spot_img

İlk jinekolojik muayeneden korkmayın

İlk jinekolojik muayenenin genç kızları sıkıntılı ettiği bilinen bir hakiki. Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, bu tedirginliğin sebebinin genç kızların muayenede ne ile karşılaşacaklarını bilmediğinden kaynaklandığını belirtiyor.

18 yaşına gelen her genç kızın mutlaka jinekolojik kontrole gitmesini nasihat eden Op. Dr. Seval Taşdemir; “Jinekolojik muayene ağrıya yol açmayan kolay ve beş dakikadan artı sürmeyen bir operasyon. Genç kızlar muayenelerini asla ertelememeliler. Ahenkli kontrol aramak; hastalıkların önlenmesi ve erken teşhis demektir” diyerek genç kızları uyarıyor.

Jinekoloji, cinsel sağlığı ve üreme sağlığını korumaya karşın kadınlara özel tıbbi bir bakımdır. Bu bakım; hastalıklardan korur, kanserlerin erken tanısını, üreme organlarını etkileyen enfeksiyonların erken tanı ve tedavisini ve sonra görülebilecek kısırlık gibi komplikasyonların önlenmesini sağlar.

Çoğu genç kız için birincil jinekolojik tetkik epeyce sıkıntılı edici görünse de önemi düşünüldüğünde bu randevunun kesinlikle ertelenmemesi gerekir. Bir genç kızın bu randevuda nelerle karşılaşacağını bilmesi endişelerini yenmesinde asistan olur. Başta kişisel, ailesel, cinsel ve tıbbi öyküler alınır. Jinekolojik tetkik yapılır ve laboratuvar testleri istenir.

Muayenenin adet kanamasının olmadığı bir dönemde yapılması gerekir. Adet kanaması keza laboratuvar testlerinin sonuçlarını hem de muayeneyi etkiler. Muayene öncesindeki birkaç gün vajinal duş ve krem kullanımından sakınmak gerekir.

Hatalı ya da beceriksiz bilgi tedaviyi negatif etkiler

Jinekologla ilk randevudan önce sorulmak istenen konuların belirlenerek not alınması randevunun daha bereketli geçmesini sağlar. Jinekoloğa bahşedilen bilgilerin ve aktarılan şikayetlerin eksiksiz olması gerekir. Jinekoloğa bahşedilen bütün özel bilgiler bakımlı kalır. Hatalı ya da yetersiz data verilmesi tedaviyi ve sorunların belirlenmesini olumsuz etkiler.

İlk jinekolojik muayenede doktora verilmesi gereken bilgiler

· Son adet tarihi

· Adet sikluslarının uzunluğu

· Adet kanamasının ne değin sürdüğü

· Ara kanamaların olup olmadığı

· Genital sancı, kaşıntı ve akıntı varlığı

· Diğer bir tıbbi problemin olup olmadığı

· Aile fertlerinde görülen hastalıklara ait bilgiler

· Önceden geçirilmiş hastalıklar, cerrahi işlemler ve kullanan ilaçlara ait bilgiler

· Sigara, alkol ve besin alışkanlıkları hakkında bilgi

Sızısız 5 dakikalık bir operasyon

Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Seval Taşdemir, “Çoğu genç kız ilk jinekolojik tetkik öncesinde son derece huzursuz olur. Ancak jinekolojik muayene ağrıya yol açmayan basit ve beş dakikadan artı sürmeyen bir işlemdir. İlk muayene öncesinde kişinin kendini rahatsız hissetmesi son derece doğaldır ve muayenede neler yapılacağı konusunda önceden data sahibi edinmek endişeleri azaltır” diyor ve muayenede neler yapıldığını anlatıyor.

Tetkik nasıl yapılıyor

Jinekolojik muayene ile genital organların durumu ve jinekolojik problemler değerlendirilir. Jinekolojik tetkik için tetkik masasına yatılması istenir. Hekim önce dış genital organları muayene eder. Kızarıklık, tahriş, kist ve siğil olup olmadığını denetleme eder. Çok kısa süren bu işlem herhangi bir acı vermez. Karından yapılacak ultrasonografik inceleme ile üreme organları değerlendirilir. Jinekolojik tetkik ardından doktor idrar tahlili ve kan sayımı gibi birkaç tahlil isteyebilir.

Mutlaka jinekolojik teftiş gerektiren durumlar

Jinekolojik açıdan birincil muayene için 18 yaşından bahsedilse de yaşa bakılmadan mutlaka jinekolojik kontrolden geçilmesini gereken durumlar vardır:

· Karnın daha aşağı bölgesinde ağrı

· Adet düzensizlikleri, adet kanamasının olmaması ya da aksaması

· Adet kanaması sırasında şiddetli sancı

· Olağandışı kanamalar

· Dış genital organlarda ağrı, şişlik, kaşıntı, kitle ve yaralar bulunması

· Vajinal akıntı, kaşıntı ve ağrı olması

· 15-16 yaşına gelinmesine rağmen adet kanamasının olmaması

· Cinsel temas aracılığıyla geçen hastalıklara maruz kalınması.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here