spot_img

Evinizdeki bu aletler kısırlığa neden oluyor

Çocuğunuzun olmama nedeni jurnal hayatta çoğunlukla kullandığınız elektronik aletler olabilir. Yapılan incelemeler, yaşamınızın bir parçası olan jurnal alışkanlıklarınızın doğrusu üreme sağlığınızı olumsuz etkileyebileceğini gösteriyor. Üreme sağlığına hasar veren elektroniklerden muhtemel olduğunca uzakta durmak, en azından kullanmadığınız zamanlarda kapatmak; kısırlıktan korunabilmenin önemli adımlarını oluşturuyor.

Ferti-Jin Bayan Sağlığı ve Asistan Üreme Teknikleri Merkezi Klinik Direktörü, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir: “Günlük yaşamınızın parçası olan pek fazla şey gerçekte kısırlığınızın nedeni olabilir. Bunlardan uzak durarak sperm ve yumurta kalitenizi artırabilirsiniz” diyerek çocuk sahibi olamayan çiftleri uyarıyor.

İşte üreme sağlığını etkileyen aletler:

Cep telefonu

Cep telefonları, bilhassa radyasyon yayan öteki aletlerle birlikte kullanıldıklarında üreme sağlığını olumsuz etkiliyor. Cep telefonlarını bedeninize temas ettirmemeniz ve üreme organlarınıza yakın yerde taşımamanız gerekiyor. Kulaklıkla konuşmanız, yatarken mümkün olduğunca uzaktan bir yere koymanız veya kapatmanız da önemli korunma yollarından…

Diz üstü bilgisayar ve WI-FI

WI-FI (Kablosuz internet bağlantısı) ve diz üstü bilgisayar kullanan erkeklerin yayılan elektromanyetik dalgalar ve testislerde oluşan yüksek ısı sebebi ile erkek kısırlığına yakalanma oranı, kullanmayanlara oranla çok daha yüksek. Bu teknolojik cihazlar, üreme fonksiyonlarını etkileyerek sperm hareketliliğini azaltıyor ve spermin kalıtımsal yapısına hasar veriyor. Erkeklere, bilgisayarlarını dizüstünde değil, masada kullanmalarını öneriyoruz.

Mikrodalga fırınlar

Mikrodalga fırınların; kadınlarda adet düzensizliklerine, yumurtlama bozukluklarına, infertilite ve düşüklere sebep olduğu gösterilmiştir. Mikrodalga fırınlardan yayılan radyasyonun erkeklerde de sperm sayısını azalttığı düşünülmektedir. Son yıllarda üretilen mikrodalga fırınlardaki radyasyon kaçakları çok azalmıştır. Fırınınızın kapağının sımsıkı kapandığından emin olmanız ve çalışırken fırından olası olduğunca uzakta durmanız sayılabilecek önlemlerden bazılarıdır.

Elektrikli küçük aletler

Bu cihazların öyle birçok kimsesiz zararlı değildir. Aynı anda kullanılan pat diye fazla cihazın etkileri birleşerek zararlı olabilir. Çalışan cihazlardan uzak durmak ve kullanılmadıkları zaman fişten çekmek bu cihazların sebep olabileceği zararlı etkilerden korunmanızda tezgâhtar olur.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here