spot_img

Ten uyuşmazlığı hakkında bilmedikleriniz

Deri uyuşmazlığı, ilişkilerin tanışma aşamasından sonradan yaşanabilecek durumlardan biridir. Eğer eşlerden biri karşısındakinden hoşlanmadıysa, cinsel bir temas belirlemek istemediyse bu şart oluşur. Deri uyuşmazlığı konusunu ele alan Uzm. Psikolog Gamze Eser, iki türlü cilt uyuşmazlığı olduğunu ve bunlardan birinin çözümü olmadığını söyledi.

Görücü usülü evliliklerde daha pozitif

Eşlerin tek taraflı veya iki taraflı olarak diğerinin teninden haz almaması ya da hoşlanmaması durumudur. Deri uyuşmazlığı sadece ilişkinin başında yaşanan bir şey değildir, sonradan da oluşabilir. Başlıca rutinin içinde eşlerin kaybolmasıdır. Görücü usulü evliliklerin hala devam ettiği toplumuzda birincil gece böyle bir sürprizle karşılaşılması olasıdır. Cinselliğin dinç yaşanabilmesinin ilk koşulu eşlerin uyumudur. Ruhsal ve fiziksel olarak ahenkli olan çiftlerin ilişkileri daha sağlıklı olacaktır. Birbirlerine dokunmaktan rahatsız olan, şımartma duymayan, cinselliğin kabus haline geldiği ilişkilerin temel sorunu olan cilt uyumsuzluğu ne eyvah ama çare edilebilen veya geçici olan bir durum değildir.

İkincil deri uyumsuzluğunun çözümü var

İlk dönemde cilt uyumsuzluğu olmayan çiftlerde eşlerden biri ilişkinin monotonluğundan yorulmuş ve farklılık arıyor olmasına ikincil deri uyumsuzluğu adı verilmiştir. Bu durumda da cinsel birliktelikler hoşgörü verici olmaktan çıkar. İlişkinin başında yaşanan ten uyumsuzluğu çözülemezken, ikincil deri uyumsuzluğu da dediğimiz sonradan oluşan deri uyumsuzlukları izdivaç terapistleri ya da cinsel terapistler tarafından başarıyla çözülebilmektedir. Cinsel bakımdan uyuşmadıklarını söyleyenler, doğrusu kendi cinsel isteklerinin daha az olduğunu veya zevk aldıkları cinsellik biçiminin eşlerinden ayrı olduğunu açıklama yapmak istemektedir. Bu duruma daha çok ilişkilerin ilk dönemlerinde veya evliliklerin ilk yıllarında rastlanmaktadır.

Birincil deri uyuşmazlığı dediğimiz ilişkinin başında yaşanan, daha sonra oluşmamış anlaşmazlık problemlerinde en iyi çözümün ne eyvah fakat erkeğinde kadınında daha mutlu olabileceği bir başka eş aramalarıdır. Bu koşul bir hastalık olmadığı için tedavisi de yoktur. Ancak cilt uyumsuzluğunun nedeni eşlerden birinin geçmişte yaşadığı bir travmaya niçin olan birey ile benzerlik ise terapi ile çözüm olası olabilir. Hipnoterapi ve regresyon terapisi bu konuda etkin bir yöntemdir.

İsteklerinizi belirtin

Çiftelerin birbirlerine açık olmaları, hissettiklerini, zevklerini, isteklerini, istemediklerini birbirlerine açık şekilde dile getirmeleri ikincil cilt uyuşmazlığının çözümünde büyük yük taşımaktadır. Bu konuda ilerleme kaydedemeyen çiftler bir cinsel terapist yardımıyla çözüme ulaşabilirler.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here