spot_img

Menopoz belirtileri ne kadar sürer

Menopoz yaşlanmanın sıradan ve doğal bir parçasıdır. 40’lı yaşlarınıza girdiğinizde, vücudunuz artık adet görmeyene değin daha az ve daha az östrojen üretir.

Tıbbi müdahale olmadan gerçekleşen doğal menopoz üç aşamada gerçekleşir: Perimenopoz, menopoz ve menopoz sonrası.

Birçok birey menopozu perimenopoz ile karıştırır. Perimenopoz, bir kadının menopoza girmeye başladığı aşamadır. Perimenopozal fazın bir takım en yaygın belirtieri arasında sıcak basmaları, gece terlemeleri ve vajinal kuruluk yer alır.

Perimenopoz esnasında vücudunuz daha az östrojen üretmeye başlar. Bu, hormon seviyeleriniz şipşak düşene değin son bir ya da iki yıllık perimenopoza kadar devam eder. Perimenopoz menopoza girmeden 10 sene öncesine dek başlayabilir. Çoğunlukla 40’larda başlar, ancak bazı kadınlar 30’larında perimenopoza girebilir.

Doktorlar, 12 ay baştan başa herhangi bir dönem geçirmediğinizde menopoza girdiğinizi belirleyeceklerdir. Bundan daha sonra, menopoz sonrası aşamaya gireceksiniz.

Yumurtalıklarınızı cerrahi olarak aldırmışsanız, “ani” menopoz yaşayacaksınız.

Belirtiler ne dek sürer

Perimenopozal semptomlar ortalama dört sene sürebilir. Bu evre ile ilişkili semptomlar menopoz ve postmenopoz sırasında giderek azalacaktır. Bir sene boyunca bir dönem olmadan giden kadınlar menopoz sonrası kabul edilir.

Sıcak basmaları, perimenopozun yaygın bir belirtisidir. Sıcak basmaları perimenopozdan daha sonra da devam edebilir.

Bir kadının 55 yaşından önce menopoz yaşaması mümkündür. 45 yaşından önce menopozdan geçen kadınlarda erken menopoz görülür. Menopoz yaşıyorsanız ve 40 yaşında ya da daha gençseniz erken menopoz olarak kabul edilir.

Erken menopoz birçok nedenden nedeniyle olabilir. Bir Takım kadınlar, histerektomi gibi cerrahi müdahale sebebiyle erken menopoza girebilir. Yumurtalıkların kemoterapi veya öteki şartlar ve tedaviler nedeniyle zarar görmesi de erken menopoza niçin olabilir.

Menopoz belirtileri

Perimenopozdan geçerken bir dizi belirti yaşayacaksınız (mesela, dönemleriniz baştan savma hale kazanç). Semptomların sıklığı, yoğunluğu ve süresi perimenopoz sırasında ve menopoza yaklaştıkça kişiden kişiye değişir.

Menopozda ve postmenopozda, semptomlar sıradan dört ila beş yıl devam edebilir, oysa yoğunluk ve aşırılık azalır. Bir Takım kadınlar semptomlarının daha uzun sürdüğünü bildirmektedir.

En yaygın belirtiler

Sıcak basmaları: Bunlar yüzünüzde ve vücudunuzun üst kısmında ani bir sıcaklık şehvetli hissetmenize niçin olur. Birkaç saniye, birkaç dakika veya daha uzun sürebilirler. Sıcak basmaları günde birkaç kez veya ayda birkaç defa oluşabilir.

Gece terlemeleri: Uyku esnasında sıcak basması gece terlemesine neden olabilir. Gece terlemeleri sizi uyandırabilir ve gün her tarafında kendinizi artı bitkin hissetmenizi sağlayabilir.

Soğuk basması: Ani bir sıcak basmasının peşinde soğuduktan daha sonra titreşim yaşayabilirsiniz.

Vajinal şartların değişmesi: Vajinal kuruluk, cinsel ilişki esnasında hastalık, düşük libido ve acele idrara çıkma ihtiyacı, menopozun genitoüriner sendromunun (GSM) belirtileridir.

Duygusal değişiklikler: Bunlar hafif depresyon, ruh hali değişimleri ve çabuk sinirlenme içerebilir.

Uyku problemi: Gece terlemeleri nedeniyle uykusuzluk gibi uyku sorunları ortaya çıkabilir.

Perimenopozun öteki belirtileri aralarında göğüslerde hassasiyet, daha ağır ya da daha hafif dönemler, kötüleşen adet öncesi sendromu (PMS), kuru cilt, göz veya ağız bulunur.

Bir Takım kadınlar bu dönemde keza baş ağrıları, yürek çarpıntısı, kas ve eklem ağrısı, odak ve düşünce sorunları, saç dökülmesi veya incelmesi ve kilo alımı gibi belirtiler yaşayabilir.

Bu ek semptomlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, diğer nedenleri de denetim edebilmek için doktorunuzu ziyaret edin.

Perimenopoz her tarafında bu semptomlardan herhangi birini yaşayabilirsiniz. Oysa sıcak basmaları tipik olarak perimenopoz başlangıcında ortaya çıkar.

Ne süre destek alınmalı

Perimenopozal dönemde olduğunuzda derme çatma dönemler yaşamak fazla yaygın ve normaldir.

bununla birlikte, polikistik over sendromu (PCOS) ya da serviks kanseri gibi öteki durumlar da yamalı kanamaya niçin olabilir.

Aşağıdaki durumlarda öteki nedenleri ekarte etmek için doktorunuza danışın:

– Aniden fazla ağır dönemler yaşamak

– Cinsel ilişki sonrası leke ya da kanama

– Adet sonrası kanama

– Birbirine yakın dönemler geçirmek

Osteoporoz ve yürek hastalığı menopozla ilişkili uzun süreli sağlık durumu riskleridir. Çünkü östrojen kemiklerinizi ve kalbinizi korumada önemli bir rol oynar. Östrojen olmadan, her iki hastalık için de yüksek bir risk altındasınız demektir.

Keza, idrar yolu enfeksiyonu riskiniz de yüksektir, çünkü menopoz üretranın kurumasına, tahriş olmasına ya da iltihaplanmasına neden olabilir. Vajinal enfeksiyonlar daha sık ortaya çıkabilir çünkü vajinanız daha kuru ve incedir.

Doktorunuza menopoz semptomlarını bildirin. Son adet döneminizden sonra dayanılmaz veya beş yıldan pozitif süren menopoz semptomları yaşamaya devam ederseniz doktorunuz tarafından değerlendirilin.

özel içeriğidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here