyle alınan bu ürünler, doktora danışılmadan kullanıldığında, yarardan çok zarar getirebiliyor. Sperm üretimi de bu sorunlardan biri olarak karşılarına çıkabiliyor.

Sperm hakkında garip bilgiler

– Bir sperm 10 haftada olgunlaşır.
– Olgun spermler ölmeden yaklaşık 2 hafta yaşayabilirler.
– Spermin içinde bulunduğu sıvıda, enzimden proteine, çinkodan fruktoz şekerine dek birçok gıda maddesi bulunur. Bu maddeler spermi besler.
– Her gün milyonlarca yeni sperm üretilir. Fakat olgunlaşma süreci yaklaşık 3 ayı bulabilir.
– Spermlerin kadın bedeninde hayatta kalma süresi yaklaşık 3 gün, hatta 7 güne dek devam edebilir.
– Spermler erkek ve kadınsı diye ayrılır; dişi kromozomu içeren spermler daha yavaş ve zinde, erkek kromozomu içeren spermler ise daha seri ama daha zayıftır.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here