spot_img

Türklerin derdi kemerli burun

dış görünüş insanın psikolojisini ve sosyal yaşantısını fazlasıyla etkiliyor. İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir’den Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Harun Çöloğlu burun estetiği ile ilgili yeni gelişmeleri anlattı, “Ameliyat şakaya gelmez doktorunuzu iyi seçin, içinize sinmediyse vazgeçin” dedi.

Görüntüsünden hoşnut olmayan birçok birey artık estetik yaptırıyor. Güzelleşmek günümüzde lüks yok bir ihtiyaç haline geldi. Çünkü kişi kendini beğendikçe psikolojik olarak rahatlıyor, özgüveni yerine geliyor ve sosyal ilişkilerini daha bakımlı kurabiliyor. Hatta kalbi abes olanlar bu sayede mutluluğu bulabiliyor! Türkiye öncelikle burun estetiği almak üzere en sık estetik yaptıran ülkeler aralarında geliyor. Şart böyle olunca para kazanmak uğruna insanları sağlığından eden merkezler de çoğalıyor. Peki, estetiğe karar verdiysek birincil adımımız ne olmalı? İstinye Üniversite Hastanesi Liv Hospital Bahçeşehir Estetik ve Pastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Harun Çöloğlu, kayda değer bilgiler verdi.

Kafanızda soru işareti kalmasın

Dünyada en çok burun estetiği yapılan ülkelerin başında Türkiye var. böylece en tecrübeli ve başarılı burun estetiği cerrahların sayısı öteki ülkelere tarafından daha artı… Ülkemizde burun estetiği için en sık uygulama nedeni burun sırtı kemeridir. daha sonra burun ucu düşüklüğü ve üçüncü sırada çarpıklık geliyor. Burun estetiğine karar verdiğinizde dürüst cerrahı seçmeniz çok manâlı! Burun ameliyatı konusunda tecrübeli mi, son gelişmeleri takip ediyor mu, akademik olarak donanımlı mı? Deneyimli bir hekim, hastanın yüzüne baktığında o yüzde nasıl bir burnun daha iyi görüneceğine karar verebilir. İdeal burnun yüze kadar kesin oranları olsa da, öncesinde simülasyonla ameliyat sonrası sahip olacağınız burnu görmeniz doktorunuzla ameliyat öncesi anlaşmanızı kolaylaştırır. sonra yaşayabileceğiniz fena sürprizleri önler. Doktorunuzdan evvelden ameliyat ettiği hastaların resimlerini de talep etmelisiniz. Eğer aklınızda minik bir soru işareti bile oluşursa ameliyattan vazgeçin. Çünkü hiç ameliyat olmamış bir burundan hoş bir netice edinmek, fena yapılmış bir burunu düzeltmekten çok daha kolaydır.

72 yaşında bile estetik yaptıranlar var

18 yaş üstü psikolojik olarak sağlam olan her insana burun estetiği yapılabilir. Çoğu acayip vakam oldu. Oysa iki hastam hoş yüz imajının cümbür cemaat için ne dek kayda değer olduğunu vurgular cinstendi. Bunlardan biri görme engelli, diğeri 72 yaşında burun estetiği isteğiyle başvuran hastalarımdı. Konuşunca ve muayene edince sahiden çok haklı sebepleri olduğunu gördüm ve ameliyatları yapmayı kabul ettim. Sonuç da fazla hoş oldu.

Akşam evinize dönebilirsiniz

Rinoplasti sözcük anlamı ‘buruna şekil verme’dir. Burun estetiği anlamına da gelir. Sabahleyin ameliyat ettiğimiz hastayı akşam evine yürüye yürüye gönderebiliyoruz. Ama hasta gitmek istemezse bir gece davetli ediyoruz. Ameliyattan çıktığında hemencecik burnundan nefes almaya başlayabiliyor. Ameliyattan daha sonra 2-3 günde iç silikon tamponları alıyoruz (söylenildiği kadar ağrılı yok). Yaklaşık 7-8 gün minik bir burun sırtı koruyucu ve ödemi önleyici splint takılı oluyor. 10. günde burunda hiçbir şey kalmıyor. Eğer burun yumuşak dokularına eksik zarar verilmişse (koruyucu rinoplasti) morluk değil denecek dek az oluyor. Hasta iş yaşamına ve sosyal hayatına kaldığı yerden devam ediyor. bununla beraber burun içinde nefes almayı zorlaştıran çarpıklık ve burun eti büyümesi varsa, bu problemler de düzeltiliyor. Hatta çoğu hasta nefes almamı düzelttirmek istiyorum, uyuşma almışken estetik de elde etmek istiyorum diye geliyor.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here