spot_img

Açıklanamayan kısırlığın baş etkeni stres

Afiyet problemi olmadığı halde 100 çiftten 20’si gebelik elde edemiyor. Adet günü hesabı, ilişki zamanlaması, yumurtlama takibi ve adet gecikmesi beklentisi içinde olan kadınlar stresle fazla daha pozitif karşısında karşıya kalıyor. Eşinden yeteri kadar destek görmeyen kadınların hamilelik şansı düştükçe, gerginlik de katlanarak çoğalıyor. Hâlbuki çiftler, stresten uzak durup birbirlerine yardım olursa bebek olma ihtimali artıyor.

Ferti-Jin Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir hamile kalamama sorunu hakkında aydınlatıcı bilgiler verdi.

Açıklanamayan kısırlık

Taşdemir, “Çocuk sahibi olma ricası ile doktora başvuran çiftlerin yarıdan fazlası açıklanamayan kısırlığa (infertilite) sahiptir. Anne adayının yumurtalıklarının uyumlu çalıştığı, tüplerin açık, rahmin sağlıklı ve baba adayının sperm değerleri olağan olduğu durumlarda korunmasız geçen bir yıl sonunda gebelik elde edilememesi; açıklanamayan kısırlık olarak değerlendirilir. Aktüel teknolojiler ile teşhis edemediğimiz açıklanamayan kısırlık yaşamış çiftlerin manâlı bir kısmı, hiçbir takviye almadan kendiliğinden hamilelik elde edebilmektedir. Bu çiftler için daha önceki başarısızlıkları ve vakit içinde elde edilen gebeliği anlatmak olası değildir” dedi.

Gebelik şansı yüzde 5’e düşüyor

Op. Dr. Seval Taşdemir; “Afiyet problemi olmayan 100 çiftten 20’si meçhul sebeplerle hamile kalamamaktadır. Üreme sisteminde bir bezginlik var ise gebelik engellenmektedir. Problemsiz çiftlerin her ay yüzde 15-20 civarında olan gebelik şansı açıklanamayan kısırlık gruplarında yüzde 3-5’ler seviyesine inmektedir. Yani bu çiftlerde de hâlâ spontan hamilelik ihtimali devam etmektedir. Açıklanamayan kısırlıkta; üreme sisteminde geçici ya da daimi, kolay ya da kompleks bir problem olduğu kabul edilir. Bazen öbür basamaklarda ve mekanizmalarda fazla sayıda problem olabilir” şeklinde tanımlama yaptı.

Paniğe kapılmayın

Hamile kalma süresinin uzaması, çiftler için gerginlik kaynağı olabilir. Erkekler genel olarak sorunları inkar etme ya da eşine yansıtma yollarını kullanarak stresle baş ederler. Ayrıca problemin değersiz olduğuna inanırlar. Kadınlar ise; adet günü hesabı, ilişki zamanlaması, yumurtlama takibi ve adet gecikmesi beklentisi içinde oldukları için çok daha pozitif stresle baş ederler. Her ay adet kanamasını ummak baskı bir durumdur. Eşinden yeteri değin destek görmeyen kadınların hamilelik şansı düşük ise gerginlik katlanarak artmaktadır. Bazı toplumlarda çocuk sahibi olamamak mutlak kadına ait bir problem gibi görülmektedir. Bu faktörler, hamilelik elde etme şansını gitgide azaltır.

Başlıca uzun süre açıklanamayan kısırlık sebebiyle çocuk sahibi olamayan çiftler; tedavi ardından gebelik elde ettikten ve doğum olduktan sonradan spontan gebelikler başlayabilmektedir. Bu durum da stresin etkisini ortaya koymaktadır. “Açıklanamayan kısırlıkta çiftlerin paniğe kapılmaması gerekiyor” diyen Op. Dr. Taşdemir sözlerine şöyle devam ediyor: “Çünkü bu durumdaki çiftlerin hamilelik şansları azalsa da hiçbir süre sıfır değildir. Tedavi sürecinde bir takım çiftler, kendiliğinden hamilelik elde edebilir. Bu çiftlere; kendiliğinden gebelik için adet günleri ve şanslarının yüksek olduğu dönemler anlatılmalı ya da basit yumurta geliştirme ve takibi yapılarak zamanlı ilişki önerilmelidir.”

