spot_img

Leonardo da Vinci’nin çizimi rekor fiyata satıldı

Rönesans döneminin önemli sanatçılarından Leonardo Da Vinci’nin Head of Bear (Bir Ayının Başı) adlı çizimi İngiltere’deki Christie’s müzayede evi kadar geçtiğimiz günlerde satışa çıkarıldı. Edilen kazanç, Leonarda da Vinci’nin 2001 yılında 11 milyon dolara (yaklaşık 97 milyon lira) satılan önceki rekorunu aştı.

Kullanılan teknik uygunluk gerektiriyor

bununla birlikte, Christie’s alıcıların kimliğini açıklamadı. Ama, kurum çizimin ressam sanatçının özel koleksiyonlarda bulunan sadece birkaç eserden biri olduğunu duyurdu. Çizim, uçuk pembe-bej kağıt üstünde gümüş nokta tekniği kullanılarak oluşturuldu ve Leonardo da Vinci’nin 1480’lerin başlarına kadar uzanan minik ölçekli hayvan çizimleri aralarında yer alıyor. Yalnızca 7x7santimetre boyutlarında olan Head of a Bear (Bir Ayının Başı) adlı çizim 500 yıldan daha eski olma özelliğini taşıyor.

Christie’s’de eski çizimler konusunda uzman olan Laetitia Masson, da Vinci’nin kullandığı yönteme ilişkin “fazla güç bir teknik çünkü doğrusu hiçbir hatayı kabul etmiyor” dedi. Masson, da Vinci’nin genel olarak doğadan ve hayvanlardan etkilendiğini söyledi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here