spot_img

Günde 100 telin üzerinde saç dökülmelerinde önlem durum

Array

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Zekayi Kutlubay, bir insanın başında ortalama 100-120 bin saç teli olduğunu belirterek, “Günlük 80-100 tele dek dökülmeyi adi olarak kabul ederiz. Bir günlük dökülme 100 teli geçiyorsa o zaman burada ciddi bir saç dökülmesi başlamış demektir. O açıdan mutlaka bir dermatoloğa görünmesini öğüt ederiz.” dedi. genellikle bakıldığında erkeklerde daha çok saç dökülmesi olduğunu ama kadınların kozmetik açıdan bu durumu daha faza sorun olarak gördüğünü dile getiren Kutlubay, Türkiye’de batıda saç dökülmesinin daha artı önem arz ettiğini söyledi.

Erkeklerde daha fazla kellik görülüyor

Kutlubay, “Yapılan çalışmalar göstermiştir ama 30 yaşında olan kadınlarımızın yüzde 30’u saç dökülmesi problemi yaşıyor. 50 yaşında olan kadınlarımızda bu oran azıcık artarak yüzde 50’lere değin ulaşıyor. Yaş ilerledikçe bu oran yüzde 70’lere dek varabiliyor. Bunun da sebebi aslında 50 yaşından itibaren menopoza bağlı hormonal dengenin değişmesi ve hormonların azalmasına tabi olarak ortaya meydana çıkan saç dökülmesi. 30 yaşındaki erkeklerin takriben yüzde 12’sinde saç dökülmesi var. Fakat yeniden 50-60 yaşına içten bu oran yüzde 40’lara kadar yaklaşıyor.” diye konuştu.

Doç. Dr. Kutlubay, dünya genelinde beyaz ırkın daha çok saç dökülmesi sorunu yaşadığını, sorunun en kayda değer nedeninin genetik faktörler olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi: “Erkek tipi kellik sadece erkeklerde görülmez, kadınlarda da görülür fakat kadınlarda hiçbir vakit için erkekteki değin yoğun bir dökülme, bütün bir kellik meydana gelmediğinden nedeniyle, onlarda daha çok saçlarda incelme, seyrelme tarzında karşımıza çıkar. Erkeklerde bilhassa emrindeki bölgeler hariç bütün yığın bölgesinde görülür ya da saç çizgisi alın bölgesinden geriye çekilir. Saç telleri incelir, saçlarda kısalma ve incelme meydana kazanç ve zaman içerisinde incelen ve kısalan tüyler dökülerek doğrusu kökler ölür. Köklerde süre içerisinde herhangi bir canlılık kalmaz. Bir ilk kez sıradan 100-120 bin civarında saç teli vardır ve ortalama bizim kitabi bilgilerimiz jurnal 80-100 tele dek dökülmeyi bayağı olarak kabul ederiz. Bir günlük akma 100 teli geçiyorsa o süre burada ciddi bir saç dökülmesi başlamış demektir. O açıdan mutlaka bir dermatoloğa görünmesini tavsiye ederiz.”

Saç dökülmesine aleyhinde ahenkli uyku uyarısı

Doç. Dr. Zekayi Kutlubay, saç dökülmesinde kalıtımsal yatkınlığın yanı sıra demir, çinko gibi vitamin eksiklikleri, guatr problemi, kadınlarda bilhassa hormonal bozukluklar, saç kıran ile stres gibi durumların da etkin olabildiğini anlattı. Çevresel faktörlerle yaşam şartlarının, dürüst ve dengelenmiş gıda ile ahenkli uykunun da ayrıca hayat hem de saç kalitesini artırdığını, hatalı beslenme, baştan savma uyku gibi durumların da saç dökülmesini tetiklediğini dile getiren Kutlubay, son zamanlarda daha fazla karşılaştıkları ayrı bir akma tipinin de hamilelik sonrası emziren annelerde görüldüğünü ifade etti.

