spot_img

Üreme için tavsiyeler

Siyah çikolata erkeklerde sperm kalitesini artırır. Şekerli içecekler gebelik şansını düşürüyor. Beslenmedeki şansın dönmesi doğurganlığı artırıyor. Peki kadınlarda hamile kalma şansını artırmak ve erkeklerde de sperm kalitesini düzeltmek için ne yemeli, ne yememeli? Bayan Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, sizler için çok iyi bir üreme diyeti hazırladı.

Bunları yemelisiniz

Somon

Somon, omega 3 yağ asitleri açısından son derece zengin olup, üreme organlarında kanlanmayı sağlar. Bu asitler ayrıca servikal mukusu (rahim ağzı salgısı) artırır, hormonları düzenler ve yumurtlamayı kolaylaştırır. DHA, omega 3 ailesinin bir üyesidir, spermde yüksek konsantrasyonda bulunur ve sperm canlılığı için çok önemlidir. Omega 3 almanın diğer bir yolu yumurtadır.

Ispanak

Folat ve B vitamini açısından zengindir. Yumurtalamayı kolaylaştırır ve hızını düzenler. Folat, gözenekli olan bölünmesi ve DNA üretimi açısından da önemlidir. Ispanak, doğum öncesi bakım açısından da önemli olan demir ve kalsiyum açısından zengindir. Yeşil yapraklı sebzeler, içerdikleri klorofil doğruca doğal olarak kadında libidoyu artırırlar. Ispanak sevmiyorsanız marul, pazı ya da roka yiyebilirsiniz.

Tam Tahıllar

Tam tahıllı gıdalar B9, B12 gibi B vitaminlerini içerir. Özellikle B12 vitamini değişik çalışmalarda kısırlık ile ilişkili bulunmuştur. Bütün tahıllı gıdalarda yer alan lifler, fazla östrojeni vücuttan atar ve şeker dengesini korumaya tezgâhtar olur. Ayrıca içerdikleri antioksidanlar doğruca üreme organlarını ve hücrelerini hür radikallerin hasarlarından korur. böylece kahverengi pirinç, yulaf ve arpa bol bol tüketilmelidir.

Fasulye

Fasulye, varlıklı folat içeriği, yüksek lif oranı ve protein kaynağı olması tamamen üreme sağlığıyla yakından ilişkilidir. Harvard Üniversitesi Millet Sağlığı Bölümü’nün yürüttüğü çalışmada, gebe kalmaya çalışan ve kısırlık öyküsü olmayan 17 bin 500 kadını izlemeye alınmıştır. Yüksek oranda hayvansal proteinle beslenen kadınların çocuk sahibi olma konusunda güçlükle tesadüf oranlarının diğerlerine kadar yüzde 39 daha pozitif olduğu görülmüştür. Fakat nebati protein tüketenler zahmetsizce hamile kalabilmişlerdir.

Siyah çikolata

Siyah çikolata erkeklerde sperm kalitesini artırır. İçerdiği bir amino asit (L-arginin) doğru sperm sayısı, motilitesi ve semen volümü artar. Yeniden antioksidan özelliğiyle lekeli havada bulunan toksin ve serbest radikallerle savaşır. Böğürtlen ve limon antioksidan açısından zengindir.

Bunları tüketmeyin

Soya

Soya bazlı gıdalar hafif östrojenik etkilerinden nedeniyle kadınların hamile kalmasına destek ederken erkekler için hiç de yardımcı değildir. Harvard Üniversitesi’nde yapılan bir çalışmada soyalı yiyecekleri çok tüketen erkeklerin sperm sayıları, tüketmeyenlerle karşılaştırılmış ve 41 milyon/ml daha az olduğu görülmüştür.

Kızarmış yiyecekler

Kızarmış yiyecekler, üreme organlarına dışarı giden kan akımını azaltırlar. Her iki cinste trans yağlardan zengin beslenme sonucunda kısırlık riskinde yüzde 73 lük bir artış izlenmiştir.

Soda

Günde bir veya daha fazla şekerli soda tüketenlerde gebe kalma olasılığı düşer. Alıştırma Boston Üniversitesi’nde 21-45 yaş aralığındaki 3 bin 800 kadın ve onların partnerleri üstünde gerçekleştirilmiştir. Araştırmacılar şekerli meşrubat tüketen kadınlarda, partnerlerinin tüketiminden bağımsız olarak, hamilelik olasılığında yüzde 20 azalma rapor etmişlerdir. Gün içinde bir ya da daha fazla şekerli içecek tüketen erkeklerde yüzde 33 daha artı dölleme güçlüğüne rastlanmıştır.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here