spot_img

Süper sağlıklı 8 probiyotik gıda

Probiyotikler, tüketildiğinde sıhhat yararları olan canlı mikroorganizmalardır. Probiyotikler genel olarak yardımcı bakterilerdir ve vücut için çoğu enerjik fayda sağlarlar. Sindirim sağlığını iyileştirebilir, depresyonu azaltabilir, kalp sağlığını iyileştirebilir ve cilt görünümünü güzelleştirebilirler.

Yardım olarak probiyotik edinmek popülerdir ancak bunları fermente gıdalardan da alabilirsiniz.

İşte süper dinç 8 probiyotik besin.

1. Yoğurt

Yoğurt, sağlığınızı iyileştirebilecek en iyi probiyotik kaynaklarından biridir. Ilk Olarak süt asiti bakterileri ve bifidobakteriler elde etmek üzere iyi bakteriler göre fermente edilmiş sütten yapılır.

Yoğurt yemek yemek, kemik sağlığının iyileştirilmesi de dahil edinmek üzere çoğu afiyet yararı sağlar. Keza tansiyonu yüksek olan kişiler için de faydalıdır. Hem yoğurt çocuklarda, antibiyotiklerin neden olduğu ishalin azaltılmasına asistan olabilir. Hatta irritabl barsak sendromunun (IBS) semptomlarını hafifletmeye asistan olabilir. Ilave olarak, yoğurt süt şekeri intoleransı olan halk müziği için de yerinde olabilir. Bunun nedeni, bakterilerin laktozun bir kısmını laktik aside dönüştürmesidir, bu yüzden yoğurtun ekşi tadı vardır.

Ama, bütün yoğurtların canlı probiyotik içermediğini unutmayın. Bazı durumlarda, canlı bakteriler işleme sırasında öldürülmüş olabilir. bu nedenle aktif ya da canlı kültür içeren yoğurt seçtiğinizden emin olun. Hem, satın almadan önce her zaman yoğurt etiketini mutlaka okuyun. Düşük yağ ya da yağsız olarak etiketlenmiş olsa bile, gerçi yüksek miktarda şeker ilave edilebilir.

2. Kefir

Kefir, fermente edilmiş bir probiyotik süt içeceğidir. İnek veya keçi sütüne kefir taneleri eklenerek yapılır. Kefir taneleri tahıl taneleri yok, karnabahar gibi görünen süt asiti bakteri ve maya kültürleridir.

Kefir birçok sağlık durumu yararı ile bağlantılıdır. Kemik sağlığını iyileştirebilir, bir takım sindirim sorunlarına tezgâhtar olabilir ve enfeksiyonlara karşısında koruma sağlayabilir. Yoğurt, muhtemelen Batı diyetinde bilinen en iyi probiyotik gıda olmasına rağmen, kefir sahiden daha iyi bir kaynaktır. Kefiri etkili bir probiyotik haline getiren, birkaç büyük iyi bakteri ve maya suşu içermesidir. Yoğurt gibi kefir de genellikle laktoz intoleransı olan halk müziği göre iyi tolere edilir.

3. Lahana turşusu

Lahana turşusu süt asiti bakterileri göre fermente edilmiş ince kıyılmış lahanadan oluşur. En eski geleneksel yiyeceklerden biridir ve böylece fazla ülkede tüketilmektedir.

Lahana turşusu genellikle salatalarda ya da garnitür olarak kullanılır. Ekşi, tuzlu bir tadı vardır ve hava geçirmez bir kapta aylarca saklanabilir. Lahana turşusu, probiyotik özelliklerine ek olarak C, B ve K vitaminlerinin yanı sıra lif açısından da zengindir. Keza sodyum bakımından da yüksektir ve demir ve manganez içerir. Lahana turşusu keza göz sağlığı için manâlı olan antioksidanlar lutein ve zeaksantini içerir.

Lahana turşusunu evde yapabilir ya da satın alabilirsiniz. Canlı bakteri taşıyan pastörize edilmemiş markaları seçtiğinizden belli olun. Çünkü pastörizasyon canlı ve aktif bakterileri öldürür.

4. Kimchi

Kimchi fermente, baharatlı bir Kore turşusudur. Lahana çoğunlukla başlıca maddedir, ancak diğer sebzelerden de yapılabilir.

