spot_img

Meme küçültme ameliyatı ile ilgili bütün merak edilenler

Göğüsler kadınların kendini ceset olarak mutlu ve güvenli hissedebilmesini karşılayan en önemli organlardan biridir. bununla birlikte plastik cerrahinin ayrıca estetik ayrıca de fonksiyonel açıdan bakıldığında en manâlı operasyonlarından birisidir.

Memeler değişik nedenlerden dolayı büyük olabilirler. Genetik faktörler, hormonal bozukluklar veya bir takım hastalıklar sonucu cisim ölçülerine uyum sağlamayan iri göğüsler oluşabilmektedir.

Büyük ve sarkık göğüslere sahip bayanlar estetik gereksinimlerin haricen tıbbi nedenlerle de plastik cerrahlara başvurmaktadırlar. Böylece ki iri göğüsler, açtığı estetik kaygıların yanında sağlığı da olumsuz olarak etkilemektedirler.

Büyük Memeler;

– Önemli sırt ve boyun ağrılarına,

– Kol ağrılarına,

– Hareket kısıtlanmasına,

– Sütyen askılarının omuzları kesmesine,

– Olduğundan daha şişman görünmeye,

– Kişinin iç çamaşırı ve kıyafet seçiminde zorluklar yaşamasına,

– Göğüslerin aşağı pişik ve yaralara,

– Ergenlik dönemlerinde kişinin psikolojik problemler yaşamasına,

– İskelet deformitelerine niçin olabilmektedir.

Birey bu problemler ile karşılaştığı durumlarda ise meme değeri düşme ameliyatı ile birlikte daha minik, daha şekilli ve ceset ölçülerine daha yerinde memelere sahip olabilmektedir.

Göğüs küçültme amacı ile yapılan egzersizler işe fayda mı

Şahısların göğüslerindeki artma genel olarak buluğ çağı ile başlayıp, yirmili yaşlara değin devam eden fizyolojik bir olaydır. Göğüslerdeki büyüme tamamlandıktan sonradan egzersiz ya da herhangi bir krem, jel, hap vs. ile büyümesi veya kocaman göğüslerin küçülmesi muhtemel değildir.

Yapılan egzersizler meme dokusunu değil bu dokunun altındaki kas dokusunu etkilemektedir. Egzersizler ile bu kas genişleyip büyümektedir ancak bu olayın meme dokusuna ve görüntüsüne etkisi olmamaktadır.

Meme küçültme ameliyatı öncesi neler yapılmalıdır

Meme değeri düşme ameliyatı genel duyu yitimi gerektirdiğinden ameliyat öncesi yapılması gereken bir takım hazırlık aşamaları bulunmaktadır.

Ameliyattan önce yapılan ön muayenelerde birey sahip olduğu hastalık, kullandığı ilaç, daha önce geçirdiği operasyonlar veya ameliyata engel herhangi bir durumunun olup olmadığı konusunda vs. hekime detaylı olarak bilgi vermesi gerekmektedir.

Bunun yanı sıra yapılacak olan kan tahlilleri, gerekli görüldüğü taktirde akciğer filmi, mamografi gibi bazı ön testlerinde yapılması gerekebilmektedir.

Ameliyat öncesinde kullanılan kan sulandırıcı vs. ilaçlar ameliyat esnasında kanama problemlerinin önüne geçilmesi açısından bir hafta önce hekim kontrolünde bırakılması gerekmektedir.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılmaktadır

Meme amortisman ameliyatı genel uyuşma ile memenin büyüklüğüne ve şekline ast olarak ortalama 2-3 saat içerisinde yapılmaktadır.

Ameliyat öncesi yapılan çizimler ve ölçümler ile meme ucunun taşınacağı yer, çıkarılacak cilt ve dokuların yerleri belirlenir. Büyük olan meme dokusu kişinin vücut hatlarına uygun bir şekilde şekillendirilir. Meme ucu olması gereken yerine taşınır, artı dokular da çıkarılarak ameliyat sonlandırılır.

Her cerrahi operasyondan daha sonra olduğu gibi meme değeri düşme ameliyatından sonradan da memede belirli bölgelerde iz kalmaktadır. Bu izler kişinin göğüslerinin büyüklüğüne, kişinin kalıtımsal ve fizyolojik yapısına tabi olarak değişir.

– Meme başı ve çevresinde

– Meme başından aşağıya içten inen bölgede dikey bir iz biçiminde

– Meme başından aşağıya doğru düşey ve göğüsün daha aşağı bölgesinde yatay bir iz şeklinde görünebilir.

Ama oluşan izler 6 ay ile 1 sene arasındaki bir sürede kayda değer ölçüde azalmaktadır. Bu izlerin yok olması mümkün değildir ancak izleri hafifletecek bazı krem ve nemlendiriciler mevcuttur.

Meme küçültme ameliyatının riskleri nelerdir

Her cerrahi operasyonda olduğu gibi meme küçültme ameliyatında da kayıtlı riskler mevcuttur. Kanama, enfeksiyon, his kaybı, duyumsuzlaşma riskleri meme amortisman ve birçok cerrahi operasyonun sahip olduğu risklerdir. Zorunlu önlemler alındığında bu riskler en üye indirimli olacaktır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreci nasıldır

Meme değerini düşürme ameliyatı denildiği gibi 2-3 saat arasında genel duyu yitimi ile yapılmaktadır. Ameliyat esnasında kanama sorunlarının önüne geçilebilmesi açısından iki adet dren yerleştirilmektedir. Bu drenler ameliyattan 2-3 gün sonradan doktor kadar yoklama sırasında çekilmektedir. Ameliyat sonrası birey birkaç saat dinlendirildikten daha sonra ayağa kaldırılıp kısa yürüyüşler yaptırılmaktadır.

Ameliyattan sonra hasta 1 gece hastanede kalıp ertesi gün taburcu olmaktadır. İlk birkaç gün süren ağrılar olsa da hekimin tavsiyeleri ve ilaçların uyumlu kullanılması ile bu süre ağrısız bir şekilde atlatılabilmektedir.

Ameliyat sonrası iki gün drenler nedeni ile hareket kısıtlılığı yaşansa da, 2. Günün sonunda drenlerin çıkarılması ile birlikte hareket kısıtlılığı manâlı ölçüde değil olmaktadır.

özel içeriğidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here