spot_img

Her derde deva: İlikli kemik suyu

Aldığınız bütün vitamin takviyelerini hayatınızdan çıkaracak doğal bir kaynak olan ilikli kemik suyunun faydalarını saymakla bitmez. Doğanın bize sundukları aralarında belki de en şifalısı. Gençlik iksiri olarak da aşina, vücudunuzdaki hücre yenilenmesine yardım eden doğal bir besin kaynağı.

Mineraller basit emiliyor

Geçmişte kemik suyu, avlanan hayvanların yenilmeyen parçalarını ölçmek amacıyla icat edilse de, günümüzde daha çok lezzet katması için tüketiyoruz. Kemik suyu, kıkırdak, kemik, ilik, deri, bono dokuları gibi parçaları önce kaynatılıp sonradan çok kısık ateşte çok uzun vakit pişirilerek elde edilmiş. Kısık ateşte uzun zaman pişirme işlemi, kolajen, glutamin, prolin, glisin gibi fazla kıymetli bileşen ve aminoasitlerin açığa çıkmasını sağlıyor.

Uzmanlar kemik suyunun kalsiyum, magnezyum, fosfor, silikon, sülfür gibi mineralleri vücudun zahmetsizce emebileceği bir formda içerdiğini belirtiyor. Ayrıca kemik suyu diz ağrısı çekenlerin çok iyi bildiği glukozamine ve kondroitin gibi bileşenler için de mükemmel bir kaynak.

Aroması bol kemik suyu nasıl yapılır

Öncelikle güvendiğiniz bir kasaba gidip taze ilikli kemik istediğinizi söyleyin. Muhtemelen sıraya koyduğu müşterileri olacaktır ve size bir gün verecektir. Şanslıysanız elinde vardır ve anında işe koyulabilirsiniz. Derinliği olan büyük bir tencereye, ince delikli kevgire ve fırın tepsisine ihtiyacınız olacak. Sabahleyin erken saatte ve evde olduğunuz bir günde işleme başlamakta fayda var. Kemiğin büyüklüğüne kadar 12-15 saat arası sürecek bir işlemden bahsediyoruz çünkü.

Yaptığınız kemik suyu jelatinimsi kıvamlı bir yapıya sahip olacağından minik porsiyonlar halinde buzlukta saklamak gerekiyor. Yaklaşık 4 yemek kaşıklık porsiyonlar yemekleriniz için ideal olacaktır. Besleyici kış çorbaları gibi yemeklerde ise aniden artı kapsülde kullanabilirsiniz. Unutmayın ki, araç gereç listenize tat alma tadınıza göre istediğiniz sebze ve baharatı ekleyebilirsiniz.

Malzemeler

– 3 kg dilimlenmiş ilikli kemik (Dana İncik)

– 4 yemek kaşığı Ayçiçek yağı

– 5 litre soğuk su

– 1 adet kuru soğan

– 2 adet pırasa

– 2 adet havuç

– 2 adet kereviz sapı

– 2 yemek yemek kaşığı domates salçası

– 1 adet defne yaprağı

– 2 adet taze kekik

– 5 adet maydanoz sapı

– 1 baş sarımsak

– 5 adet tane karabiber

Yapılışı

– Fırınınız 220°C derecede ısıtmaya başlayın. İlikli dana kemiklerini fırın tepsisine yerleştirin.

– Domates salçası ve 2 yemek yemek kaşığı Ayçiçek yağını bir kapta karıştırıp ilikli dana kemiklerinin üstüne her tarafına eşit yayılacak şekilde sürün.

– Kemikleri fırına verin ve ara ara çevirerek iyice kahverengi oluncaya dek pişirin.

– Kemiklerin pişmesine yakın tencereyi ocağa alıp ısıtın ve kalan 2 yemek yemek kaşığı Ayçiçek yağını tencereye ekleyin.

– İrice doğradığınız soğan, pırasa, havuç ve kereviz saplarını ek edip karamelize oluncaya değin pişirin.

– Pişen kemikleri fırından çıkarıp sebzelerin üstüne yerleştirin ve soğuk suyu ek edin.

– Defne yaprağı, tane karabiber, taze kekik, maydanoz sapı ve ikiye böldüğünüz sarımsağı kabukları ile birlikte tencereye ekleyin.

– Bir taşım kaynattıktan daha sonra ateşi kısın ve ara ara üstünde oluşan köpükleri (kef) almayı dikkatsizlik etmeyin. Suyun kesinlikle fokurdar pozisyonda kaynamadığından belirli olun.

– Kemik suyunuz ayrıntılarıyla kıvam alıp belirgin bir tat ve istenilen koyu renk oluşana değin 12-15 saat aralığında pişirin.

– Tel süzgece bone geçirin ve kemik suyunu süzün. Süzdüğünüz kemik suyunu kabıyla birlikte buz havuza koyarak çabuk soğutma yapıp bakteri oluşumunu en üye indirebilirsiniz.

– Soğuyan kemik suyunu buz kalıplarına ya da istediğiniz miktarda bölerek buzlukta muhafaza edin.

Gizem Bozdağ

email protected

özel içeriğidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here