spot_img

Dünya Emoji Günü’nde Türkiye’nin favori emojileri emin oluyor

Şirketin paylaştığı bilgilere kadar Facebook’ta geçtiğimiz 3 ay içerisinde 15 milyondan pozitif nazar boncuğu emojili gönderi paylaşıldı; gözde emojiler ise cinsiyet ve jenerasyon bazında değişim gösteriyor.

Dünya genelinde son üç ayda oluşturulan gönderilere bakıldığında kadınların erkeklerden daha artı emojili gönderi paylaştığı gözlenirken, Türkiye genelinde en fazla kullanılan emojiler mutluluk gözyaşı, kırmızı yürek, katlanmış eller ve çokbilmiş kendini beğenmiş emoji oldu. Emoji kullanımında bayan-erkek ayrımına gidecek olursak; kadınların ilk 5’inde öpücük gönderen yüz, kırmızı yürek, mutluluk gözyaşları, kollarını kavuşturan insan ve kalpli gülen yüz varken erkeklerin ilk 5’inde mutluluk gözyaşları, ukala kendini beğenmiş gülen yüz, kahkahaya boğulan emoji, kırmızı yürek ve gözlerle gülen emoji var.

Jenerasyonlar arası emojiler

Z jenerasyonunun emoji klavyesinde en fazla rağbet gören emoji sevinç gözyaşları döken emoji olurken, bunu kırmızı yürek ve kahkahaya boğulan emoji peşine düşüp takip ediyor. Y jenerasyonunun en fazla kullandığı emoji ise mutluluk gözyaşları, bilmiş kendini beğenmiş emoji ve benzer Z jenerasyonunda olduğu gibi kahkahaya boğulan emoji. X jenerasyonu ile bu öteki iki jenerasyonda karşılıklı emoji kullanımı çıkmadığı görülüyor: katlanmış eller emojisi öne çıkarken, bunu öpücük atan yüz ve gül emojileri peşine düşüp takip ediyor.

Türkiye’de en çok kullanılan emojiler aralarında doğum günü pastası, şeker, çikolata ve fincan var. Öne çıkan başka bir data ise yeni gelen emojiler arasında zeytin emojisinin bulunması.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here