spot_img

Cinsel gönülsüzlük ve nedenleri

Dünyada her 5 kişiden 1’i cinsel gönülsüzlük yaşıyor. Hatta verilere tarafından kadınlar erkekler kadar cinsellikten daha artı soğumuş durumdalar. Çiftlerin ilişkilerini sarsan ve daha fazla psikolojik kökenli bu duruma yol açan böylece çok sebep var. Cinsellikten soğumanın nedenlerini Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd.Doç.Dr. Rıdvan Üney sıraladı.

Veri eksikliği sonucu olabilir

Cinsellikten soğuma, kişide ya da çiftin ilişkisinde zorluklara yol açan cinsel ilgilerde, arzu ve fantezilerde azalmadır. Cinsellikten uzaklaşma ve isteksizlik çoğu nedene bağlıdır. Ara Sıra bu duruma fiziksel sorunlar niçin olurken ara sıra de psikolojik sorunlar niçin olmaktadır.

Cinsellikten soğuma esasında gönülsüzlük olarak ortaya çıkmaktadır. Cinsel problemlerle psikoterapistlere başvurmanın en sık nedenidir. Hatta cinsel problemlerin yarısı bu konuyla ilgilidir. Bunun en sık nedeni, cinsellik hakkında data eksikliği ya da hatalı bilgilenmedir. Çoğu kişi cinsellik ile bilgileri erginlik döneminde arkadaşlarından edinir. Bu durumda yetersiz ve hatalı öğrenme doğaldır. bununla beraber cinsel gönülsüzlük çoğunlukla bir kader gibi algılanmakta, çiftler kendi aralarında bu konuyu konuşmaktan uzakta durmaktadır.

Hastalıklar da tetikliyor

ABD’de yapılan bir araştırmaya tarafından erkeklerin yüzde 15’i kadınların ise yüzde 32’si cinsellikten soğumuş durumdalar. Bizim ülkemizde de benzer bir tablo var ve şayet de kadınlar açısından koşul daha korkunç. Cinsellikten soğumanın maddesel nedenleri; diyabet, kalp hastalığı, kan basıncı problemleri gibi hayat boyu süren hastalıklar, kanserler, menopoz, kullanılan ilaçlar ve hormonsal sorunlardır.

Fiziki sorunlarda cinsellik, ne yazık ancak ayıp sayıldığı için hekimlerle konuşulmaz ve bu konuda neler yapılabileceği araştırılmaz. Zaten önemli bir bedensel hastalığı olan kişinin bunu dert etmesi tuhaf karşılanır. Oysaki cinsellik yaşam boyudur. Cinsel isteksizlik de artık kolaylıkla çözümlenebilecek bir sorundur. Oysa şahısların bu konunun üstüne düşmeleri gerekir. Bu konularda profesyonel takviye elde etmek sorunun üstesinden gelebilmenin en önemli yoludur.

Kadınlarda cinsellikten soğumanın nedenleri

Cinsel konuda bilgi yetersizliği, cinsel konularda istekli gözükürse bunun diğer anlamlara çekilmesi kaygısı, kandırılma, ön sevişme süresinin kısalığı, kendi bedeniyle ilgili beğenilme kaygısı, orgazm olamama, depresyon, evlilikte bağdaşmazlık, gebe kalma korkusu, yeterince duygusallık yaşayamama, erkeğin bayan cinselliği konusunda bilgisizliği cinsel istekleri konusunda kendi açıklama edememesi, cinselliğin başlatılmasını erkekten umma, negatif yaşanan birincil tecrübe, menopoz, mastürbasyon yapmama, vajinusmus, hamilelikte cinsellik konusunda yanlış bilgiler, emzirme, sözel baskı, maddi zorlama, suçluluk duyguları, cinsellikte eşe itaat algısı, cinsel taciz ve tecavüzler.

Erkeklerde cinsel istekte azalma nedenleri

Sertleşme sorunu, erken boşalma, evlilik sorunları, ağır ve uzun egzersiz saatleri, veri eksikliği, partnerinin isteksizliği, aldatma, eşinin dışarıya başka kadınlarla cinsellik, olumsuz yaşanan ilk deneyim, hesaplı sorunlar, buhran, cinsellikte başarılı olamama korkusu, ihtiyarlık, rahat eşcinsellik.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here