spot_img

Menopoz sonrası hamile kalınabilir mi

Menopoz kadınlarda adet kanamalarının sona ermesi ve yumurtlama işleminin sona ermesi demektir. epeyce sancılı ve huzursuz geçen bu dönemden kadınlar çocuk doğurma özelliklerini kaybetmiş olarak çıkar.

Anne olabilirsiniz

Erken menopoz ya da bireysel tercihleri dolayısıyla çocuk yapmakta geç kalan kadınlar için tıp ve teknoloji birlikte çalışarak farklı alanlara yönlendirilmiş hamile kalma yöntemi geliştirmiştir. Dünyada oldukça popüler olan bu usul son zamanlarda ülkemizde de devlet güvencesi aşağıda uygulanmaktadır. Yumurta dondurma adı verilen bu işlem kemoterapi görebilen hastalara uygulanan bir işlemdi. Bundan Böyle erken menopoz veya yumurtalıklarında bir rahatsızlık yaşayan tüm kadınlara uygulanabiliyor.

Yumurta dondurma

Yumurta dondurma işleminde bekar kadınların yumurtaları, evli kadınların ise embriyoları donduruluyor. Tüp bebek merkezine başvurularak gerçekleştirilmeye başlanan bu usul sonrası çocuk sahibi olmakta herhangi bir problem olmamaktadır. Dondurulan yumurtalar -196 derecede yasalar gereği 5 sene boyunca saklanmaktadır. Kişinin isteğine kadar bu zaman azaltılıp, uzatılmaktadır. yumurta dondurma işlemi ile menopoza karşın gebe kalmak mümkün hale gelmiştir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here