spot_img

Gün içinde deri sağlığını bozan 6 durum

Cilt sağlığını etkileyen çoğu faktör var. Cildinizin parlaklığını, sağlığını bozan, yüzünüzde kırışıklıkların artmasına yol açan davranışları durdurmak ise pratik ipuçlarından geçiyor. Medikal Estetik Hekimi Dr. Meltem Ayran gün içinde cilt sağlığını bozan 6 durum hakkında bilgi verdi.

Gerginlik

Her hastalığın aşağıda, her olumsuzluğun aşağıda suçlanan bir stres var. Peki, stresle doğrusu ne kastediliyor. Şöyle misal verelim, diyelim ama gerginsiniz, vücudunuza bakın neler oluyor? Bir yerlerde kasılma var, boynunuz, başınız, bir kasılma, olur ya hoş nefes alamıyorsunuz, göğsünüze birşey oturmuş gibi… Yalnızca bu örneklerde bile kabaca iki şeyi anlarız, birincisi kasılma ve gerilmelerden dolaşım bozuldu, ikincisi oksijenlenme bozuldu. Eh bu durum da sağlıklı bir deri için uygun ortam değil elbette.

Sigara

Sigara hayatımızda niçin var, neden insanoğlu ona bu kadar yenik düştü. Sigara yaşamımızdaki hangi eksiği tamamlıyor Onun yerine konulabilecekler neler olabilir? Akla gelen çoğu soru olsa da, sigara alışılmışlık yapar, toksiktir, dolaşımı bozar, tütünün etkileri haricen yanan bir şeyin dumanı ve yanmaya tabi oluşan ekstra toksinlerle cildimizi faal ya da pasif içici olarak kötü etkiler.

Su içmemek

Bedenimizin alışkanlıkları var, az su içmeye alışabilirsiniz, fazla su içmeye de. Az su içen biri birdenbire su miktarını artırırsa bu vücuda ilgi çekici gelir, gövde ödem tutar. İnsan vücudunu anlamamız ve ona sürükleyici yaklaşmamız gerekir. Kilogram başına 40cc. su tüketimini normal kabul edebiliriz, 70 kg. birisi için 2,8 litreye karşılık kazanç. Susamamak, su içmemek için bir neden değildir. Bedenimizin en çok suya ihtiyacı var. Cildimizin de öyle…

Artı şeker tüketimi

Endüstriyel tarım, işlenmiş gıdaların bize bir hediyesi de şeker. Şekerin gıda kalitesi düşük, vücuda kısa süreliğine enerji verip daha sonra bitmiş acıkmasana neden olan, faydasız bir gıda. Lakin leziz ve hayatımıza sabit durumda ve fazla harcamak ne yazık ama bedenin dengesini bozup strese sokuyor ve gerginlik de cildimize iyi gelmiyor.

Havuzlardaki klor

Evet, klor bir dezenfektandır ve toksik etkisi olabilen bir gazdır, suda çözünür. Fazlası cildimiz, gözümüz, akciğerimiz, midemiz için zararlı olabilir. Ayrıca saçlarımızı da etkiler, boyalı saçlarda renk değişikliğine sebep olabilir. Havuzdan çıktıktan sonradan vücudumuzu anında klordan arındırmalıyız. Teması kısa tutmakta avantaj var.

Düşüncesiz kozmetik kullanımı

Vücudumuzu ıslatmak amaçlı kullandığımız ürünlerin, makyaj malzemelerinin, parfümlerin kalitesi fazla kayda değer. Cildimiz bedenimizin en büyük organı. Her şeyi emiyor ve işliyor, zararlı bir şeyi de kullanıyor, yararlıyı da… Seçici olmalı, mümkünse organik, doğal ürünler seçilmeli, pozitif ürün kullanımından da kaçınılmalı.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here