spot_img

Baba edinmek zorlaşıyor

Son yıllarda doğal yollarla gebeliği önleyen sağlık sorunlarının arttığını söyleyen ve dünyada nüfus çoğaltma hızı yavaşlayan o kadar fazla ülke bulunduğuna uyarı çeken Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Bülent Urman, nüfusun dinç şekilde artışını temin etmek, doğanlarla ölenlerin sayısını dengelemek için bir ailedeki çocuk sayısının en düşük 2 olması gerektiğini söyledi.

Sperm sayısı azalıyor

Bütün dünyada erkeklerin sperm sayılarında azalma olduğunun altını çizen Urman, şunları kaydetti: “1950 yılında İngiltere’de sperm bankalarına bağış yapan erkeklerdeki sperm sayısı ile bugünkü arasında yarı yarıya ayrım var. 110 milyondan 50 milyona indi lakin henüz gebelik olmayacak dek düşmüş yok. Bu böyle devam ederse belki önümüzdeki 50 sene içinde erkeklerin böylece birçok adi yollarla çocuk sahibi olamayacak düzeyde sperm problemi yaşayabilir. 15 milyonun altına indiği zaman çocuk sahibi olmakta zorlanıyor erkekler.”

Artan teknoloji sağlıktan çalıyor

Urman, gebeliği engelleyebilecek ölçüde sperm azlığının günümüzde daha sık görülmeye başlandığına dikkati çekerek, “Bu şart o kadar fazla faktöre bağlı gelişebiliyor. Yediklerimiz, içtiklerimizdeki hormonlar, çevresel faktörler, kirleticiler… Hepsi sperm yapımını etkiliyor. Sigara içilmesi, uyuşturucu kullanımı, stresli yaşam, manyetik alanlar, cep telefonları, bilgisayarlar. Çoğalan teknolojinin bazı yerlerde bize kolaylıklar getirirken sağlığımızdan da kayda değer çalıntılar yaptığını düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here