spot_img

Cinsel perhiz ve tüp bebek başarısı

Seri Halinde yaşanan başarısız tüp bebek denemeleri çiftleri maddesel – manevi zor durumda bırakıyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre G. Pabuçcu, son yıllarda özellikle teknolojik gelişmeler ile hamilelik başarısında önemli çoğaltma olduğuna dikkat çekiyor.

Gebelik arzulayan bazı çiftlerin, tekrarlayan kereler tüp bebek tedavisi görmelerine karşın gebelik elde edemiyor oluşu ve ardı ardına alınan olumsuz sonuçlar tüp bebek tedavilerinde bebek sahibi olma hayali kuran çiftleri ve merkezleri yeni yöntemler keşfetmeye ziyafet ediyor.

Tüp bebek denemeleri sürekli başarısız ise

Daha önce tekrarlanan tüp bebek sahibi olma denemelerine rağmen hamilelik elde edemeyen çiftler için Centrum Clinic Bayan Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doç. Dr. Emre G. Pabuççu kayda değer açıklamalarda bulundu: “Bu durumun çoğu sebebi olabilir. En önemli faktörlerden biri, elde edilmiş embriyoların kalitesi. Nitelikli embriyonun tutunma olasılığı daha pozitif. Kaliteye de etki eden en önemli etken kadın yaşı ve sperm durumudur. İki ve daha fazla denemede, iyi kalite cenin elde edilemedi ise ve yaş sorunumuz değil ise sperme yönelmek gerekir. Galibiyet elde edebilme noktasında en iyi spermi yeğlemek son derece siklet taşıyor.”

Genetiği hasarlı spermler ayıklanmalı

En iyi sperm seçimi özel bazı büyütme yöntemleri ile seçilebiliyor. bununla beraber özel akışkanlar kullanılarak doğala en yakın spermler seçilebilir. Özellikle genetiği hasarlı spermleri ayıklamak fazla kayda değer. Bunun için minimum 3 ay ahenkli hap kullanılması gerekebilir ancak bizim de üstüne çalıştığımız ve 2017 yılında Avrupa Üreme Kongresi’nde sunumunu yaptığımız bir yöntem var: Yumurtaları döllemek için kullanılacak olan spermleri alışılmış cinsel diyet süresi ile değil de çok kısa perhiz süresi sonunda almak. Böylece, beklemiş ve DNA’sı hasarlı spermler yerine geriden gelen enerjik spermleri kullanıyoruz. Sonuçta da, daha iyi döllenme ortaya çıkıyor. Bu da hamile kalma oranını büyük bir oranda olumlu etkiliyor.

Kaliteli embriyo sağlıklı gebelik şansını artırıyor

Bu yöntem ile DNA’ları daha sağlıklı spermlerin işleme alınması mümkün oluyor. Döllenme iyi olunca iyi kalite embriyo oranında artış izleniyor. Zaten iyi kalite embriyo var ise, sağlıklı gebelik şansımız da artıyor. Bu yöntemi bilhassa sperm DNA hasarı olan ve ikiden artı denemede iyi kalite embriyo verilememiş veya verilmiş ancak tutunma olmamış olgulara öneriyoruz. Çiftlere de ilave maliyeti yok. Herhangi bir operasyon yapılmıyor.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here