spot_img

Kıyma makinesi alırken uyarı edilmesi gerekenler

Kurban Bayramı’na sayılı günler kala dondurucu ve kıyma makinelerine karşın istek artıyor. Bilhassa bu kategorilerin en canlı geçtiği dönemlerden olan Kurban Bayramı öncesi tüketiciler, hangi ürünü seçim edeceğine karşın bir rehber arayışında. MediaMarkt, tüketicilerin kıyma makinesi merakını yanıtlandırmak üzere bir rehber hazırladı.

Kıyma makinesi alınırken ilk önce şu 4 temel özelliğe uyarı edilebilir:

– Ürünün wattı (motor gücü)

– Sucuk veya sosis yapma aparatlarının olması

– Salça yapımında kullanılması

– Disklerin çelik olması

Motoru gücü ve dakikadaki işlem kapasitesi başı çekiyor

Tüketiciler ilk etapta makinenin motor gücüne dikkat edebilir çünkü operasyon kapasitesi için ürünün sahip olduğu kuvvet çok kayda değer bir faktör. Güçlü bir cihaz ile et ya da ayrı bir mahsul daha kısa sürede ve daha az eforla kıyma haline getirilebilir. Aynı şekilde makinenin dakikadaki işlem kapasitesine de göz atılmasında avantaj var.

Tüketicilerin araştırması gereken diğer bir konu da makineyle birlikte gelen aparatlar. Bu noktada makinenin hangi işlemlerde de kullanılacağı önemliyken bazı ürünlerde sosis ya da sucuk yapma aparatları da bulunuyor. Bunlara ek kimi ürünlerde kalın ve ince ızgara seçenekleri de mevcut. Bu sayede hamburger için farklı, ince kıyma veya köfte için ayrı kıyma çekilebiliyor. Bunlara ilave olarak salça yapma aparatları olan mahsul alternatifleri de var.

Kıyma makinelerinde disklerin çelik olması ayrıca uzun ömürlü bir tatbik ayrıca de sıhhat açısından ağırlık taşıyor. böylece çelik diskler, paslanmaz yapısıyla daha sağlıklı bir alternatif olacaktır. Buna ilave makinelerin parçalarının ayrılabilir olması da hijyen açısından önemli.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here