spot_img

Duygusal boşanmalar

Hissi şikayetler

Esra (37)

“Aynı evde yaşıyoruz, ama birbirimiz yokmuş gibi davranıyoruz. Aynı masada yemek yerken bile konuştuklarımız birkaç kelimeyi geçmiyor ve hep birbirinin benzer. Evde varlığıyla yokluğu belirli bile yok”

Aysun (42)

“En son ne vakit baş başa bir şey yaptığımızı hatırlamıyorum bile. Çocuklar evden çıktığından beri aramızda bir mesafe var sözde. Aynı masada yemek yemek yiyip benzer yatakta uyuyoruz, ama beraber gülmeyi, beraber dertleşmeyi bırakalı çok oldu. Lakin izdivaç böyle bir şey değil mi zaten? Sen yemek yemek hazırlarsın, o ekmek alır kazanç”

Bürçe (33)

“Önceden birlikte çok eğlenirdik. Filmler izler, tavla falan oynardık örneğin. Hemen ben televizyon, o bilgisayar başında; geçiyor akşamlarımız. Bundan Böyle birlikte dışarı çıkmak, arkadaşlarımızla buluşmak konusunda da gönülsüz. Bunalımda mıyız acaba?”

Serpil (29)

“Bakıyorum da arkadaşlarıyla beraberken keyfi fazla uygun. Fakat evde yalnızsak, defalarca çok bitap ve daima uykusu var. Ben de onu beklemekten sıkıldım. Kızlarla takıldığım vakit daha iyi süre geçiriyorum.

Iki Taraflı hayat

Etrafımıza baktığımızda çok pozitif izdivaç görüyoruz. Ama evli çiftlere baktığımızda çok eksik evliliğin ilişki barındırdığını üzülerek fark ediyoruz. Evet, müşterek bir hayat var. Faturalar ödeniyor, akşam olunca herkes evde toplanıyor, birlikte yemek yeniyor… Ama ne dertler ne sevinçler ne de anlar, özelde paylaşılmıyor. Yabancılaşmış iki insan, yalnızca adı kalmış “ilişki”yi devam etmek için oyun oynuyor.

Katlanılan ilişkiler

Bana tarafından en fena izdivaç veya ilişki, “katlanılan” ilişkidir. İlişkiler hayatımızı renklendirmek için var. İçi abes bir ilişkiye katlanmak, beslenemediğimiz bir ilişkiyi “Böyle gelmiş böyle gider” diye devam etmek neden?

İki alternatifimiz var: Ya bizi memnun etmek şöyle dursun, hayatımıza siklet getiren bu ilişkiyi sonlandıracağız ve enerjimizi kendimize bambaşka lakin mutlu, yeni bir hayat kurmak için harcayacağız; ya da enerjimizi, beklemek ya da mutluluğumuzu kadere ele vermek yerine, ilişkimizi düzeltmeye yönlendireceğiz.

Ya tek uğraşan bensem

“O, hiç uğraş göstermezse” dediğinizi duyar gibiyim. Her şeyden önce bir kişinin bile çabalaması, kimsenin çabalamamasından daha iyidir. Bundan Başka ilişkilerde iyiler de, kötüler de etki – tepki ile çoğalır. Sizin çabanız, eşinizi de harekete geçirecektir mutlaka.

En kötü ihtimalle, “Ben elimden geleni yaptım” demenin iç rahatlığını, size başka ne hissettirebilir ancak?

Peki ne yapabiliriz

Şimdi bırakın eşinizin ne dek ilgisiz, ne değin kendine dönük vs. olduğunu; siz neler yapabilirsiniz, bakalım…

– Başta bu akşam şu fazla sevdiğiniz diziyi bir kenara bırakın. Eşinizin de sevdiği bir tarz film seçip, birlikte bir sinema keyfi yapmaya ne dersiniz? Patlamış mısırı ve filmi koltukta tabi yana izlemeyi es geçmeyin.

– Yemekten sonra masa toplanacak, bulaşıklar yerleştirilecek, vs. Hepsi bir yarım saat bekleyebilir. “Birlikte bir dere, kahve içelim mi?”; bu soruya ola ki ilk bir ikisinde “Hayır” cevabı alırsınız, lakin bir noktada eşiniz de “Evet” diyecektir. Yeter ama kahveyi şen bir sohbetle tatlandırmayı unutmayın.

– Arada eşinize danışmak, fikrini almak istediğiniz konular olacaktır. Eşiniz maç seyrederken pat diye konuya dalmak yerine öncesinde onunla konuşmak istediğiniz manâlı bir konu olduğunu söyleyin ve ne vakit yerinde olacağını bir sorun. Böylece eşiniz de konuşmaya hazır olduğunda karşınıza oturacaktır. bu vesileyle televizyonu kapatmayı ve telefonların sesini kısmayı unutmayın.

– arada bir kendinize özel süre ayırın. Her akşamı birlikte geçirmek zorunda değilsiniz. ayrı olarak program yapacağınız akşamlardan sonradan birbirinize daha neşeli vakitler ayıracağınızı göreceksiniz.

– Eşinizin ilgi alanlarını paylaşmaya, yok sizin dahil olmanız olası değilse, onu bireysel olarak desteklemeye gayret edin. Olur Ya siz futbol seyredemiyorsunuz, fakat futbol aşığı eşinize kombine bir bilet armağan etmeniz ya da o evde maç seyrederken onun rahatsız olmadan keyif alacağı bir etraf hazırlamanız eşinizi hoşnut edecektir.

Sevgiler…

Yeşim Varol

Tutum Bilimleri Uzmanı

özel içeriğidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here