Doğum sonrası üçüncü, dördüncü aylardan itibaren yoğun bir dökülmenin meydana gelebileceğini, bu tarz dökülmenin Kovid-19’da da gördüğünü aktaran Kutlubay, “Kovid-19’da da aynı bir mekanizmayla meydana geliyor. Doğum, ameliyat, şiddetli bir enfeksiyon ya da hastalık, kovid gibi vücudun direncini düşüren bir enfeksiyon geçirdiğinizde, tahmini olaydan 2 ay sonra şiddetli bir dökülme meydana geliyor. Onun da sebebi, çoğalma fazı dediğimiz saçın bir fazı vardır. Artma fazı kısalıyor. Yükselme fazı kısalınca saç telleri akma fazına daha çabuk geçiyor. Otomatikman dökülen saçlar artıyor. Bu süreç değişik çalışmalara kadar değişiyor lakin ortalama, tahmini 3 ay civarında devam ediyor.” diye konuştu.

“Doğru tanı, dürüst tedaviyi beraberinde getirir”

Saç dökülmesinin tedavisinde fazla öbür yöntemlerin olduğunu dile getiren Kutlubay, “Içten tanı, içten tedaviyi beraberinde getirir. Yani kalıtımsal bir dökülme mi, bir vitamin eksikliği ya da hormonal bir bozukluğa bağlı meydana gelen bir dökülme mi veya diğer bir hasara yan meydana gelen bir dökülme mi bir defa bunun adını koymak lüzumlu.” diye konuştu.

Doç. Dr. Kutlubay, tedavide ağızdan alınan birtakım nebati tedavileri, saç mezoterapisi, PRP, kök hücreli tedavisi gibi yöntemlerin kullanıldığını anlatarak, şöyle devam etti: “Vitaminlerin içerisinde minoxidil dediğimiz bir maddemiz var. Minoxidili karıştıracak kokteyller enjekte ederiz. Burada fiilen tedavide başlıca silahımız minoxidil dediğimiz hem Amerikan Yiyecek ve İlaç Dairesi’nin hem de Afiyet Bakanlığımızın onayladığı ilaç statüsünde saça sürülen topikal bir spreydir. Bunun özelliği de saçın yükselme fazını uzatır. Kan damarlarında genişleme yaparak saçın daha iyi beslenmesini, kalitesinin artmasını sağlar. Fakat natürel uzun vakit kullanmak gerekiyor. Böyle 1-2 aylık tedaviyi de şayet birkaç yıllık bir çare etmekte fayda var minoxidille. Bu açıdan da mutlaka hasta saç dökülmesi olduğu süre mutlaka bir dermatoloğa başvursun. Dermatolog yerinde tanıyı koysun. Zaten cildiyeci minoxidili hangi aralıklarla, hangi sürede, ne değin kullanılacağına karar verecektir.”

“Kovid-19 geçirenlerde saç dökülmesi ortaya çıkıyor”

Kutlubay, Kovid-19’un ilk zamanlarında da saç dökülmesi olduğunu ama öteki belirtiler değin karşılarına çıkmadığını, son 8 ay içerisinde kovid geçirip de saç dökülmesiyle gelen hastaların sayısının epeyce arttığını açıklama ederek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Saç dökülmesi de şimdi kovidin belirtilerinden bir her birine olarak karşımıza çıkıyor. Yurt dışından bir, iki küçük yayınlama da çıkmaya başladı. Onlarda da bakıyoruz kovid geçirenlerin az daha yüzde 25’inde saç dökülmesi ortaya çıkıyor. Biz Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıklar Anabilim Dalı olarak bir çalışmaya imza attık. şu anda çalışmanın verilerini topluyoruz. 1000’den pozitif kovid hastasının taradık, yakında onu yurt dışarıda iyi bir dergide yayınlayacağız. İlk veriler elimize gelmeye başladı. Yüzde 25-30 civarında kovid geçenlerde saç dökülmesi karşımıza çıkıyor lakin kiminde eksik günde 80-100 tel, kiminde 150-200 teli bulabiliyor. Ama işin iyi tarafı şu, kovidden dolayı meydana gelen bu dökülme sıradan 3-4 ay dek devam ediyor, 3-4 ay sonra dökülen saçların hepsi tekrardan çıkmaya başlıyor. O açıdan iyi lakin bu süreci kısaltmak kişinin ve dermatoloğunun elinde.”

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here