Kimchi, kırmızı biber, sarımsak, zencefil, yeşil soğan ve tuzlu gibi farklı alanlara yönlendirilmiş baharatlarla tatlandırılır. Kimchi, laktik asit bakterilerini, Lactobacillus kimchii’yi ve keza, sindirim sağlığına faydalı olabilecek diğer laktik asit bakterilerini içerir. Lahanadan yapılan kimchi; K vitamini, riboflavin (B2 vitamini) ve demir gibi bazı vitamin ve mineraller bakımından yüksektir.

5. Miso

Miso, fermente edilmiş bir Japon yiyeceğidir. Geleneksel olarak soya fasulyelerinin tuzla ve koji olarak adlandırılan bir nesil mantarla mayalanmasıyla yapılır. Miso ayrıca soya fasulyesini arpa, pirinç ve çavdar gibi diğer malzemelerle karıştırmak suretiyle de yapılabilir.

Miso, daha fazla Japonya’da popüler bir kahvaltı yemeği olan miso çorbasında kullanılır. Miso tipik olarak tuzludur. Beyaz, sarı, kırmızı ve kahverengi gibi birçok çeşitte satın alabilirsiniz. Miso iyi bir protein ve lif kaynağıdır . Hem K vitamini, manganez ve bakır dahil olmak üzere farklı alanlara yönlendirilmiş vitaminler, mineraller ve bitkisel bileşikler bakımından yüksektir.

Miso, bazı sıhhat yararlarıyla ilişkilendirilmiştir. Bir alıştırma, sıkça miso çorbası tüketiminin, orta ihtiyar Japon kadınlarda daha düşük meme kanseri riski ile ilişkili olduğunu bildirmiştir. Başka bir çalışmada, fazla fazla miso çorbası yiyen kadınların inme riskinin azaldığı tespit edilmiştir.

6. Kombuça

Kombuça ya da kombucha fermente siyah ya da yeşil çaydır. Bu popüler akarsu, dost bir bakteri ve maya kolonisi kadar mayalanır. Özellikle Asya ilk olarak olmak üzere dünyanın çoğu yerinde tüketilmektedir.

İnternet, kombuça’nın sağlığa muhtemel etkileri konusunda iddialarla doludur. Fakat, kombuça ile ilgili yüksek kalitede kanıtlar bulunmamaktadır. Var olan çalışmalar hayvan ve tüp çalışmalarıdır ve sonuçlar millet için geçerli olmayabilir. bununla beraber, kombuça bakteri ve maya ile fermente edildiğinden, olasılıkla probiyotik özellikleriyle ilgili sıhhat yararları vardır.

7. Kornişon turşu

Kornişon turşu bir tuzlu ve su çözeltisinde turşusu yapılmış salatalıklardır. Kendi doğal olarak mevcut laktik asit bakterilerini kullanarak bir zaman mayalanmaya bırakılırlar. Bu işlem onları ekşi yapar.

Kornişon turşusu, sindirim sağlığını iyileştirebilecek bir probiyotik bakteri kaynağıdır. Kalorileri düşüktür ve kanın pıhtılaşması için zorunlu bir gıda olan iyi bir K vitamini kaynağıdır. Turşuların sodyum bakımından yüksek olma eğiliminde olduğunu unutmayın. Sirke ile yapılan turşuların canlı probiyotik içermediğine dikkatli olmak önemlidir.

8. Bazı peynir türleri

Çoğu peynir türü fermente edilmekle birlikte bu, hepsinin probiyotik içerdiği anlamına gelmez. böylece, yiyecek etiketlerinde canlı ve aktif kültürlerin aranması önemlidir. İyi bakteriler, Gouda, mozzarella, kaşar peyniri ve süzme peynir gibi bazı peynirlerde bulunabilir.

Peynir, epeyce besleyici ve bir protein kaynağıdır. Keza kalsiyum, B12 vitamini, fosfor ve selenyum dahil kayda değer vitamin ve mineraller bakımından zengindir. Peynir gibi orta derecede süt ürünleri tüketimi kalp hastalığı ve osteoporoz riskini düşürebilir.

Dyt. Serkan Sıtkı Şahin

email protected

özel içeriğidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here