spot_img

Mutlu ve başarılı bir evlilik için altın kurallar

Ne zaman izdivaç konusu açılsa Edebiyatçı olduğumdan mıdır agnostik şairin şu sözleri gelir hatırıma. Melih Cevdet’e sormuşlar ‘evlilik nedir’ diye. Vaktiyle demiş, kız tarafının ve oğlan tarafının ailesi bir araya gelir, yeni çiftin kuracağı yuva için beraber hazırlık yapılır, beraberce yeni konut düzülürdü. Emrindeki o zamanlar evler genelde bahçe içinde müstakil evlerdi. O yüzden buna ‘evlenmek’ denirdi. Şimdi ise yeni evliler apartman dairelerinde yani katlarda oturuyorlar, bu yüzden artık izdivaç ‘katlanmaktır’ demiş.’

Evlilik çok özel ve hoş bir müessese… O lezzeti yakalayabilene ast.

Günümüz evliliklerinin çoğu maalesef oysa maddiyata ve çıkar ilişkisine dayalı. Saygının çok çabuk tüketildiği, sevginin pamuk ipliğine emrindeki olduğu bir olmanın eski görkemli günlerini kaybettiği zamanlardayız.

Eskiden nenelerimizin, dedelerimizin göğsünde az daha bir kibir gibi taşıdığı sevda niçin derhal yüreklerimize kuvvet geliyor? Gelişen dünya ve başkalaşan hayatın kurbanı mı oluyoruz bilinmez…

Evlilik kurumunun mutlu ve başarılı bir şekilde devam etmesi için pek bilimsel tekniklere ihtiyacınız değil.

İşte gözünüzde büyüttüğünüz evlilik için uyarı edilmesi gereken hususlar…

Eş seçimi

Mutlu bir evlilik hayatı doğru benzeşen seçimine bağlı bir olay. Cinsiyet gözetmeksizin söylüyorum bunu. Eşinizin karakteri, vasıfları, eğitim durumu, dış görünüşü ve iyi bir meslek sahibi olması en çok dikkat edilen hususlar arasında.

Konuşarak halletme

Evliliklerin temeli konuşmak ve sorumluluk almak üzerine kurulu olduğunda hataları telafi etmek zor olmasa lüzum. Emrindeki oysa konuşmak için zaman, mekan ve üslup üçlüsünü iyi kurmak gerekiyor. Anlaşmaya hevesli elde etmek ve paylaşımda bulunmak evliliğin en manâlı kurallarından biri.

Sevgiyi açıklama etme

Bazı erkekler ya da kadınlar sevgiyi açık açık açıklama etmenin ayıp olduğunu düşünüyor. Oysaki sevgi paylaşıldıkça büyüyen bir duygu… Sevgiyi tasvir etmek evliliğin doğasında var. Birlikte geçirilen nitelikli zamanı sevgiyle yoğurmanın en tatlı iletişim şekli olduğunu düşünüyorum.

Süre ayırma

Birbirinize zaman dağıtmak için özel günleri beklemeyin. Eşinize hoş sürprizler yapın birlikte olacağınız, baş başa kalacağınız günleri arttırın. Çünkü sohbet etmek, paylaşımda bulunmak kişileri birbirine yakınlaştırır ve içtenleştirir.

Ben diliyle konuşmak

Eşinizin bir davranışından rahatsız olduğunuzda çileden çıkartmak ya da somurtmak yerine bunu dile getirerek üzüldüğünüzü söylemeniz sorunları kolaylıkla aşacağınız anlamına gelir. Olası olduğunca duygularınızı ben diliyle açıklama etmelisiniz.

Cinsel yaşantınıza itina gösterin

Bir Takım günler yorgun olabilirsiniz, meslek stresi ya da çocuklar yaşam yoğunluğunuzu artırmış olabilir lakin ne olursa olsun bunun cinsel yaşamınızı etkilemesine müsade vermeyin. Cinsel olarak birbirinizden uzaklaştığınızı hissettiğinizde bu sorunu tekrar konuşarak çözün. Cinsellikle ilgili isteklerinizi de mutlaka dile getirin.

Başkalarına anlatmayın

İkili ilişkinizden herhangi birine tasa tutuşmak izdivaç kurumunu zedeleyecek hususlardan bir tanesi. Çünkü bir sorun ne dek dillendirilirse öyle içinden çıkılmaz ayla gelecektir. Sıkıntınızı diğer biriyle paylaştığınızda hemen olan bir rahatlama hissetseniz de muhatabı ile paylaşmadığınızda tekrar çözüm odaklı bir şeyler yapmamış olacaksınız. Bilhassa anne ve babanızı bu sorunların içine çekmek çözüm sürecini daha pozitif zorlaştıracaktır.

Evliliğin ihtiyaçlarını görmezden gelmeyin.

Yuvanıza sıkıca sarılın.

Ezgi ÖZTÜRK

özel içeriğidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here