spot_img

Akdeniz tipi gıda doğurganlığı artırıyor

Akdeniz tipi beslenmede tüketilmesi önerilen besinler, saf yağlar ve lifli tercihler yumurta ve sperm kalitesini artırıyor. Üremeyi destekleyen çıtır mikrobiyota salatasının tarifini de paylaştı. Üreme Sağlığı ve İmmunolojisi Uzmanı Dr. Murat Berksoy doğal beslenen ve dinç yaşam tarzı seçimleri yapan bir anne ve babadan gelecek yumurta ile spermin, kaliteli bir embriyo elde edilmesini sağlayacağını vurguladı.

Gebeliğe hazırlanırken dinç seçimler yapın

Çocuk sahibi edebilmek için, vücudumuzdaki tüm sistemlerin dinç olarak çalışması gerekiyor. Akdeniz tipi besin şekli tercih edildiğinde, beden sistemlerinin saat gibi işlemesi için gereken çokça antioksidan, vitamin ve mineralleri besinlerden alabiliyoruz.

Taze ve tarım ilacından arınmış sebze ve meyveler, yüksek proteinli bakliyatlar, az yağlı doğal besi hayvanlarından elde edilen güvenilir etler, balık ve bol saf zeytinyağı bu besin tipinde öne meydana çıkan besinlerdir. Akdeniz diyeti besin şekli ile vücudunuzu dinç olarak her tarafta yapılandırırken bununla birlikte gebelik için de hazırlayabiliyorsunuz demektir.

Akdeniz tipi yaşam biçimi ile hareketli edinmek, güneşten alınacak D vitamini, doğada nefes egzersizleri, kimyasallardan uzaktan ürünleri uygulamak gibi detayları da hayatınıza katmanız gerekiyor. Bu şekilde depresyondan da uzaktan kalmanız muhtemel ve hamilelik öncesi hazırlık için de buhran ve stresten uzak kalmanız çok manâlı.

Çıtır Mikrobiyota Salatası tarifi

Akdeniz tipi beslenme için özel bir tarif hazırlayan Dr. Murat Berksoy, bu özel rengarenk salata ile size sağlıklı bir öğün öneriyor. İçinde yer alan malzemelerle karaciğeri temizleyen, bağırsak bakterilerini destekleyen ve üreme sağlığını koruyan bu salatayı mutlaka deneyin.

Malzemeler

– 1/2 kase doğranmış brokoli

– 1/2 kase kıyılmış brüksel lahanası

– 1 kase doğranmış mor lahana

– 1/2 kase kıyılmış havuç

– 1/4 kase haşlanmış kinoa

– 1/2 kase haşlanmış nohut

– 1/4 kase ayçekirdeği

– 1/2 limon suyu

– 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here