spot_img

Hamile kalmak için balık yiyin

Kadın Hastalıkları Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Betül Görgen, üniversitede yapılan araştırmanın detayları hakkında şu bilgileri verdi:

Gebelik şansı yüzde 92

Çalışma için Michigan ve Teksas’tan 500 çift bir sene boyunca izlemeye alındı. Deniz ürünü tüketimi ve gebe kalma süresi arasındaki ilişkiyi belirlemek için katılımcılar günlük olarak beslenme tüketimlerini ve cinsel aktivitelerini kaydettiler. Sonuçlar göstermiştir oysa, haftada iki kereden fazla deniz ürünü tüketen çiftlerin gebeliğe ulaşması yüzde 92 iken daha az deniz ürünü tüketen çiftlerde bu oran yüzde 79’da kaldı. Keza deniz ürünleri bitiren çiftlerin cinsel beraberlik oranı, diğer çiftlere tarafından yüzde 22 daha fazlaydı. Çiftler benzer gün deniz ürünü tükettiğinde öteki çiftlerden yüzde 39 daha sık cinsel beraberlik yaşadılar.

Bir yıl içinde hamile kalamayanlar çiftler

Daha önce yapılan böylece fazla çalışmada, omega 3 deri zengin balıkları tüketmenin (somon ve tuna) progesteron seviyesini artırdığını, hamile kalma süresini kısalttığını ve daha kaliteli sperm oluşumunu kolaylaştırdığını göstermiştir. Bu tür araştırmalar, bir yıl içinde doğal yollarla hamile kalamayan çiftlerin, medikal yardıma gereklilik duymadan hamilelik şansını artırmaya muavin olabilirler.

Erkeklere balık ve midye tavsiyesi

Çalışmanın ilginç sonuçlarından birisi, kadınlar dek erkeklerin de deniz ürünü tüketmesinin çok manâlı olduğudur. Hamilelik oluşumunda kadın faktörü değin erkek faktörü de önemlidir. Özellikle balıklardaki omega 3 asidi, midyedeki çinko sperm sayısını ve hareketini düzeltir.

Merak Edilenler

Keşfet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here