spot_img

Genital siğiller ve tedavi yöntemleri

Genital siğillerin toplumda en sık görülen enfeksiyonlardan biridir. Ellerde ortaya çıkan siğillerde olduğu gibi ayrıntılarıyla virüsler sebebiyle oluşur.

Genital bölgesinde siğil olan kadınlar mutlaka doktora başvurmalıdır. Doktor hasta öyküsünü aldıktan sonradan detaylı bir tetkik süreci başlatılır. Kanser ya da öncü lezyon şüphesi varsa, hastanın bağışıklık sistemi baskılanmışsa, tanıda tereddüd mevcutsa, lezyonlar standart tedaviye yanıt vermiyorsa ve hastalık tedavi döneminde olumsuz yönde değişiklik gösteriyorsa tedbirli olunmalı, mutlaka lezyonlardan biyopsi yapılmalıdır.

Genital siğil tedavisinde gaye, mevcut lezyonların ortadan kaldırılarak fiziksel ve kozmetik iyileşmenin sağlanmasıdır. HPV varlığında ise bunun siğil tedavisiyle anında vücuttan atılamayacağı, görünen lezyonların tedavi edileceği, sonrasında da rahatsızlık tekrarının olası olacağının bilinmesi gerekir.

Doğum yolunu kapatabilir

Lezyonların kendiliğinden kaybolması için bağışıklık sisteminin zinde olması önemlidir. Bu koşul bakımlı HPV enfeksiyonlarının yüksek oranda denetim aşağı tutulmasını sağlar, rahatsızlık oluşumunu engeller ve tekrar ihtimalini azaltır. Bağışıklık sisteminin baskılandığı durumlarda ise bu korunma olamayacağından genital siğil tekrarı daha yüksek oranda olabilmektedir.

Genital siğiller gebelikte de sık karşılaşılan durumlardan biridir. Gebelikte görülen genital siğillerin bebeğe olası etkileri ve genital siğili olan gebenin doğum şekliyle ilgili tartışmalar günümüzde halen önemini korumaktadır. Gebelikte görülen genital siğillerde karşılaşılan öteki bir sorun ise çare seçeneklerinin gebe olmayanlara tarafından daha sınırlı sayıda olmasıdır. Bu dönemde görülen siğillerde boyut ve damarlanma artışı olabilirken, bu lezyonlar çoklu da olabilmektedir. Gebelikten daha sonra, lohusalık döneminde siğiller genellikle küçülür, ara sıra de olsa en ince ayrıntısına kadar kaybolabilir. Bazı siğiller doğum yolunu kapatarak doğal doğumu engelleyebilir veya aşırı miktarda kanamalara neden olabilir.

Bebeğe de geçebiliyor

Yenidoğanın HPV ile ilk olarak karşılaştığı yer doğum kanalıdır. Doğrudan Doğruya geçiş klinik bulgular görülmeden de olabilmektedir. Yenidoğanın doğal doğum esnasında kanaldan geçerken virüs ile doğrudan doğruya teması ya da anne kaynaklı salgılarla teması temel geçiş mekanizmaları olarak bilinmektedir. Ama sezaryen ile doğum yapanlarda da erken dönemde bebeği saran zarın yırtılması sonucu vajinal yol ile bebeğe geçiş olabilmektedir.

Bazı ilaçlar veya yöntemlerin bebeğe zararlı etkilerinden dolayı, gebelikte genital siğil tedavisi bambaşka yaklaşma gerektiren bir durumdur. Gebelikte dış alan genital siğillerin tedavisinde; güvenle uygulanan dağıtılmış çare yöntemleri bulunmaktadır. Genital siğillerde bütün hastalar için ideal bir tedavi metodu söz konusu değildir. Lezyonun sayısı, büyüklüğü, görüntüsü, keratinizasyon derecesi, mesken yeri, hastanın tercihi, hekimin tecrübesi, uygulamanın maliyeti ve emrindeki etkileri tedaviye karar verilme aşamasında dikkate alınmalıdır. Hastalığın tekrar etme oranları yüksektir. Hangi lezyona nasıl bir tedavi uygulanacağı hekimin bu konu ile ilgili tecrübesiyle ilişkilidir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here