Evliliğiniz fena etkilenebilir

sırası gelmişken ilişkinin zamanlı olması ve bir tayin algısı yaratması, bir yükümlülük haline dönüşmesine yol açabilir. Bu da ilişkiyi fena yönde etkileyip evlilik problemlerine niçin olabilir. Bir sene zaman ile gebelik elde edemeyen bir çift için zorunlu tetkikler yapılıp açıklanamayan kısırlıkta teşhisi konduktan sonra mümkün tedavilere yönlendirilmelidir.

Kısırlık süresi ve yaş kayda değer

Kısırlık süresi dört yıldan eksik, anne adayının yaşı da 35’in aşağı ise tercih aşılama tedavisi olmalıdır. Anne yaşı 35’in üzerinde ise yeniden aşılama yapılabilir ama aşılamaların sayısı artırılmadan tüp bebek tedavisine geçilmelidir. Tüp bebek, çiftler için daima elde edilebilir bir tedavi yöntemidir. Ama ilk önce kolay tedaviler denenmeli. Bu yöntemlerle başarıya ulaşamayan çiftlere, daha sonra tüp bebek tedavisi uygulanmalı. Op. Dr. Seval Taşdemir; “Kısırlık süresi dört yıldan uzun ve anne adayının yaşı 40 ve üzerinde ise doğrudan doğruya tüp bebek tedavisi yöntemi denenmeli, aileleri süre kaybetmemeleri konusunda da uyardı. Hekim, çift ile alternatifleri tartışarak tedavi programı yapmalı ve başarısızlık laf konusu olduğunda bir araya gelerek her tarafta değerlendirme yapılmalıdır” dedi.

Aşılama tedavisi

Aşılama tedavisinde spermin dürüst zamanda yumurta ile bir araya gelmesi sağlanmaktadır. Yumurta geliştirici ilaçlar ilaç ya da iğneler yolu ile bir veya iki tane yumurtanın gelişmesi sağlanır. Yumurta belirli bir çapa ulaştığında çatlatma iğneleri yardımıyla yumurtlama gerçekleştirilir. Bu dönem, hamilelik şansının en yüksek olduğu zaman dilimidir. Yumurtlama, çatlatma iğnesinden sonra takriben 36 saat sonradan gerçekleşir. Bu zamana yakın bir saatte spermler alınarak laboratuvarda hazırlık ve yıkama işlemi yapılır. Gerisinde, aralarından en çabuk ve sağlıklı olanlar toplanarak rahim içerisine yumuşak bir kateter yardımı ile verilir. Açıklanamayan kısırlık grubunda aşılama ile hamilelik şansı yüzde15 civarındadır. Üç aşılama uygulaması sonrasında çiftlerin yüzde 35-40 kadarı bebek sahibi olabilir.

Tüp bebek tedavisi

Tüp bebek tedavisinde; aşılamaya oranla daha fazla hap kullanılır ve takipler daha sıktır. Folikül çapları belirtilen bir büyüklüğe ulaştığı vakit, aşılama tedavisinde olduğu gibi çatlatma iğnesinden 36 sonra sonra ince bir iğne ile vajinal ultrasonografi kullanılarak yumurtalar alınır. Laboratuvar ortamında mikroskop aşağıda her bir yumurta, çevresindeki hücrelerden temizlenip değerlendirilir ve mikroenjeksiyon yöntemi ile olgun her bir yumurtaya bir sperm enjekte edilir. Döllenme sonrası çoğalan embriyolar inkübatörler içerisinde peşine düşüp takip edilerek, seçilen embriyolar anne rahmine aktarma edilir. Tüp bebek ile açıklanamayan kısırlık grubunda yüzde 55-60 oranında hamilelik elde edilebilmektedir. Anne adayının yaşı genç ise gebelik şansı artar.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here