spot_img

Gerginlik gebeliği önlüyor

Çocuk sahibi olmaya karar veren o kadar fazla çift çoğu kez farkında olmadan büyük bir gerginlik altına girer. İlişki sırasında stres mantıklı düzeydeyse performansı artırır ve amaca fokuslanmamızı sağlar. Ancak fazla düzeyde ve uzun vakit devam eden stres, seks yaşantınızı etkileyebilir. Stres seviyesi arttıkça doğal yollardan hamilelik olasılığı azaltan etkenler;

Çocuk yapma korkusu

Çocuk yapma konusu kademeli olarak sizde takıntı haline gelmeye başlar. Genelde içten tanı konmamasının, yetersiz bilginin ve kötü iletişimin bir sonucudur. Bu da çiftlerin kendi kendilerine araştırma yapmasına ve bunalmasına niçin olur. Konuya baskın olmadan okunan çelişkili bilgiler sadece stresi artırır. Yanıtı ararken kolayca takıntılı ışık halkası gelirsiniz.

İlişkileriniz eskisi gibi değil mi

Gerginlik seks hayatınızı ve cinsel isteğinizi etkiler. Bebek yerine getirmek için seks yapmak doğallığınızı bozar ve keyif almanızı engeller. Zamanı akort etme zorunluluğu, çifti zorlama aşağı hissettirir.

Duygularınız sıkça değişebilir

Buhran ve kişilik değişiklikleri sık görülebilir. Çoğu çift için yolunda giden ilişki ve sorunsuz bir hayat biter tek kasıt çocuk sahibi elde etmek haline dönüşür.

Çevrenizden uzaklaşabilirsiniz

Eğer çocuk sahibi edinmek için uğraşırken kendinizi önemsiz ve yetkisiz hissediyor, duygusal dalgalanmalar yaşıyorsanız zahmetsizce çevrenizden uzaklaşabilirsiniz. Kimden yardım alacağınızı ve kime güveneceğini iyi anlamak güç olabilir. Bu ruh haliyle öyle fazla çift aile ve arkadaşlarını duyarsız bulur ve yardım olmamakla suçlar. Bu da sosyal ortamlardan ve çevrelerinden daha da uzaklaşmalarına neden olur.

Adet düzensizliği başlayabilir

Gerginlik adet döngüsünü bozar. Pek fazla bayan çocuk sahibi olma kararından sonradan adet düzeninin bozulduğunu ifade eder. Hatta adet büsbütün kesilebilir.

Kıskanç ve mutsuz biri olabilirsiniz

Çocuk sahibi olmaya çalışan pekçok bayan hayattan bundan böyle hoşgörü almadıklarını açıklama etmiştir. Kolayca gebe kalan diğer kadınları kıskanmak ardından utanma ve suçluluk duygusunu getirir. Tabii oysa böyle haberlerin mutluluğuna ortak olabilmek zordur hele duyarsızca ilan edilirse…

Üstünden gelme yolları

– Gerçekçi olun.

– Gebeliği hayatınızın odağı haline getirmeyin, başka konulara konsantre olun.

– Destek almaktan kaçmayın.

– Keyif edinmek için ilişki yaşayın.

– Kendi doğrularınızı bulun

– Asla kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here