spot_img

Erkekler için doğum yoklama hapı geliyor

Günümüzde kadınlar için doğum denetim yöntemlerinde bambaşka seçenekler mevcut. Ilaç, spiral, halka vs. Lakin tüm korunma mekanizmasının kadın vücudu üzerinde olması ise öbür bir mesele. İşte bu mesele, erkeklerin de doğum kontrolü yöntemlerini kullanabilmesi için yeni çözümler doğum yapmak üzere.

Osaka Üniversitesi profesörleri kadar yayınlanan yeni bir araştırmada sadece spermde bulunan bir protein türünü engelleyen bir ilaç üzerinde çalışılıyor. Bu protein türünün ayrıca insanlarda keza de farelerde bulunduğu ve erkek doğurganlığıyla birebir ilgili olduğu biliniyor. Lakin ‘calcineurin’ adı bahşedilen bu protein türünü diğerlerinden ayırmak ve sperme tesir etmesini temin etmek, bilim insanları açısından oldukça baskı bir operasyon olarak görülüyor.

Hormonal yan etkilerinin eksik olması ön görülüyor

Fareler üstünde gerçekleşen tedavi denemelerinden alınan sonuca göre; spermler esniyor, hızları düşüyor ve dolayısıyla bayan yumurtasını döllemeye beceriksiz ayla geliyor. Ne var oysa, denemelerin erkekleri esas sevindirecek sonucu olarak; ilaç kullanımının kesilmesini yaklaşık olarak 1 hafta içinde, doğurganlık ve sperm kalitesi eski seviyesine ulaşabiliyor.

Tedavi, sadece belirli bir nesil protein odaklı gerçekleştirildiği için, kadınların aksine, erkeklerde hormonal dengesizlik ya da keskin alt etki yaratmayacak yönde geliştiriliyor.

Şimdilik fareler üstünde deneniyor

Şimdilik incelemeler fareler üstünde gerçekleştiriliyor olsa da, kaydedilen çabuk ilerleme, deneyin halk üzerinde de yakında gerçekleşme ihtimaline ışık tutuyor.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here