spot_img

Genital siğiller nasıl çare edilir

Genital siğillerin nedenlerinin HPV adı verilen virüsler olduğunu dile getiren Bayan Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op.Dr. Esra Demir Yüzer, HPV’nin 60 dan pozitif çeşidi olduğunu ve HPV 6 ve 11 tipinin bulaşmasının siğile neden olduğunu söyledi.

Siğillerin kanser riski taşımayan lezyonlar olduğunu vurgulayan Op.Dr. Yüzer, gential siğllerin tedavisi hakkında veri verdi.

Görülme sıklığı arttı

Siğiller genellikle cinsel yolla bulaşabilirler. İyi huylu olmalarına rağmen, seri yayılmaları ve tedavi sonrası tekrarlamaları nedeniyle özellikle psikolojik yönden kadınları negatif olarak etkiler. Son yıllarda ülkemizde bilhassa 18-28 yaş arasındaki gençler arasında görülme sıklığı artmıştır.

Keza kadınlarda keza de erkeklerde görülebilir. Genital bölgede ya da makat etrafında karnabahar görünümündedirler. Ara Sıra tek bir adet çoğunlukla da pat diye fazla görülürler. Erken dönemde tedavi edilmediğinde şipşak çoğalır ve bütün genital bölgeyi kaplayacak şekilde yayılabilirler. Bazıları toplu iğne başı kadardır, bazılarının büyüklüğü ise 4 cm’e değin çıkabilir. Ağrısız ve bazen kaşıntılı olabilen kitleler olarak semptom verirler. Beyaz veya gri renkte ve üzeri pürtüklü bir yapıdadırlar. Bunlar doğrusu anormal şekilde oluşumunu tamamlamış et parçalarıdırlar.

HPV enfeksiyonu içeren bir kişiyle cinsel ilişkide bulunulduğunda mutlaka o kişinin de HPV enfeksiyonu geçireceği anlamına gelmez. Bulaşıcılık da kişinin bağışıklık sisteminin de önemi vardır. Genital etkin siğil varlığında bulaşıcılık daha yüksektir. Cinsel ilişkide prezervatif kullanımı genital siğilin bulaşıcılığından korunmada tatmin edici değildir.

Siğili olan hastalarda mutlaka HPV virüsünün diğer kanser yapan tiplerinin de bulaşma ihtimaline karşısında tetkikler yapılmalıdır. Serviks adı verilen rahim ağzından alınan smear testi ile rahim ağzında olağandışı hücresel değişikliğinin başlayıp başlamadığı araştırılmalıdır. Yeniden rahim ağzından alınan bir sürüntüden HPV’nin bulaşıp bulaşmadığı, bulaştıysa hangi tipinin bulaştığı saptanabilir. Bu tetkiklerin sonuçlarına tarafından hastanın takip planı çıkarılır.

Genital siğil tedavisi

Tedavide keza medikal keza de cerrahi yöntemler kullanabilir. Jinekolog muayenesinden sonradan siğilin yaygınlığına tarafından medikal antiviral çare, elektrokoterizasyon, crioterapi(dondurma), laser sistemleri ile tedavi planlanır.

Dondurma işlemi ağrısızdır ve birçok vakit duyumsuzlaşma olmadan uygulanır. genellikle hamilelik esnasında siğillerin oluşan siğillerin tedavisinde uygulanırlar.

Kimyasal felaket yönteminde; Biklorasetik asit, triklorasetik asit, podofilin ve podofilotoksin gibi asitler kullanılır. Siğillerin yıkım edilmesinde epeyce etkili olan bu asitlerin yardımı ile sorunlu bölgeler tahrip edilir. Ancak bu tedavi dinç ciltte de tahrişe neden olabilir. Hastaların kendi kendine başvuru güçlüğü ve tedavinin uzun süreli olması sebebiyle zorlama bir yöntemdir.

Elektrokoterizasyon (aydınlatma) siğil tedavisinde sıklıkla kullanılır. Siğillerin seri çoğunlukla tek seansta ve kanamasız bir şekilde ciltten uzaklaştırılması olası olur. Ağrılı bir operasyon olduğundan lokal veya genel hissizlik altında yapılır.

Crioterapi (dondurma)siğilleri ansızın artı seansta uygulanarak yapılan duyu yitimi gerektirmeyen bir işlemdir.

Laser koterizasyon ile siğiller tek seansta çıkarılabilir. Nadiren siğilin yaygınlığına kadar anestezi uygulanabilir.

Genital siğil tedavisi boyunca genital alan tüy temizliğinde deride tahriş yaratacak ağda ,tıraş bıçağı ,tüy dökücü krem gibi yöntemler kullanılmamalı. Çünkü HPV virüsü bütünlüğü kaybolan deride çok daha hızlı yayılacaktır.

HPV aşısı olan bir virüstür.İki herif aşı vardır.Bir aşıda yalnızca HPV 16-18’e karşı koruyuculuk vardır. Öteki aşıda HPV 6,11,16,18 ‘e karşısında koruyuculuk vardır.HPV aşısı vücutta var olan virüsü veya siğili yok etmez. Aşı ileri dönemlerde vücuda girebilecek bu dört tipe karşısında vasilik sağlanması amacıyla yapılmaktadır.

HPV aşısının mümkünse cinsel aktivite başlamadan 11-12 yaşındaki kız ve erkek çocuklara yapılması önerilmektedir. Oysa cinsel aktivite olsa da HPV testi yaptırılmasına lüzum olmadan aşı yapılabilir. Aşının halen 9-43 yaş arası kadınlarda etkinliğinin olduğu saptanmıştır. İkili aşı 0-1-6 ,dörtlü aşı 0-2-6 olmak üzere üç doz yapılmaktadır. Şu andaki bilgiler aşının rapele ihtiyacı olmadığı yönündedir. Bu aşılar canlı ya da ölü virüs bulundurmadığından yapıldığında HPV enfeksiyonu , HPV ye emrindeki kansere neden olmazlar.

Genital siğili olan hastalarda siğili yok edici tedavinin yanına bağışıklık sistemini güçlendirecek hap ve vitamin desteği de verilmesi siğilin yineleme şansını da düşürecektir.

sonuç olarak, genital siğiller görüldüğünde çabuk dağılım potansiyeli düşünülerek tedavisinin anında planlanması gereklidir. bu vesileyle partner de mutlaka detaylı bir muayeneden geçmelidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here