spot_img

Ev sahibi kafasına kadar kiracıyı çıkaramaz

Sözleşme süresi dolmadan kiracının tahliye edilemeyeceğini belirten Avukat Mahir Orak, şu bilgileri verdi:

“Kontrat bitmeden kiracının çıkarılması söz konusu olamaz. Ev sahibinin bunu yapabilmesi için haklı nedenleri olmalı. Bu nedenler başında kira borcunu ödemediği için temerrüde düşürülmesi ve sonrasında terhis davası açılması geliyor. Kiracıya noterden ödeme için ihtar gönderilip 30 gün zaman verilmek zorunda. Bu vakit geçtikten sonradan hâlâ ödeme yoksa terhis davası veya icra takibi aracılığıyla yapılacak olan takip neticesinde icra mahkemesinden terhis istek edilebilir.

Ayrıca konut sahibinin izni olmadan konutta önemli bir değiştirme yapılması gibi sözleşmeye esaslı bir anormallik olunması durumunda kiracı terhis edilebilir. Bir öteki yol ise esaslı tadilat, tamirat ve felaket varsa kiracı tahliye edilebilir. Fakat bu durumun sonrasında kiracının bitmiş eğlence edilmesi zorunlu. Eğer ziyafet edilmezse kiracıya 1 takvim kira bedeli ile taşınma bedeli ödenmesi gerekir.”

Orak’ın verdiği bilgilere göre kiracılar, komşulara gerekli saygıyı göstermekle mesul. Bu yükümlüğe uymaması durumunda da konut sahibi minimum 30 gün zaman vererek, sözleşmeyi feshedeceği konusunda yazılmış bir ihtarda bulunabilir. Sürenin yararsız olacağının anlaşılması veya kiracının bu yükümlülüğe aykırı davranışının konut sahibi ile komşular bakımından çekilmez olması durumlarında konut sahibi, yazılı bir bildirimle sözleşmeyi hemen feshedebilir.

Eğer konut satılırsa

Keza evin bir başkasına satılması durumunda da kiracının 6 ay süresi bulunduğunu bildiren Orak şunları söyledi:

“Kiracı içerdeyken taşınmazın satılması halinde yeni mal sahibi kiracıya 1 ay içinde ihtar göndererek tahliye talep edebilir. Bu durumda satın alma tarihinden itibaren 6’ncı ayın sonuna kadar kiracı içerde kalmaya devam eder. 6’ncı ayın sonunda çıkmazsa tahliye davası açılabilir. Eski mülk sahibi ile yapılan kira sözleşmesinin sonunda da direkt dava açarak tahliye istek edilebilir.”

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here