spot_img

Boşanmalar ilk 5 yıl içinde gerçekleşiyor

TÜİK (2021) verilerine tarafından her üç evlilikten yaklaşık üçte birinin boşanma ile sonuçlandığını görülüyor. Bir De laf konusu bu boşanmalar evliliğin birincil yıllarında, özellikle de ilk beş yıl içerisinde gerçekleşiyor. Verilere kadar, evlenen çiftlerin sayısı 2019 yılında 542 bin 314 iken 2020 yılında yüzde 10,1 azalarak 487 bin 270’e geriledi. Evlenen çift sayısında 2019 yılına kadar, bilhassa 2020 yılı nisan (yüzde 68,7) ve mayıs (yüzde 61,6) aylarında ise kayda değer bir azalma yaşandı.

“Koronavirüs pandemisi etkili”

Bu azalmanın esas nedeninin tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkileyen pandemi olduğunu ifade eden Prof. Dr. Kamil Kaya, “TÜİK (2021) verilerine kadar her üç evlilikten yaklaşık üçte birinin boşanma ile sonuçlandığını görülüyor. Bundan Başka söz konusu bu boşanmalar evliliğin ilk yıllarında, bilhassa de ilk beş sene içerisinde gerçekleşiyor. Evlilik yaşının artan bir şekilde yükselmesi ve erken boşanmalar birlikte değerlendirildiğinde toplumumuzda evlilik süresinin azaldığı anlaşılıyor.” dedi.

Kaya konuya ilişkin konuşmasını şöyle sürdürdü: “TÜİK (2021) verilerine göre, 2020 yılında ülkemizde boşanmaların takriben üçte biri (yüzde 35,3) evliliğin birincil beş yılında, yaklaşık beşte biri (yüzde 20,7) evliliğin 6-10 yılı içinde; dolayısıyla boşanmaların yarıdan fazlası (yüzde 56) evliliğin birincil on yılı içerisinde gerçekleşmiştir. böylece bilhassa evlilikte ilk beş sene “kritik yıllar” olarak değerlendiriliyor. Dolayısıyla ülkemizde boşanmaların yükselme düzeyi dile getirilirken “Boşanmak artık moda oldu” şeklindeki söylemler toplumsal bir gerçeğe işaret ediyor.”

Son bir sene içinde kesinleşen boşanma davaları sonucu 124 bin 742 çocuğun etkilendiğine şive yapan İstanbul Gelişim Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kamil Kaya, “Bu çocuklardan yaklaşık dörtte birinin velayetinin babaya (yüzde 24,2), dörtte üçünün ise anneye (yüzde 75,8) verildiği görülüyor.” dedi.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here