spot_img

Vulva ağrısı nedir neden olur

Vulva kadında dış genital bölgeye (vajinanın etrafındaki dokuya) bahşedilen isimdir. Bu alıngan bölgedeki sızı ve hassasiyet oldukça can sıkıcı bir durumdur ve birçok kadın hayatının bir döneminde bunu deneyimlemiştir. Peki vulva ağrısı niçin olur? Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, vulva ağrısının çeşitleri, sebepleri ve çare yöntemleri hakkında şu bilgileri verdi:

vulva

Vulva ağrısı tipleri

Yaygın müşteri: Kendiliğinden başlar ve aylarca sürebilir.

Lokalize müşteri: Sancı belirli bir alandadır ve genel olarak adetten önce bariz hale gelir.

Vestibul ağrısı: Sızı bütün vajina girişinde hissedilir.

Siklik müşteri: Ağrının başlangıcı ve bitişi adet döngüsüyle alakalıdır. Genelde adet öncesi şiddetlenir.

Sebepleri nelerdir

Vulva ağrısı iyi belli ki bir durum değildir. Bulaşıcı ya da seks yoluyla yayılan bir şart da değildir. Kanser belirtisi hiç değildir. Araştırmacılar aşağıda bulunan bazı durumlar ile bağlantılı olduğunu belirtmişlerdir.

Tekrarlayan mantar enfeksiyonları: Sık geçirilen mantar enfeksiyonları, vulva bölgesinde sinir hassasiyetine ve sinir liflerinde artışa niçin olur. Bu da vulva ağrısıyla sonuçlanır.

Maddi veya seksüel travma: Vulvadaki sinir uçları doğum sırasında, cinsel istismarda ve yeterli ıslaklık olmadan yapılan sekste hasar görebilir. Bisiklet ya da at binmek gibi aktiviteler bu bölgede basınca neden olabilir ve asap hasarına neden olabilir.

Kronik sızı durumu: Vulva ağrısı yaşamış kadınların çoğu, fibromiyalji ve irritabl barsak sendromu gibi inflamatuar hastalıklara sahiptir. Yani vulva ağrısı bu genel inflamasyonla ilgili olabilir.

Allerji: Sabunlar, jeller ve deodorantlar alerjik durumlara niçin olabilir. Bu da sızı, irritasyon ve enfeksiyona yol açar.

Hormon tedavisi: Bazı araştırmalar hormon tedavisi alan kadınlarda vulva ağrısının daha sık olduğunu belirtmektedir lakin bunun tam tersini öne süren araştırmalar da sıktır.

vulva

Vulva ağrısı için ne süre takviye istenmeli

Doktorunuzla bu konuda açık olarak konuşun. Vulva ağrısı, yaşam tarzınızı ve ilişkinizi etkileyebilir. Doktorunuz sebepleri araştıracaktır. Vaginal enfeksiyon, ağrılı seks ve vajinal kuruluk sorgulanması gereken konulardır. Icabında bir takım testler yapılabilir.

Nasıl çare edilir

– Enfeksiyon veya alerjik bir şart varsa zahmetsizce çözüm bulunur. Eğer sebep bulunamazsa rahatsızlığınızı giderecek önlemler alınmalıdır. Bu önlemler;

– Direkt cilde sürülen ve ağrıyı gideren kremler,

– Düşük doz antidepresanlar,

– Pelvik kasları kuvvetlendirmeye yarayan sensörlerle çare,

– Kas spazmlarını giderici masajlar,

– Davranışsal tedaviler olabilir.

– Bu tedaviler sonuç vermezse, ara sıra vajina giriş kısmına cerrahi olarak müdahale gerçekleştirmek gerekebilir. Buradaki rahatsız edici doku çıkartılır. Maalesef etkin çare demin yoktur.

vulva

Rahatlamanızı kolaylaştıracak küçük önlemler

– Yüzde 100 koton çamaşır giyin. İç çamaşırıyla uyumayın.

– Rahat çamaşır giymeyin.

– Temizleme için yalnızca su kullanın. Sabun, şampuan ve parfümlü ürünlerden uzak durun.

– Tampon ve günlük pedlerden uzakta durun.

– Vajinal kuruluk varsa, seks yapmadan önce kayganlaştırıcı kullanın.

– İdrar sonrası vulvayı mutlaka nezaketle kurulayın. Temizliği önden arkaya doğru yapın.

– Vulva çok alıngan ve ağrılıysa soğuk jel pedleri kullanın.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here